Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung RF511 - nagrzewająca się cewka i brak obrazu

aksel_pl 21 Feb 2014 20:58 1989 2
    aksel_pl
    Level 25  
    Witam
    Mam problem z poprawnym zdiagnozowaniem usterki w laptopie.
    Samsung RF-511.
    Mobo: BA41-01472A (Veyron-R 1.0)
    Był dość mocno zapchany kurzem wiec na pewno pojawiały sie w nim wysokie temperatury.
    Generalnie sprawa wygląda tak...
    Laptop się włącza i po chwili wyłącza, czasem nawet dochodzi do pulpitu. Trzeba chwilę odczekać i znów można włączyć. Im dłużej się poczeka tym dłużej podziała.
    Zdarza się że laptop całkowicie nie gaśnie tylko jest włączony a wiatrak się zatrzymuje, oczywiście ekran jest ciemny i nic nie widać, dysk nie pracuje.
    Typowy objaw dla przegrzewającego się cpu, ale jeśli nie jest to uszkodzony czujnik to na pewno się nie przegrzewa.
    Największe zdziwienie wywołał u mnie fakt że nagrzewa się okolica mostka, ale sam mostek jest ledwo ciepły.
    Mocno nagrzewa sie cewka 1r5 zaznaczona na obrazku, napiecie 1.88v. Czy nie jest za wysokie?
    Generalnie cały zaznaczony obszar na żółto jest ciepły a na czerwono gorący.
    Niby cewka jest najgorętsza ale szczerze mówiąc nie wygląda mi na to aby to od niej tak ciepło się rozchodziło. Zbyt szybko się to dzieje. Tak jakby jakieś zwarcie było na pcb. Przykładowo piny od wejścia na kartę sd są niemalże gorące po paru chwilach.

Film z Youtube pokazuje moment włączenia płyty, następnie pojawia się kolanko w przebiegu i jest to moment kiedy gaśnie matryca ale płyta nadal "chodzi" W połowie dołączyłem pomiar z drugiej strony tej samej cewki.
    http://youtu.be/rfGpg6uYBZM

Jakieś pomysły co się może dziać? Pierwszy raz się z czymś takim spotykam.
    Niestety nie mogę znaleźć schematów, a i płyta nie ma oznaczeń przy elementach smd.
    aksel_pl
    Level 25  
    Podpowie ktos od czego zaczac? Bo bez schematu troche ciezko.

Zauważyłem ze źródłem nagrzewania będzie albo zaznaczony tranzystor albo scalak 54319 dalej jest chyba t1 mk i potem ARLL. Bardzo słabo widać nadruk. Znalazłem w necie podobny o nazwie TPS 54319
    W bądź razie oparzyłem palucha przez nie.

Czy on może być winny?

Dodano po 3 [godziny] 11 [minuty]:

Poniżej napięcia i rezystancję do masy na cewkach, jako że nie ma oznaczeń wpisałem w zdjęcie:

W scalaku Napięcie VIN 5.1, masa ok, PH 1V
    boot wygląda na osc w ten sposób, wydaje mi się że przebieg powinien być klarowny a tu jest zakłócony, ale może to brak wiedzy po prostu:)
    http://youtu.be/EVBYhXfT0rQ
    aksel_pl
    Level 25  
    Nie wierze ze nikt nie ma wystarczającej wiedzy aby pomoc...
    Po próbie z zasilaczem i wymontowaniu cewki, okazało się że grzeje się rdzeń karty graficznej. Reflow nic tu nie dał. Chip do wymiany?