Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik obcowzbudny i dwa rodzaje napięć

22 Lut 2014 12:22 1437 6
 • Poziom 12  
  Mam silnik prądu stałego obcowzbudny, dwa uzwojenia. Rzecz jednak w tym, że uzwojenie to:
  a) 24V 250A
  b) 8V 20A
  Silnik z demontażu, z jakiegoś wózka, na pewno sprawny.

  I mam teraz problem. Bo gdyby było napisane tu i tu 24V, to jedno podłączyłbym do akumulatora, drugie do PWM i wuaaala, ale są dwa różne napięcia a zasilanie mam tylko jedno i nie mogę zrobić żadnego odczepu.

  PWM to nie problem, mam taki duży pracuje na coś koło 200Hz, tylko co zrobić z tymi 8V? Drugi PWM i wyregulować go na 30%? Też może być na 200Hz? Musi być jakoś zsynchronizowany jeden i drugi, czy nie ma takiej konieczności?
 • Poziom 21  
  Skoro to silnik obcowzbudny to może jedno z tych uzwojeń to po prostu wzbudzenie (8V, 20A), natomiast 24V,250A to uzwojenie wirnika. Jeśli sterownik PWM który posiadasz jest dedykowany do silników obcowzbudnych, powinien mieć wyjście na wzbudzenie (zazwyczaj ok. 5V).
 • Poziom 12  
  Ten PWM co posiadam to zwykły PWM, nie od tego silnika. Sterownik od tego silnika jest uszkodzony i nie do zrobienia, bo nie ma kontrolera, a nowy kosztuje majątek. Dlatego mam sam silnik i chcę go sobie zaadoptować do innych zastosowań. A teraz do rzeczy.

  W oryginalnym sterowniku wyjście na wzbudzenie było zrealizowane na 4 tranzystorach więc pewnie zwykły mostek H. Rzecz jednak w tym, że tak jak i w moim rozwiązaniu nie mam możliwości podpięcia 8V, tylko mam dostępne 24V. Tak też zresztą było w oryginalnym sterowniku. Problem jednak w tym, że w oryginalnym sterowniku był tylko mały radiator, a więc na pewno nie było stabilizatora napięcia tylko jakaś przetwornica lub PWM.

  I teraz pytanie: Jak z tych 24V zrobić ten prąd 8/20A wzbudzenia? Przetwornica na 20A to odpada. Więc co? Przetwornica, gdzie uzwojenie wzbudzenia jest dławikiem spiętym z diodą i pomiar prądu? Jak częstotliwość wtedy takiej przetwornicy? A może po prostu PWM pracujący na częstotliwości np. 2kHz (czyli np. 10 razy więcej niż PWM główny)?
  PS. interesują mnie niskie obroty i możliwie mały prąd twornika, więc pewnie jak zasilę nominalnie wzbudzenie to będzie chodziło dobrze?
 • Poziom 21  
  Sterownik o którym mówisz to pewno jakiś Curtis. Tam faktycznie wzbudzenie jest realizowane za pomocą mostka H, ale ten mostek sam w sobie też pracuje w PWM. Jeśli zrobisz prostą przetwornicę z 24 na 8V o wydajności te 20A, silnik będzie pracował, ale w dedykowanych przetwornicach zmiana kierunku realizowana jest właśnie przez zmianę prądu wzbudzenia. Na początek spróbuje uruchomić silnik podając mu obce 8V (np. z 4-rech cel baterii) Jak działanie będzie zadowalające, możesz budować przetwornicę.
 • Poziom 12  
  whyki napisał:
  Sterownik o którym mówisz to pewno jakiś Curtis. Tam faktycznie wzbudzenie jest realizowane za pomocą mostka H, ale ten mostek sam w sobie też pracuje w PWM.


  Czyli że jak? Może być PWM do sterowania i twornikiem i drugi PWM do sterowania wzbudzeniem? Z tego co piszesz to tak. A jakieś muszą być zależności między tymi PWMemami, czy może ten PWM wzbudzenia powinien być na wyższej częstotliwości i wtedy uzwojenie robi za dławik przetwornicy, czyli w trakcie załączenia PWM prąd płynie z zasilania, w trakcie rozłączenia płynie przez diodę i w ten sposób prąd może płynąć praktycznie cały czas?

  W oryginalne to musiał być mostek pracujący jakoś w PWMie, bo radiator, który został zastosowany do tranzystorów był za mały aby odprowadzić większe ilości ciepła. A skoro można w PWM i twornik i wzbudzenie to byłoby super, tylko chodzi mi o istnienie tutaj jakichś zależności, czy może tak jak napisałem wyżej (PWM robi z uzwojenia wzbudzenia dławik przetwornicy)?

  Nie chcę robić dedykowanej przetwornicy 24->8V 20A, jeśli można zrobić to inaczej, bo z taką przetwornicą to będzie zabawa. A oryginalnie przecież przetwornicy osobnej nie było i rozwiązanie było malutkie. Na dodatek był tam przekładnik prądu zmiennego.
 • Poziom 21  
  Szczerze Ci powiem że nie sprawdzałem czy PWMy wzbudzenia i twornika pracują na tych samych częstotliwościach czy na różnych. Jak będę miał okazję to to sprawdzę. Tak czy inaczej zarówno wzbudzenie jak i twornik mogąbyć zasilane przebiegiem PWM. Teraz tylko musisz się zastanowić czy zasilanie wzbudzenia zrobisz na "pojedynczym" tranzystorze i wtedy będziesz musiał zmianę kierunku realizować np. na stycznikach, czy zrobić pełny mostek H i sterować kierunkiem za pomocą zmiany kierunku prądu. W obu przypadkach musisz sterować tranzystorami tak, aby te 24V obniżyć do 8V.
  A tak z ciekawości - czym był sterowany ten silnik w oryginale?
 • Poziom 12  
  Mostek H to nie problem. Jego sterowanie to też bajka. Nie mam już oryginalnego sterownika. Zabrałem tylko silnik, bo sterownik to jakiś stary z układami programowalnymi i procesorami. Układy były wystrzelone i oczywiście nie do zdobycia.

  No tak, tylko ciekawe kiedy będziesz mógł sprawdzić. Swoją drogą tutaj to chyba nie ma specjalnych możliwości w przypadku PWM, bo albo:
  1. Są dwa synchroniczne przebiegi o tej samej częstotliwości różniące się tylko współczynnikiem wypełnienia.
  2. Są dwie różne częstotliwości przy czym na tworniku jest dużo niższa
  Jeszcze mnie tylko zastanawia jak zachowuje się taki układ kiedy przez wzbudzeniu jest PWM np 30% a na tworniku jest więcej. Na chłopski rozum to chyba by wtedy działało jak prądnica więc... kurcze trochę namieszane. Chętnie dowiedziałbym się co udało Ci się zmierzyć. A tymczasem pomyślę nad przetwornicą.