Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STK443 - jeden kanał milczy

22 Lut 2014 01:10 1641 7
 • Poziom 2  
  witam

  Jakiś czas temu pomyślałem sobie, że zbuduje wzmacniacz 5.1 z odpadów.Jak pomyślałem tak zrobiłem. No i się pokomplikowało. Bo układ działa, ale nie prawidłowo.

  układ składa się z:
  -4 kości TDA2003
  - jednej kości STK443
  Stk zajmuje się (przynajmniej powinien) głośnikiem centralnym i basowym.
  W rzeczywistości zajmuje się tylko basowym. W dodatku jak w komputerze w ustawieniach zamienię wyjścia tak aby przez działający kanał było emitowane całe pasmo. To i tak słychać same basy nie przeszkadza to bo i tak jest używany do basów, ale gra ciszej niż TDA2003. W rezultacie muszę ściszać satelity co w zasadzie również nie przeszkadza bo TDA2003 jak grają pełną parą to się grzeją i słychać przebiegi prostokątne. Ale właściwe problemy są 2:
  1. centralny nie gra (Nie słychać nawet buczenia związanego z zasilaniem transformatorem [w drugim kanale jest to lekko słyszalne]).
  2. Powoduje "buczenie" w TDA.
  ad2. Gdy do komputera podłącze satelity i subwoofer w satelitach buczy, a gdy tylko satelity, słychać jedynie bardzo ciche szumy. Myślałem ze może jest to związane z tym, że masa łączy się w komputerze, ale nie ma to sensu bo łączą się również w wzmacniaczu poprzez obudowę (tak są 2 zasilacze stk transformatorem tda zasilaczem impulsowym)
  transformator: 230-2x22V 2x4700µF
  przetwornica: 230-18V 1x4700µF+1x3300µF
  Co może być powodem tego dziwnego zachowania układu? Proszę o podpowiedzi odnośnie pytania: Gdzie szukać usterki?
  Wzmacniacze zrobione wg schematów:
  pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/stmicroelectronics/1449.pdf
  STK443 - jeden kanał milczy
  kilka fotek
  STK443 - jeden kanał milczy STK443 - jeden kanał milczy STK443 - jeden kanał milczy STK443 - jeden kanał milczy STK443 - jeden kanał milczy STK443 - jeden kanał milczy STK443 - jeden kanał milczy STK443 - jeden kanał milczy

  Należy jeszcze dodać że głośność buczenia w tda można regulować potencjometrem głośności ogólnej w wzmacniaczu.

  3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.[/color:e1dcab94a4]

  Proszę poprawić wszystkie swoje wypowiedzi w tym wątku. Symbole jednostek, oznaczenia elementów i interpunkcja.
  symbole jednostek:( µF) √ prawidłowo (V) √ prawidłowo "Dopisywanie jej nazwy zakrawa na przytyk w stronę moderatora." Trafne spostrzeżenie, przepraszam za swoją niekompetencje i błagam o wybaczenie.
  oznaczenia elementów:TDA poprawiono √prawidłowo
  interpunkcja/wypowiedzi: (poprawiona jasna klarowna, wypowiedzi zrozumiałe) √prawidłowo
  obrazki się "zbugowały" nie moja wina poprawiono √prawidłowo

  PS TDA2003 jest nazwą układu nie oznaczeniem, oznaczenie to IC1 lub U1
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Pierwsze, że należy zrobić -sprawdzić napięcie na wyprowadzeniach 5 i 11 STK443 i na wyprowadzeniach 4 TDA2003. To napięcie musi składać jednakowo połowę napięcia, które podaje się na wzmacniacze od prostownika.Montaż STK443 należy wykonać nie kablami, a podłaczyć jej do plytky na własnych wyprowadzeniach, inaczej będą duże przeszkody.Wszystkie kable wejściowego sygnału powinny być jak można krótkimi, ekranowanymi, a ekrany są zjednoczone z ogólną masą.Napięcie od prostownika na każdy wzmacniacz należy podawać oddzielnymi drutami jak plus tak i minus owak przez ogólny drut będzie wsteczny związek i podniecenie.
 • Poziom 2  
  napiecia dla wyprowadzeń:
  4 tda 8,59V (we wszystkich kościach takie same) z zasilacza 18,12V
  STK443 5-31,8V 11-0,01-0,00V(waha się) z zasilacza 60,7V dziwne bo z transformatora wychodzi 44,7VAC

  stk443 ma jedno wyprowadzenie zasilania

  Dodano po 4 [godziny] 5 [minuty]:

  I co dalej?

  Dodano po 9 [minuty]:

  czyżby stk był walnięty?
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  STK443 składa się z dwóch absolutnie jednakowych wzmacniaczy.Toż napięcie na funkcjonalnie identycznych wyprowadzeniach powinno być jednakowe.Jeśli na wyprowadzeniu 5 napięcie 31,8v (to norma) to na wyprowadzeniu 11 powinno być takie samo napięcie.Sprawdź zdatność do użytku rezystorów i kondensatorów w obu kanałach metodą porównania.Elektrolity kondensatory sprawdź na słuszność polaryzowania.Jeśli wszystkie elementy schematu są sprawne, w montażu nie ma błędów to zamień STK.Napięcie na 4 wyprowadzeniach TDA odpowiada normie.Przy przemiennym napięciu z transformatora 44,7 V napięcie po prostowniku 60,7v jest absolutnie normalny i praktycznie odpowiada rozliczeniowemu (44,7х1,41)=63V.
 • Poziom 2  
  Gdyby okazało się że stk nie działa to mogę go zastąpić układem STK4191?
  Oczywiście wiem że to są to dwa różne układy. Głównie chodzi mi o to czy zasilacz wytrzyma i czy nie będzie "za głośny" względem tda?

  A może lepiej pozbyć się stk zamontować tda7294 i piąty tda2003?
  transformator nie jest opisany zmierzono napięcie 2x22V mocy nie znam, wiem że zasilał modułowe radio z winylem zawierające stk443 .

  3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Żeby dać rekomendacji po stosowaniu wzmacniaczy należy znać które głośniki wykorzystujecie.Jeśli wasza akustyka pozwala wykorzystać STK4191, to mocy TDA2003,będzie jawnie mało.Współzależność mocy między centralnym wzmacniaczem, sabwuferem i TDA2003 nie pozwoli wykorzystać wszystkie możliwości audiosystemu. Dać rekomendacji po użyciu transformatora, jeśli znać tylko napięcie, nie być może.Napięcie 2х22v mogą mieć transformatory różnej mocy. Należy znać co najmniej opór sieciowego uzwojenia, średnicę drutu wtórnego uzwojenia i geometryczne rozmiary żelaza transformatora.
 • Poziom 2  
  takie prywatne pytanie : nie jesteś z polski?
  A ustaleniem sprawności STK443 zajmę się później czyli sądząc po godzinie dzisiaj
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Żyję w stolicy Uzbekistanu mieście Taszkent.Polski rozumiem, lecz z napisaniem mam problemy.Życzę powodzenia!