Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie zwrotnice do kolumn trójdrożnych Empire

Royal Patio 23 Lut 2014 16:43 3822 12
  • #1 23 Lut 2014 16:43
    Royal Patio
    Poziom 5  

Tak jak w temacie potrzebuje dobrać zwrotnice do:

Emipre EASS 200

Moc: 140/200 W
    Impendacja: 8 ohm
    CZułość: 89 db

Wymiary głośników:

2x 200 mm głoś. niskotonowe
    1x 120 mm srednio tonowy
    1x kopułka tekstylna 25 mm wysokotonowa.

Wymiary: W/D/H - 1010/250/275

Kupić gotowca, czy samemu poskładać z dostępnych na int. części?

Poproszę o poradę :)

• #3 24 Lut 2014 18:25
    Royal Patio
    Poziom 5  

Wysokotonowy: ARV-104-01/8
    Średniotonowy: ARX-150-25/8
    Niskotonowe: ARN-226-05/4

Proszę.

• Pomocny post
    #4 25 Lut 2014 19:42
    dominator8
    Poziom 20  

Witam. Sugerowałbym zwrotnice pierwszego rzędu tzn. 6db/okt. Rozwiązanie tego typu jest najlepsze pod względem niskiej zmienności fazy wytwarzanego sygnału akustycznego przy częstotliwości podziału. Poza tym niska komplikacja zwrotnicy sprzyja uzyskaniu założonego efektu konstrukcyjnego. Oczywiście takie rozwiązanie w pewnym stopniu bardziej obciąża głośnik wysokotonowy ze względu na niskie nachylenia zbocza charakterystyki. Zastosowałbym następujący podział :

I - 600Hz
    II - 4800Hz

Jeśli wierzyć danym katalogowym zamieszczonym przez producenta ARX-150-25/8 posiada płaską charakterystykę przenoszenia w zakresie 200-5000Hz.
    Pierwszy podział przy 600Hz jest optymalny ze względu na odciążenie mechaniczne głośnika. Rezonans ARX-150-25/8 położony jest 12dB poniżej efektywnego zakresu dla tego głośnika 105Hz (przy tym konkretnym strojeniu).
    Drugi podział ustawiłem na 4800Hz z dwóch powodów:
    a) Liniowy zakres pracy głośnika średniotonowego
    b) Odciążenie mechaniczne głośnika wysokotonowego. Nie udało mi się odszukać parametrów głośnika wysokotowego ARV-104-01/8. Możliwe, że istnieje w tym przypadku konieczność stosowania tłumika (wysoki SPL) dlatego ciężko mi coś tutaj jednoznacznie stwierdzić.

Sugerowałbym następujące wartości elementów :
    C1= 4,144 µF
    C2= 33,15625 µF
    L1= 0,265 mH
    L2= 2,121 mH

Schemat zwrotnicy:

p.s
    Jestem sceptyczny w kwestii łączenia głośników szeregowo. Po pierwsze dwukrotnie rośnie wartość indukcyjności widzianej od strony wzmacniacza czego efektem jest dwukrotne pogorszenie odtwarzania impulsu - czas narastania prądu wydłuża się dwukrotnie, a tym samym reakcja membrany na wymuszenie wydłuża się dwukrotnie. O ile dla niskich częstotliwości ma to małe znaczenie to w przypadku zestawu 2-way, przy wysokim podziale wręcz odwrotnie. Ponadto obciążenie wzmacniacza dla 2-way jest mocno nieliniowe. Uważam, że znacznie korzystniej jest łączyć głośniki równolegle. Równolegle połączone głośniki pracują jakby w magnetycznej pętli sprzężenia zwrotnego - mam tu na myśli zjawisko indukcji magnetycznej oraz poprawienie tłumienia stanów nieustalonych. Mówiąc inaczej niekontrolowanemu wychyleniu membrany głośnika pierwszego towarzyszyć będzie dokładnie przeciwna siła tłumiąca te drgania wytworzona przez głośnik drugi. Dodatkowo niezmienne pozostają parametry elektryczne zestawu. Ponadto sprawność akustyczna jest dwukrotnie większa a wytworzone ciśnienie akustyczne o 3dB większe.

• #5 25 Lut 2014 23:27
    Royal Patio
    Poziom 5  

Bardzo serdecznie dziękuję, nawet nie spodziewałem się tak ogromnego zainteresowania z Pana strony. W najbliższym czasie postaram się szczegółowo wgłębić w post. Jestem amatorem, więc trochę lektury i do dzieła. W razie wątpliwości, powrócę do tematu. Pozdrawiam!

• Pomocny post
    #6 26 Lut 2014 13:03
    Pain
    Poziom 25  

Pierwszy obrazek: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1552307.html
    Nie jestem pewien czy jest to poprawna zwrotnica bo w internecie jest sporo wersji np. ARP zamiast ARX, GDWK zamiast ARV. Możesz spróbować napisać do użytkownika Pawel S. czy ma jakiś sprawdzony schemat.
    P.S. Co się stało z oryginalną zwrotnicą?

• Pomocny post
    #7 26 Lut 2014 14:48
    dominator8
    Poziom 20  

Witam. Chciałbym się odnieść do projektu zwrotnic, jaki widziałem w powyższych linkach. Uważam, że podział dla głośnika wysokotonowego jest zbyt wysoki jak filtr 12 db/okt. Przy takim nachyleniu zbocza charakterystyki zastosowałbym zdecydowanie niższe strojenie dla kopułki (>4100 Hz) - dokładną wartość musiałbym przeliczyć. Nominalnego, sprawdzonego schematu zwrotnicy nie posiadam.

• #8 26 Lut 2014 16:25
    Royal Patio
    Poziom 5  

Oryginalne zwrotnice zostały wymontowane, w jednej kolumnie gra (coś), natomiast w drugiej zwrotnica 2-way stricte samochodowa Hertz HSK165

• #9 27 Lut 2014 11:05
    Royal Patio
    Poziom 5  

Witam ponownie, znalazłem gościa który mógłby wykonać zwrotnice na schemacie jaki podał DOMINATOR8 na wysokotonowy proponuję On 12dB a nie 6 to ok 210zł/2szt na bardzo dobrych elementach, cewki Jantzen, kondensatory MKP.

Tylko jest mały problem, nie bardzo opłaca się inwestować 210 zł do kolumn, które są warte 300 zł.

Proponuję takie rozwiązanie : http://allegro.pl/zwrotnica-trojdrozna-stx-3d-200w-8ohm-3-drozna-gw-i3943223970.html

Poradźcie coś koledzy :) Smacznych pączków!!

• Pomocny post
    #10 27 Lut 2014 12:20
    Arkadyo
    Poziom 29  

Widzę, że dotarłeś do sedna kolumn 3 drożnych czyli koszt zwrotnic do nich. Nie ukrywam, że czekałem na ten moment :-D Ale najlepsze jeszcze przed Tobą bo to co tu zostało Ci zaproponowane to qpa a nie zwrotnica czyli nawet jak wywalisz te 210 pln to dalej będziesz słuchał "szita".
    Jak chcesz się przekonać jak to będzie grało na zwrotnicy z filtrami I rzędu to poszukaj gdzieś zwrotek od altus 75 czy 140 i podepnij - gwarantuje, że efekt będzie prawie identyczny ja na tym "schemacie" wyżej.
    Napisze Ci tak - jedyna i słuszna droga to zrobienie pomiarów i w ich wyniku oraz sporym doświadczeniu projektanta zrobienie zwrotnic.
    Takie zwrotnice będą miały tylko jedną wadę - CENA!!!!!
    Nisko położony podział na cewkach powietrznych z grubego drutu pomiędzy gdn a gdm jest kosztowny i nic tego nie zmieni. Możesz użyć cewek z rdzeniem ale wiele to ceny nie obniży.
    Teraz sobie pomyśl, że jeszcze kolumny musisz przesłać komuś na pomiary i oczywiście za darmo ten ktoś robił ich nie będzie.
    Teraz dopiero widać czemu na sieci nie ma 3 way projektów na badziewnych głośnikach chodź ich cena do tego zachęca. Nikt kto ma trochę oleju w głowie nie pcha zwrotnic za 400-800 pln w kolumny w których wszystkie przetworniki kosztowały 200 pln.
    A jak ktoś nie ma oleju w głowie i kupuje przetworniki do 3 way za 200 pln to jest skazany na podobne zakupy w zakresie Zwrotnic czyli ileś tam "D" od stx lub janbo sranbo, które nie dość, że nie będą filtrować tam gdzie chcemy to będą jeszcze kosztować ze 3 razy drożej niż elementy w nich użyte. Oczywiście są jeszcze "wydumki własnokalkulatorki" jak tu w temacie. Ich jedyna zaleta jest taka, że jak zrobisz to sam to będzie 3x taniej niż janbosranbo.

Dodano po 9 [minuty]:

Żeby nie było, że tylko psioczę to moja rada jest taka - szukaj oryginalnych zwrotnic do tych kolumn i tylko takie dokup - używki moga sie trafić w dobrej cenie i będzie to najtańsze i najlepsze rozwiązanie.
    Jak masz ochotę na zabawę z pomiarami choćby w holmimpulse to kup zwrotki od diory polaris 200 i spróbuj je podpasować

• Pomocny post
    #11 27 Lut 2014 14:06
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

1. Każdy kto zechce wykonać Tobie zwrotnice nie mając Twojego zestawu to w najlepszym przypadku osoba kompletnie nie znająca się na tym.
    2. Aby ustrzec się przed zakupem przypadkowo złożonych do kupy elementów zastrzeż, że chcesz aby przesłano Tobie wyniki pomiarów, które zamieścisz na forum.
    3. Koszt. Koszt znacznie przekroczy zakup powyższych przetworników. Szara rzeczywistość.

• #12 27 Lut 2014 14:53
    Royal Patio
    Poziom 5  

W takim razie zdecyduję się na tonsilowskie zwrotki.
    Obawiam się że zwrotnic lub jakichkolwiek części do moich kolumn nie znajdę, ponieważ firma Empire (polska, na podzespołach Tesli), od kilku lat już nie istnieje. Znalezienie tych oryginalnych elementów będzie graniczyć z cudem. Jest kilka sztuk od altusów na allegro, więc jeśli zamówię i zamontuję to na pewno podzielę się odczuciami z ich grania.

Mógłbym jeszcze prosić o orientacyjną wycenę zwrotnic Hertz HSK-165, dokładnie takie same jak w podanej aukcji: http://allegro.pl/zwrotnice-hertz-2w-20-pasywne-i3996939611.html

• Pomocny post
    #13 28 Lut 2014 10:43
    Arkadyo
    Poziom 29  

Przykład grania na altusowych zwrotnicach dałem jako antygranie. Nawet same altusy grają koszmarnie na nich :). Twój zestaw nie zagra dobrze na zwrotnicach gdzie zastosowano filtry I rzędu nawet jakby je specjalnie pod zastosowane przetworniki projektował. Żeby projektować zestaw na I rzędzie trzeba mieć do tego celu i przetworniki i naprawdę wiedzieć co się robi.
    Dlatego jeżeli nie dostaniesz oryginalnych zwrotnic to pomyśl nad zwrotnicami od diora polaris 200 i zabawą z pomiarami w holmimpulse żeby chociaż zweryfikować działanie filtrów. W polarisach 200 zastosowano podobne przetworniki do tych twoich więc i filtry będą zbliżone bardziej niz inne i najmniej przeróbek będzie.
    Na początek przygody z pomiarami raczej polecam system 2 way ale... Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME