Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór pieca CO do bufora 1500l (układ zamknięty)

wally80 22 Lut 2014 12:19 3714 18
  • #1 22 Lut 2014 12:19
    wally80
    Poziom 9  

Witam,

w chwili obecnej wodę grzeję elektrycznym piecem CO, ale na przyszły sezon chciałbym dostawić piec na paliwo stałe (raczej drewno). Obecnie piec grzeje bufor 1500l do 60-70 st. w IIgiej taryfie, CWU nie jest połączone z CO. Z bufora zasilana jest instalacja grzewcza (podłogówka, około 220m2) z oddzielnym sterowaniem. W układzie jest naczynie przeponowe 80l, zawory bezpieczeństwa 3 bar. Chciałbym piec w miarę tani, chyba z dolnym spalaniem - myślałem o około 20kW. Myślałem na Zrębcem KWKD22, DAKON DOR F 20 lub kotłem do zgazowywania drewna (Atmos) - ale tu już cena znacznie wyższa.

Pozdrawiam

0 18
  • Pomocny post
    #2 22 Lut 2014 13:17
    jack63
    Poziom 42  

Pewnie będę złym Polakiem, ale nie polecam polskich kotłów. Użytkowałem Dakon'a 20kW przez 10 lat (kocioł dalej pracuje!) i nie było z nim problemów. W rodzinie mieli Zębce i po 3 latach leciały dziury.
    Jednak przy sporym buforze polecam kotły zgazowujące. Większe koszty inwestycyjne, ale też większe oszczędności i wygoda. Ważna jest automatyka "około-kotłowa".
    Miałem do czynienia z Atmosem 100kW + 4m3 bufora + automatyka. Wg. mnie rewelacja. Brak smołowania. Łatwe czyszczenie. A dym z komina leci tylko podczas rozpalania zupełnie zimnego kotła. Paląc nawet odpadami MDF'u nie było czuć żadnego zapachu. Wynika to z bardzo dużych temperatur spalin. W takich kotłach, po rozgrzaniu , spala się tlenek węgla w temperaturach dochodzących do 1200 oC. Także następuje spalenie prawie wszystkiego. Szczerze polecam. Zacisnąć zęby i kupić kocioł zgazowujący. :D

Uwaga!
    Dla kotła na paliwo stałe zalecany jest układ otwarty. Ty masz zamknięty, więc trzeba go "otworzyć" lub zastosować wymiennik. Nie wiadomo co chcesz zrobic z kotłem elektrycznym?

0
  • #3 22 Lut 2014 17:25
    wally80
    Poziom 9  

jack63 napisał:
    Uwaga!
    Dla kotła na paliwo stałe zalecany jest układ otwarty. Ty masz zamknięty, więc trzeba go "otworzyć" lub zastosować wymiennik. Nie wiadomo co chcesz zrobic z kotłem elektrycznym?

Zalecany czy wymagany? Generalnie piec elektryczny zostaje, mam wstawione zawory odcinające. W razie potrzeby (dłuższa nieobecność) będzie głównym źródłem ciepła.
    Czy same zawory bezpieczeństwa nie wystarczą?

0
  • #4 22 Lut 2014 18:29
    jack63
    Poziom 42  

Poczytaj warunki stawiane instalacjom - rozporządzenie - poszukaj w necie.
    Przecież nie będziesz tego robił sam. Instalator powinien wiedzieć.
    Poczytaj sobie też instrukcję do kotłów, które planujesz zainstalować. Szczególnie Czesi mają bardzo dobre dokumentacje i to po polsku.
    I jeszcze takie drobiazgi jak kotłownia (wentylacja i inne warunki) oraz komin. Do tego opinia "kuminiorza" niezbędna.

0
  • #5 22 Lut 2014 19:17
    mitsurugi
    Poziom 24  

jack63 napisał:

Uwaga!

Polskie prawo na pewno nie "zaleca" montażu kotłów na paliwo stałe w układzie otwartym, ale dopuszcza montowanie w/w piecy w układzie zamkniętym pod warunkiem zastosowania odpowiednich zabezpieczeń. Nie wiem skąd masz takie informacje?

-1
  • #6 23 Lut 2014 09:27
    techrys
    Poziom 28  

Absolutnie nie wolno montować zwykłego kotła stałopalnego w układzie zamkniętym. To po prostu bomba. Można, ale kocioł taki ma specjalne wykonanie.

0
  • #7 23 Lut 2014 15:01
    mitsurugi
    Poziom 24  

Kolego techrys - przepraszam ale masz nieaktualne dane z prawa budowlanego.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
    Dz.U. 2009 nr 56 poz. 461
    Paragraf 133
    ustęp 7

ust. 7 otrzymuje brzmienie:
    „7. Zabrania się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej
    systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe
    naczynie wzbiorcze, z wyjątkiem
    kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do
    300 kW, wyposażonego w urządzenia do odprowadzania
    nadmiaru ciepła.”;

Więc jak ustawa podaje - MOŻNA INSTALOWAĆ KOTŁY NA PALIWO STAŁY DO 300 kW W UKŁADZIE ZAMKNIĘTYM

Sam osobiście montuję takie piece i nigdy nikomu się BOMBA nie zrobiła, bo zabezpieczenia działają w razie przegrzewu wody.

0
  • #8 23 Lut 2014 15:55
    techrys
    Poziom 28  

Tzn., że montujesz kotły specjalnie wyposażone, czy posiłkując się ustawą montujesz kotły zwykłe?

0
  • #9 23 Lut 2014 16:24
    mitsurugi
    Poziom 24  

Jako zabezpieczenia, które stosuję to jest:
    - naczynie przeponowe
    - zawór schładzający 95 st.C np. SYR 3065
    - zawór bezpieczeństwa 2,5 bar
    i dodatkowo zawór bezpieczeństwa 3 bar

W ustawie jest napisane, że kotły do pracy w układzie zamkniętym muszą byś wyposażone w urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła - czyli wężownicę schładzającą.

Więc nie masz kolego racji, że Polskie prawo ZAKAZUJE montażu tych piecy w układzie zamkniętym.

0
  • #10 23 Lut 2014 17:06
    techrys
    Poziom 28  

Przeczytaj jeszcze raz co napisałem. Dla ułatwienia - napisałem o piecach zwykłych, a piece zwykłe nie mają wężownicy schładzającej zamontowanej na etapie produkcji. Mam nadzieję, że to kończy tą wymianę zdań.

0
  • #11 23 Lut 2014 17:08
    mitsurugi
    Poziom 24  

Proszę podaj mi definicję "zwykły piec na paliwo stałe".

0
  • #12 24 Lut 2014 09:05
    techrys
    Poziom 28  

Miałem już nie odpisywać, ale co mi tam. Bardzo ładne zdjęcia takich kotłów są w temacie "Radosna twórczość instalatorów". Są tam nawet zdjęcia kotłowni rozebranej na cegły.
    Montujesz kotły w specjalnym wykonaniu to OK, nie ma problemu. Nie każdy kocioł jednak taki jest i tych nie wolno podłączyć do układu zamkniętego.

0
  • #13 24 Lut 2014 10:13
    wally80
    Poziom 9  

Koledzy, jak widzę jest kilka opcji do wyboru.:)
    W moim przypadku, aby nadmiernie nie komplikować instalacji, najrozsądniejszym wydaje się odseparowanie istniejącej instalacji (kocioł elektryczny+bufor+naczynie przeponowe i reszta) przez wymiennik płytowy (25-30kW). Wtedy kocioł na paliwo stałe zrobiłbym w układzie otwartym - budzącym najmniej kontrowersji. Czy mam rację?
    Przy okazji - w kotłach na paliwo stałe woda powrotna powinna mieć >60ct.C - przy zwykłym kotle dolnego spalania wystarczy zawór 3D?

Pozdrawiam

0
  • #14 24 Lut 2014 11:06
    techrys
    Poziom 28  

Na pewno dolnego spalania? Znakomita większość jest jednak górnego spalania. Zawór powinien wystarczyć.

0
  • #15 24 Lut 2014 12:32
    wally80
    Poziom 9  

techrys napisał:
    Na pewno dolnego spalania? Znakomita większość jest jednak górnego spalania. Zawór powinien wystarczyć.

Żaden ze mnie specjalista w tym zakresie, ale:
    Cytat:
    W kotle ze spalaniem dolnym pali się tyle w danym momencie ile my chcemy. Kocioł ze spalaniem górnym jest w praktyce niesterowalny. Pali się tyle ile wrzuciliśmy opału. Czy chcemy, czy nie tak właśnie jest. Możemy go niby regulować, ale ograniczając dopływ powietrza pali się nadal wszystko tylko z niedoborem tlenu, a więc sprawność takiego spalania zbliża się do zera.

Zamierzam palić wyłącznie drewnem - tu podobno też dolne spalanie jest bardziej efektywne.

0
  • #16 24 Lut 2014 14:38
    techrys
    Poziom 28  

Na pewno dolnego spalania? Znakomita większość jest jednak górnego spalania.

0
  • #17 24 Lut 2014 15:26
    jack63
    Poziom 42  

A ja polecam kocioł zgazowujący na drewno.
    Zwykły kocioł, nie ważne górnego czy dolnego spalania, bez dobrej automatyki trudno będzie zachować w zdrowiu. Drewno jest o tyle gorsze że z jego spalania mamy sporo wody. Przy spalaniu węgla woda jest tylko z powietrza i ew. mokrego węgla.
    Do kotłów na paliwo stałe stosuje się zawory 4D przy grawitacyjnym obiegu kotłowym lub 3D termostatyczne (te sa tańsze choć można taki z siłownikiem i sterownikiem ale droższy). Najlepiej aby obieg kotłowy miał własną pompę.
    Jak pisałem sprawdź sobie czeskie strony internetowe producentów kotłów. Tam są opisy i schematy.

techrys napisał:
    Na pewno dolnego spalania? Znakomita większość jest jednak górnego spalania.

Tak. Polskich producentów. Czesi i Niemcy produkują przede wszystkim kotły z dolnym spalaniem i zgazowujące.
    Ciekawy artykuł: http://czysteogrzewanie.pl/zakupy/mocy-przybywaj-dobor-mocy-kotla-weglowego/

0
  • #18 24 Lut 2014 16:08
    techrys
    Poziom 28  

I do tego trudny do opanowania na krótkim obiegu z wymiennikiem.

0
  • #19 24 Lut 2014 16:20
    wally80
    Poziom 9  

Kocioł ma tylko zagrzać bufor, więc żadna automatyka niepotrzebna, będzie pracował na 100% mocy nominalnej. Kocioł zgazowujący to wydatek 2-3 razy większy niż zwykły kocioł górnego/dolnego spalania - nie zwróci mi się, nie mam takiego zapotrzebowania na energię.
    Pompkę do obiegu kotłowego planuję, do tego zawór 3D na powrocie do kotła.

0