Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SH300 - nie wpisuje wartości do rejestru w SR-PC

22 Lut 2014 20:09 1539 10
  • Poziom 10  
    Witam

Zrobiłem prosty program do sterownika SR 12M obsługujący maszynę do dozowania.
    Zawarłem w nim licznik (na rys. B013 ) do zliczania zdozowanych sztuk.
    W wyświetlaczu SH300 potrzebny mi licznik. (Zawarty w rys. 2) zliczanie działa bez problemy z funkcji NUMERIC i zlicza kolejno sztuki.

Na rysunku jest jeszcze symbol przycisku CLR, który w/g instrukcji powinien działać w taki sposób, że wpisuje zadeklarowaną wartość stałą do rejestru.

Tylko w praktyce nic się nie dzieje jak nacisnę przycisk CLR. - a chciałbym żeby wpisywał mi wartość 0 do rejestru. Odwołuję się do tego samego bloku i zaznaczam ten sam typ. Wie ktoś dlaczego to nie działa tak jak chcę (i jak jest opisane w instrukcji)

Dodam, że w trybie naliczania zaznaczałem opcję property i SET co w/g instrukcji umożliwia wprowadzanie wartości z klawiatury i tak jest. Działa wtedy przycisk CLR, tylko nie zlicza ... :/

Wie ktoś może jak to ugryźć ? Powinienem użyć innego rejestry w programowaniu SR ? Czy przyczyna leży gdzieś indziej ?

SH300 - nie wpisuje wartości do rejestru w SR-PC SH300 - nie wpisuje wartości do rejestru w SR-PC

Z góry dziękuję za pomoc
  • SterControl
  • Specjalista Automatyk
    Czy przypadkiem nie jest tak, że musisz nacisnąć SET, teraz CLR i zatwierdzić ENT?
  • Poziom 10  
    Przed chwilą sprawdzałem i niestety nie.

Jeżeli zaznaczę SET w NUMERICu to dokładnie tak ustawiam wartości, ale one nie zapisują się do rejestru.

Sprawdziłem to w dokładnie taki sposób:

ustawiłem 2 razy opcje numeric, w jednej zaznaczyłem opcje SET w drugiej nie zaznaczałem nic.

Pierwsza: jest możliwość wpisywania z klawiatury każdej wartości (set>>wartość), działa CLR (po prostu naciskam clr i się zeruje), nie nalicza.

Druga: nie ma możliwości wpisania wartości z klawiatury, nie działą CLR, nalicza.

Obydwie wartości są przypisane do tych samych bloków i identycznie ustawione - różni je tylko opcja SET.

Wartości zdecydowanie są niezależne od siebie i nawet jak jest ustawiona wartość SET wartość wyświetla się na SH300 ale nie jest wpisana do rejestru...
  • SterControl
  • Specjalista Automatyk
    Można jeszcze spróbować: podłączyć pod wejście reset w B13 jakiś inny blok np. PONS i klawisz CLR przypisać do tego bloku a numerik zostawić dla UDCT (B13).
    Szkoda że dla SR nie ma odwołania dla SET COIL - pojedynczego bitu, wtedy oddziaływałby nie na blok B13 ale na jego RESET.
  • Poziom 10  
    Próbowałem tak zrobić ale nie wstawia mi wartości do innych bloków :/

Próbowałem tak zrobić przez generator impulsu i comparator ale nie dawało rady:/...

Próbowałem też znaleźć właśnie coś typu SET COIL (choć nie wiedziałem wcześniej jak to się nazywa) ale nie udało mi się :/...

Więc jeżeli nie ma problemu z komunikacją sh300>>SR to ja nie mam pojęcia na jakiej zasadzie to ma współpracować i tak jak jest w/g instrukcji wpisywać wartości do rejestru.

To jest dość stary typ sterownika więc też wątpię żebym mógł do kogoś napisać bezpośrednio w tej sprawie.

Jakieś pomysły ?
  • Pomocny post
    Admin DIY, Automatyka
    A jakikolwiek inny klawisz próbowałeś użyć ? SR to dość intuicyjne sterowniki. Tu http://www.telmatik.pl/ masz dokumentacje i jak trzeba wsparcie też będzie.
    Jesienią pisałem program na SR_12 i wszystko pięknie działało. Niestety SH300 nie miałem i nie znam.
  • Specjalista Automatyk
    Ja z kolei ostatnio robiłem "parkę" FATEK + SH-300 i wszystko w obie strony śmigało: zarówno wyświetlanie wartości rejestrów jak i działanie klawiszy SH-300 na markery (Mxx) i wartość rejestrów (Rxx i Dxx) w PLC.
    Mam obydwa programy do SR Array'a: SuperCAD jak i SuperCAD 2500 - i nie widzę innych możliwości skomunikowania SR z tym wyświetlaczem, a Twoja metoda powinna na 100% działać (widocznie to nie działa...i już).
  • Poziom 10  
    Bestler: tak próbowałem innych klawiszy. Skorzystałem z Twojego linku i napisałem do nich maila z prośbą o pomoc. Jeżeli dostanę rozwiązanie to wrzucę na pewno ;)

Na razie jednak dziękuje obydwóm panom ;)
  • Poziom 10  
    Tak jak pisałem. Dostałem odpowiedź:

Dzień dobry

Dla ścisłości nie jesteśmy producentem , ale przedstawicielem producenta.

Zapis do bloków dotyczy tzw. nastaw czyli wartości progowych ( granicznych ) do których zlicza licznik po których przełącza wyjście w stan wysoki.

Z rysunku wynika, że przyciskiem CLR wpisuje Pan wartość progową ( nastawę ) = 0 , co specjalnie nie ma sensu. Czyli dwa rysunki co do efektu są tożsame . Jeden sposób to wprowdzanie dowolnej liczby przyciskami , drugi to wprowadzenie liczby wcześniejj zapamiętanej pod jednym przyciskiem.

Zerowanie licznika można uzyskać wejściem zerującym. Kłopot polega w niezbyt dobrym wyborem sterownika. Inna seria - APB ma możliwość dziłania na wyodrębnionych rejestrach liczbowych i przekaźnkach wewnętrznych, w tym panelem zewnetrznym, np uniwersalnym SH-300.

W sterowniku SR przełączać z SH-300 mozna tylko wyjścia Q nieużywane w diagramie ( aby nie było konfliktu sterownia ) Z rysunku widać ,że jeszcze jedno wolne wyjście jest.

Sterowniki SR lepiej nadają sie do instalacji rozproszonych ( np budynkowych ) ponieważ kazde rozszerzenie można oddalić do 200m , panel SR-HMI do 20m . Z tego powodu źle działa podgląd na PC , bo łaczność z PC wymaga dostępu do tej samej magistrali.

Tak więc do maszyn lepszy będzie APB albo prosty AF.

Czy ta informacja wyjaśnia problem ?

Tylko dopowiem 2 rzeczy:

SH-300 nie może resetować wyjść Q dla każdego SR (ja niestety takiego nie mam więc nie mogę zrobć resetowania w taki sposób jak chciałem)

Rozwiązanie problemu: Zapętliłem licznik podając wyjście na jego wejście resetujące. Z SH300 ustawiam co ilu ma liczyć żeby wyjście przełączyło się w stan wysoki. Więc ustawiam np. 200 i po zliczeniu 200 napełnionych butelek przechodzi licznik na zero i wyłącza maszynę.
    Na tym sprzęcie tylko w taki sposób da się rozwiązać ten problem.

Pozdrawiam i dziękuję serdecznie.

Temat do zamknięcia.
  • Admin DIY, Automatyka
    Fajnie, że odpisali - widać, że szanują klientów.
    Dodam jeszcze od siebie, że przecież możesz użyć zewnętrznego przycisku (o ile masz wolne wejście) i tu już nie będzie problemu z resetem.
  • Poziom 10  
    No tak, oczywiście, że można tak zrobić. Po prostu nie dobrałem odpowiedniego sprzętu do tej maszyny i trzeba jakieś rozwiązanie wymyślić.
    Co nie zmienia faktu że gdybym tutaj nie napisał nie doszedłbym do tego jak to zrobić ;)