Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór pieca CO do bufora 1500l (układ zamknięty)

wally80 22 Feb 2014 12:19 5151 18
Bosch
    wally80
    Level 10  
    Witam,

w chwili obecnej wodę grzeję elektrycznym piecem CO, ale na przyszły sezon chciałbym dostawić piec na paliwo stałe (raczej drewno). Obecnie piec grzeje bufor 1500l do 60-70 st. w IIgiej taryfie, CWU nie jest połączone z CO. Z bufora zasilana jest instalacja grzewcza (podłogówka, około 220m2) z oddzielnym sterowaniem. W układzie jest naczynie przeponowe 80l, zawory bezpieczeństwa 3 bar. Chciałbym piec w miarę tani, chyba z dolnym spalaniem - myślałem o około 20kW. Myślałem na Zrębcem KWKD22, DAKON DOR F 20 lub kotłem do zgazowywania drewna (Atmos) - ale tu już cena znacznie wyższa.

Pozdrawiam
  • Bosch
  • Helpful post
    jack63
    Level 43  
    Pewnie będę złym Polakiem, ale nie polecam polskich kotłów. Użytkowałem Dakon'a 20kW przez 10 lat (kocioł dalej pracuje!) i nie było z nim problemów. W rodzinie mieli Zębce i po 3 latach leciały dziury.
    Jednak przy sporym buforze polecam kotły zgazowujące. Większe koszty inwestycyjne, ale też większe oszczędności i wygoda. Ważna jest automatyka "około-kotłowa".
    Miałem do czynienia z Atmosem 100kW + 4m3 bufora + automatyka. Wg. mnie rewelacja. Brak smołowania. Łatwe czyszczenie. A dym z komina leci tylko podczas rozpalania zupełnie zimnego kotła. Paląc nawet odpadami MDF'u nie było czuć żadnego zapachu. Wynika to z bardzo dużych temperatur spalin. W takich kotłach, po rozgrzaniu , spala się tlenek węgla w temperaturach dochodzących do 1200 oC. Także następuje spalenie prawie wszystkiego. Szczerze polecam. Zacisnąć zęby i kupić kocioł zgazowujący. :D

Uwaga!
    Dla kotła na paliwo stałe zalecany jest układ otwarty. Ty masz zamknięty, więc trzeba go "otworzyć" lub zastosować wymiennik. Nie wiadomo co chcesz zrobic z kotłem elektrycznym?
    wally80
    Level 10  
    jack63 wrote:
    Uwaga!
    Dla kotła na paliwo stałe zalecany jest układ otwarty. Ty masz zamknięty, więc trzeba go "otworzyć" lub zastosować wymiennik. Nie wiadomo co chcesz zrobic z kotłem elektrycznym?

Zalecany czy wymagany? Generalnie piec elektryczny zostaje, mam wstawione zawory odcinające. W razie potrzeby (dłuższa nieobecność) będzie głównym źródłem ciepła.
    Czy same zawory bezpieczeństwa nie wystarczą?
    jack63
    Level 43  
    Poczytaj warunki stawiane instalacjom - rozporządzenie - poszukaj w necie.
    Przecież nie będziesz tego robił sam. Instalator powinien wiedzieć.
    Poczytaj sobie też instrukcję do kotłów, które planujesz zainstalować. Szczególnie Czesi mają bardzo dobre dokumentacje i to po polsku.
    I jeszcze takie drobiazgi jak kotłownia (wentylacja i inne warunki) oraz komin. Do tego opinia "kuminiorza" niezbędna.
    mitsurugi
    Level 25  
    jack63 wrote:

Uwaga!

Polskie prawo na pewno nie "zaleca" montażu kotłów na paliwo stałe w układzie otwartym, ale dopuszcza montowanie w/w piecy w układzie zamkniętym pod warunkiem zastosowania odpowiednich zabezpieczeń. Nie wiem skąd masz takie informacje?
  • Bosch
    techrys
    Level 28  
    Absolutnie nie wolno montować zwykłego kotła stałopalnego w układzie zamkniętym. To po prostu bomba. Można, ale kocioł taki ma specjalne wykonanie.
    mitsurugi
    Level 25  
    Kolego techrys - przepraszam ale masz nieaktualne dane z prawa budowlanego.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
    Dz.U. 2009 nr 56 poz. 461
    Paragraf 133
    ustęp 7

ust. 7 otrzymuje brzmienie:
    „7. Zabrania się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej
    systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe
    naczynie wzbiorcze, z wyjątkiem
    kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do
    300 kW, wyposażonego w urządzenia do odprowadzania
    nadmiaru ciepła.”;

Więc jak ustawa podaje - MOŻNA INSTALOWAĆ KOTŁY NA PALIWO STAŁY DO 300 kW W UKŁADZIE ZAMKNIĘTYM

Sam osobiście montuję takie piece i nigdy nikomu się BOMBA nie zrobiła, bo zabezpieczenia działają w razie przegrzewu wody.
    techrys
    Level 28  
    Tzn., że montujesz kotły specjalnie wyposażone, czy posiłkując się ustawą montujesz kotły zwykłe?
    mitsurugi
    Level 25  
    Jako zabezpieczenia, które stosuję to jest:
    - naczynie przeponowe
    - zawór schładzający 95 st.C np. SYR 3065
    - zawór bezpieczeństwa 2,5 bar
    i dodatkowo zawór bezpieczeństwa 3 bar

W ustawie jest napisane, że kotły do pracy w układzie zamkniętym muszą byś wyposażone w urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła - czyli wężownicę schładzającą.

Więc nie masz kolego racji, że Polskie prawo ZAKAZUJE montażu tych piecy w układzie zamkniętym.
    techrys
    Level 28  
    Przeczytaj jeszcze raz co napisałem. Dla ułatwienia - napisałem o piecach zwykłych, a piece zwykłe nie mają wężownicy schładzającej zamontowanej na etapie produkcji. Mam nadzieję, że to kończy tą wymianę zdań.
    mitsurugi
    Level 25  
    Proszę podaj mi definicję "zwykły piec na paliwo stałe".
    techrys
    Level 28  
    Miałem już nie odpisywać, ale co mi tam. Bardzo ładne zdjęcia takich kotłów są w temacie "Radosna twórczość instalatorów". Są tam nawet zdjęcia kotłowni rozebranej na cegły.
    Montujesz kotły w specjalnym wykonaniu to OK, nie ma problemu. Nie każdy kocioł jednak taki jest i tych nie wolno podłączyć do układu zamkniętego.
    wally80
    Level 10  
    Koledzy, jak widzę jest kilka opcji do wyboru.:)
    W moim przypadku, aby nadmiernie nie komplikować instalacji, najrozsądniejszym wydaje się odseparowanie istniejącej instalacji (kocioł elektryczny+bufor+naczynie przeponowe i reszta) przez wymiennik płytowy (25-30kW). Wtedy kocioł na paliwo stałe zrobiłbym w układzie otwartym - budzącym najmniej kontrowersji. Czy mam rację?
    Przy okazji - w kotłach na paliwo stałe woda powrotna powinna mieć >60ct.C - przy zwykłym kotle dolnego spalania wystarczy zawór 3D?

Pozdrawiam
    techrys
    Level 28  
    Na pewno dolnego spalania? Znakomita większość jest jednak górnego spalania. Zawór powinien wystarczyć.
    wally80
    Level 10  
    techrys wrote:
    Na pewno dolnego spalania? Znakomita większość jest jednak górnego spalania. Zawór powinien wystarczyć.

Żaden ze mnie specjalista w tym zakresie, ale:
    Quote:
    W kotle ze spalaniem dolnym pali się tyle w danym momencie ile my chcemy. Kocioł ze spalaniem górnym jest w praktyce niesterowalny. Pali się tyle ile wrzuciliśmy opału. Czy chcemy, czy nie tak właśnie jest. Możemy go niby regulować, ale ograniczając dopływ powietrza pali się nadal wszystko tylko z niedoborem tlenu, a więc sprawność takiego spalania zbliża się do zera.

Zamierzam palić wyłącznie drewnem - tu podobno też dolne spalanie jest bardziej efektywne.
    techrys
    Level 28  
    Na pewno dolnego spalania? Znakomita większość jest jednak górnego spalania.
    jack63
    Level 43  
    A ja polecam kocioł zgazowujący na drewno.
    Zwykły kocioł, nie ważne górnego czy dolnego spalania, bez dobrej automatyki trudno będzie zachować w zdrowiu. Drewno jest o tyle gorsze że z jego spalania mamy sporo wody. Przy spalaniu węgla woda jest tylko z powietrza i ew. mokrego węgla.
    Do kotłów na paliwo stałe stosuje się zawory 4D przy grawitacyjnym obiegu kotłowym lub 3D termostatyczne (te sa tańsze choć można taki z siłownikiem i sterownikiem ale droższy). Najlepiej aby obieg kotłowy miał własną pompę.
    Jak pisałem sprawdź sobie czeskie strony internetowe producentów kotłów. Tam są opisy i schematy.
    techrys wrote:
    Na pewno dolnego spalania? Znakomita większość jest jednak górnego spalania.

Tak. Polskich producentów. Czesi i Niemcy produkują przede wszystkim kotły z dolnym spalaniem i zgazowujące.
    Ciekawy artykuł: http://czysteogrzewanie.pl/zakupy/mocy-przybywaj-dobor-mocy-kotla-weglowego/
    techrys
    Level 28  
    I do tego trudny do opanowania na krótkim obiegu z wymiennikiem.
    wally80
    Level 10  
    Kocioł ma tylko zagrzać bufor, więc żadna automatyka niepotrzebna, będzie pracował na 100% mocy nominalnej. Kocioł zgazowujący to wydatek 2-3 razy większy niż zwykły kocioł górnego/dolnego spalania - nie zwróci mi się, nie mam takiego zapotrzebowania na energię.
    Pompkę do obiegu kotłowego planuję, do tego zawór 3D na powrocie do kotła.