Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfrowa telewizja naziemna i zakłócenia od komputera

kalkail 22 Lut 2014 03:10 2430 2
 • #1 22 Lut 2014 03:10
  kalkail
  Poziom 9  

  Witam.
  Dziś w autopsji przerobiłem problem zakłóceń obrazu cyfrowej TV naziemnej powodowanej przez komputer, objaw polega na pikslowaniu niektórych kanałów, a niektóre w ogóle nie chodzą - czarny obraz i komunikat brak sygnału.
  Tak więc poczytałem o problemie i wyczytałem wiele głupot typu:
  1. Zmień zasilacz w kompie, tudzież inne jeszcze elementy
  2. Zmień zasilacz antenowy, dalej też i antenę
  3. Koniecznie potrzebny filtr sieciowy, zakłócenia sieje komp po sieci elektrycznej, to czasem jest i prawdą akurat, ale w tym zagadnieniu akurat na 99% raczej nie
  są i kwiatki typu:
  4. Jak używasz komp, nie oglądaj TV, a co z resztą rodziny, mają patrzyć jak gram?
  5. Kup kable z certyfikatem, atestem, itp no są i takie ale z deko kosztują, i wcale nie gwarantują rozwiązania problemu.
  Dobra wracając do problemu przyznam, że sam na początku myślałem że zakłócenia sieje komp po sieci, nawet zrobiłem filtr i ogromne było zdziwienie moje gdy nie było żadnych efektów jego zastosowania, zastanowiłem się i przemyślałem osobiście problem dopiero wtedy gdy komp chodził odłączony od wszystkiego i zakłóceń nie było. Tak więc zanim zaczniecie rozbierać, rozkręcać, wymieniać, zamieniać cokolwiek w waszych kompach, tudzież instalacjach antenowych, odepnijcie najpierw kabel łączący komp z monitorem, lub telewizorem (wypnijcie kabel z karty graficznej przy kompie), jeśli zakłócenia zniknęły właśnie znaleźliście źródło waszego problemu, którym w 99% jest połączenie karty graficznej z odbiornikiem, czyli owy kabel. Po prostu robi on za antenę, która wysyła w eter sygnał generowany przez kartę graficzną, który kolejnie przechwytuje kable instalacji antenowej w domu i stąd są te zkłócenia w obrazie.
  Rozwiązanie problemu:
  1. możecie kupić faktycznie super kable z bajerami koszt od paru dych do dwóch trzech stówek, bez gwarancji powodzenia, a kasa wydana
  2.Moje rozwiązanie banalnie proste i w 100% skuteczne:
  Kabel od chińczyka za ok 15 zł do tego trzeba zainwestować w folię aluminiową śniadaniową, kuchenną czy jak ją tam zwą (typu Jan Niezbędny lub podobną), 2 metry przewodu dwużyłowego miedzianego (plecionka, co by kto kabla w dalszej części nie rozbrajał) i 1/2 rolki taśmy izolacyjnej.
  Już chyba każdy załapał, że będziemy ekranować przewód od karty graficznej, czy to HDMI czy inny bez znaczenia.
  Opis postępowania jest taki: z foli aluminiowej wyciąć paski o szerokości ok 2 cm, a następnie owinąć skrętnie cały kabel od wtyczki do wtyczki (bez owijania wtyczek). Teraz rozizolować kabel (plecionkę) tak by wydobyć z niego plecionkę miedzianą, a następnie owinąć nią nasz uprzednio z ekranowany folią aluminiową kabel w taki sposób by zwoje plecionki były od siebie oddalone o koło 1 cm, przy czym po stronie wtyku karty graficznej (inaczej przy kompie) pozostawić wypustkę z plecionki o długości ok 10 - 15 cm ( ekran z plecionki miedzianej ma wystawać). Kolejnym etapem jest ponowne owinięcie kabla paskami foli aluminiowej o szerokości ok 2 cm po całej długości kabla. Na końcu należy wszystko owinąć taśmą izolacyjną w celu zabezpieczenia przed rozwijaniem i mammy gotowy, funkcjonalny kabel może nie wygląda jak te bajeranckie ale na pewno działa i to zapewne może nawet lepiej, bez jakichkolwiek zakłóceń w TV.
  Teraz podłączenie : kabel podłączyć jak normalnie jedyną dodatkową różnicą jest to, że pozostawioną wypustkę ekranu z plecionki miedzianej należy dokręcić pod jakąkolwiek śrubkę obudowy, może to być nawet ta która dokręca osłonę boczną obudowy kompa i już wszystko hula i komp i TV jednocześnie bez jakichkolwiek zakłóceń, banalnie proste, skuteczne i tanie rozwiązanie.
  Życzę powodzenia.

  2 2
 • Mitronik
 • #2 22 Lut 2014 13:09
  telbod
  Poziom 31  

  A wystarczyło wystawić antenę za okno.... :D

  0
 • Mitronik
 • #3 22 Lut 2014 20:00
  kalkail
  Poziom 9  

  antena za oknem już była, od zawsze.

  0