Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnice częstotliwościowe, cięcie i pewne nurtujące pytanie

Fazi1985 22 Lut 2014 18:55 909 7
  • #1 22 Lut 2014 18:55
    Fazi1985
    Poziom 5  

Ma pewne nurtujące mnie mnie pytanie.

Chodzi o podział pasma głośników. Przykładowo jeżeli mam cięcie pasma dla głośnika wysoko tonowego ( cięcie od dołu ) filtrem 12db/oct w miejscu np. 3000Hz, to jak po takich informacjach obliczyć mniej więcej częstotliwość w którym miejscu ( Hz ) jest -3db

To samo tyczy się np. cięcia głośnika nisko, czy też średnio-tonowego. Zakładamy, że cięcie ( od góry ) jest w miejscu 3000Hz, a stromość 12dB/oct i jak obliczyć w którym miejscu jest -3dB

Mam nadzieję, że jako tako zrozumiale napisałem o co mi chodzi.

• #2 22 Lut 2014 19:07
    AnTech
    Poziom 31  

W obu przypadkach punkt -3dB jest właśnie przy częstotliwości 3000Hz.

• #3 22 Lut 2014 20:00
    Fazi1985
    Poziom 5  

Tzn z czego wiem. producenci podają ciecia w miejscu gdzie osiągają -3dB i to miejsce podają jako punkt ciecia i chyba w takim sensie piszesz o ile dobrze ja teraz rozumuję.

Jednakże chodzi mi o to, że jak bym ciął coś filtrem o jakiejś stromości, wyliczonym dla cięcia w konkretnym punkcie częstotliwości ( przyjmijmy, że 3000Hz ), to jak obliczyć w którym punkcie wypadnie -3dB

• #4 22 Lut 2014 20:36
    AnTech
    Poziom 31  

Nie wdając się w teoretyczne rozważania napiszę, że wzory do obliczania elementów zwrotnicy z góry zakładają tłumienie 3dB dla wybranej częstotliwości podziału pasma akustycznego. Zatem z definicji nie obliczamy przy jakiej częstotliwości nastąpi wspomniane tłumienie sygnału o 3dB.
    Możemy natomiast znając częstotliwość podziału (np. 3000Hz) i nachylenie charakterystyki tłumienia podać przy jakiej częstotliwości tłumienie wyniesie np. 6dB, 12dB, itd.

• #5 22 Lut 2014 22:23
    Driver-
    Poziom 38  

Fazi1985 napisał:
    Jednakże chodzi mi o to, że jak bym ciął coś filtrem o jakiejś stromości, wyliczonym dla cięcia w konkretnym punkcie częstotliwości ( przyjmijmy, że 3000Hz ), to jak obliczyć w którym punkcie wypadnie -3dB
    Zwrotnica jest filtrem lub zespołem filtrów elektrycznych. Każdy filtr ma częstotliwość rezonansową, na której następuje spadek mocy o 3dB (bez względu na rząd filtru) i którą przyjęto jako częstotliwość graniczną. W przypadku filtrów pasmowych podaje się dwie częstotliwości graniczne, które dla zwrotnic pokrywają się z dolną i górną częstotliwością rezonansową. We wszystkich obliczeniach przyjęta częstotliwość podziału odpowiada więc częstotliwości rezonansowej. Dla zwrotnicy dwudrożnej owe 3000Hz -3dB, podane przez producenta jako częstotliwość podziału, jest częstotliwością rezonansową jednakową dla obu filtrów. Natomiast od rzędu filtra zależy stromość zbocza/y, w akustyce jest to spadek wartości dB na oktawę.

• #6 22 Lut 2014 22:24
    Gawior22
    Poziom 19  

Wiem to, co piszesz w pierwszej części twojej odpowiedzi.
    Natomiast właśnie chodzi mi o to jak policzyć w którym miejscu jakie tłumienie będzie znając cięcie i stromość tego cięcia. Chodzi o łopatologiczne wyjaśnienie.

• #7 22 Lut 2014 22:44
    Driver-
    Poziom 38  

Gawior22 napisał:
    Natomiast właśnie chodzi mi o to jak policzyć w którym miejscu jakie tłumienie będzie znając cięcie i stromość tego cięcia. Chodzi o łopatologiczne wyjaśnienie.
    Cięcie = podział = częstotliwość rezonansowa. Bardziej łopatologicznie się nie da.

• #8 22 Lut 2014 23:06
    AnTech
    Poziom 31  

Gawior22 napisał:

To nic trudnego. Dla przykładu:
    - częstotliwość podziału 3kHz,
    - nachylenie charakterystyki 6dB/oktawę
    - filtr dolnoprzepustowy (dla głośnika nisko-średniotonowego)
    przy częstotliwości 6kHz (oktawa wyżej niż 3kHz) tłumienie filtru wyniesie 3+6=9dB

- częstotliwość podziału 3kHz,
    - nachylenie charakterystyki 12dB/oktawę
    - filtr dolnoprzepustowy (dla głośnika nisko-średniotonowego)
    przy częstotliwości 6kHz tłumienie filtru wyniesie 3+12=15dB.

Ot i cała filozofia.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME