Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Herz VUA - Zepsuty? zawór czterodrogowy przy grzejniku łazienkowym

mrockx 23 Lut 2014 18:38 5139 12
  • #1 23 Lut 2014 18:38
    mrockx
    Poziom 9  

Od czterech lat mam w łazience grzejnik drabinkowy z zaworem jak na zdjęciu.

Do tej pory grzał raczej normalnie. Ostatnio jednak coś się zepsuło i grzejnik przestał grzać. Spuściłem 1,5 litra wody z odpowietrznika - nie pomogło. Odkręciłem głowicę termostatyczną i z pobieżnych obserwacji wynika, że trzpień zaworu daje się wciskać i sam wychodzi - czyli jeśli dobrze rozumiem nie zaciął się w pozycji zamkniętej. Teraz najlepsze: po obmacaniu zaworu i rurek do niego dochodzących wyszło mi, że ciepła jest lewa rurka i lewa strona zaworu, czyli coś się nie zgadza z kierunkiem strzałek wejścia/wyjścia - wydaje mi się że został zamontowany nieprawidłowo. Czy taki zawór odwrotnie podłączony mógł się tak zepsuć, że teraz grzejnik nie grzeje?
    Czy jest coś co jeszcze mogę spróbować zrobić we własnym zakresie w celu odblokowania tego zaworu?

Acha, nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale w grzejnikach płynie bezpośrednio czynnik z miejskiej sieci ciepłowniczej (dom jednorodzinny).

• #2 23 Lut 2014 20:44
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Płynie bezpośrednio z miejskiej sieci ciepłowniczej? Raczej niemożliwe, gdyż w sieci miejskiej występują wysokie parametry (temperatury przekraczające 100 stopni w warunkach zimowych oraz wysokie ciśnienia, nieraz kilkanaście atmosfer). Czasami temperatura w sieci miejskiej sięga 140 stopni (teoretycznie nawet 150, ale musiałby chyba być 35-stopniowy mróz, w praktyce maksymalnie 140). Domek napewno musi być podłączony albo przez wymiennik ciepła (albo wymiennik dla danego domu, albo też przyłaczony do sieci zasilanej już z jakiegoś wymiennika), albo też zastosowano tzw. hydroelewator (teraz się tego raczej nie stosuje). To jest dziwny zawór.

• #4 25 Lut 2014 06:45
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Moze od poczatku byl podlaczony odwrotnie, tylko dopiero teraz zwrociles uwage? Taki blad jest niestety dosc czesty przy tym zaworze. Sprawdz najpierw pozostale grzejniki. Jesli tam jest dobrze to masz problem. Trzeba zamienic rury albo poszukac innego zaworu, o odwrotnym podlaczeniu. Przed szukaniem zmierz rozstaw bo sa dwie wersje. Doraznie moze pomoc wykrecenie wkladki, wyczyszczenie i ponowny montaz. A przyczyna problemu jest to, ze plynaca w odwrotnym kierunku woda przyciska grzybek zaworu do gniazda i zbyt slaba, zablokowana zanieczyszczeniami sprezyna nie jest w stanie jej cofnac. Teraz bylo kilka dni cieplych i pewnie glowica mocniej zamykala zawor. Nie zakladaj jej ponownie, to grzejnik nie bedzie sie blokowal. A jesli grzeje za mocno, to przydlaw kryza. Przepraszam za brak pl ale pisze z telefonu.

• #5 25 Lut 2014 18:35
    budgie11
    Poziom 16  

W takim wypadku czasem pomaga przyblokowanie na zaworze odcinającym żeby zmniejszyć przepływ przez zawór i wtedy sprężyna powinna cofnąć grzybek , wiąże się to oczywiście z zmniejszeniem prędkości nagrzewania się grzejnika, co w sumie i tak nie zmienia faktu że zawór jest odwrotnie zamontowany, najlepszym rozwiązaniem jest przeróbka instalacji- odwrócenie zasilania i powrotu na poprawne w stosunku do w/w zaworu, a przycinać się może przez to że powstał w zaworze osad, i już tak łatwo sam się nie cofa jak zawór nowy.

• #6 07 Gru 2015 21:12
    arcyimperator
    Poziom 11  

Witam,
    pozwolę sobie podpiąć się pod temat. U mnie instalacja jest żle zamontowana, dopływ z lewej, powinno być z prawej. Rozumiem że w zaworze jest cos na kształt zaworu zwrotnego, czy można go jakoś wykręcić?

• #7 07 Gru 2015 21:28
    jas67
    Poziom 22  

Czy rury do tego grzejnika idą może z rozdzielacza? Jak tak to można je tam zamienić.

• #8 09 Gru 2015 22:11
    budgie11
    Poziom 16  

W zaworze VUA nie ma zaworu zwrotnego tylko wkładka termostatyczna, która przy odwrotnym podłączeniu może objawiać się dwoma niedogodnościami - może stukać, gdyż kierunek przepływu jest odwrotny i samoistnie przymyka grzybek zaworu a sprężyna będzie go odpychać, a w ostateczności jeśli siła wywierana na grzybek jest większa niż siła sprężyny odbijającej, po prostu zamknie ten zawór i grzejnik przestanie grzać. Są dwie opcje - pierwsza najprostsza co kolega przedmówca zasugerował - zamiana rur przy rozdzielaczu lub jeśli jest wpięty do instalacji gdzieś na wierzchu, a jeśli nie - usunięcie zaworu VUA i przykombinowanie z podłączeniem na dwóch zaworach - termostatycznym i powrotnym odcinającym co niestety estetyczne już raczej nie będzie.
    Trzecia opcja - wykucie i obrócenie zasilania i powrotu w ścianie......
    Pozdrawiam.
    Edit: nie mam na razie czasu na polukanie ale sprawdź jeszcze czy nie ma jakiś inny producent zaworu krzyżowego- w modułach do grzejników dolnozasilanych Herz ma takie w swojej ofercie..

• #9 10 Gru 2015 13:08
    BonsaiAd
    Poziom 1  

Podłączony jak powyżej grzejnik nie grzeje ze względu na wykonaną przedłużkę. Czy ktoś byłby mi w stanie wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje oraz w jaki sposób poradzić sobie z problemem?
    Dodam, że grzejnik został zamontowany wyżej w stosunku do zaworu czego nie chciałbym zmieniać bo wiązałoby się to z widocznymi dziurami po obecnych uchwytach.

• #10 10 Gru 2015 14:07
    jas67
    Poziom 22  

Z tego zaworu do grzejnika wchodzi taka cienka rurka. Można ją przedłużyć. Ale nie wydaje mi się by przez to ten grzejnik nie działał bo choć jest to spieprzone to jakoś powinien grzać. Swoją drogą, co za magik coś takiego zrobił i dlaczego?

• #11 10 Gru 2015 18:19
    arcyimperator
    Poziom 11  

budgie:
    czy tą wkładkę termostatyczną, grzybek, cokolwiek, da się wykręcić? nie potrzebuje regulacji, może być otwarte na całośc cały czas. Opcja 1 odpada, 2 i 3 wolałbym uniknąc:)

Po odkręcenu pomarańczowej przykrywki widzę coś co można wykręcić.... można spróbować?

• #12 11 Gru 2015 08:39
    budgie11
    Poziom 16  

BonsaiAd napisał:

Podłączony jak powyżej grzejnik nie grzeje ze względu na wykonaną przedłużkę. Czy ktoś byłby mi w stanie wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje oraz w jaki sposób poradzić sobie z problemem?
    Dodam, że grzejnik został zamontowany wyżej w stosunku do zaworu czego nie chciałbym zmieniać bo wiązałoby się to z widocznymi dziurami po obecnych uchwytach.

W standardowym podłączeniu masz rurkę zasilającą która wyrzuca do góry gorącą wodę, a pomiędzy nią a gwintem przyłączeniowym przy śrubunku masz powrót. Po usunięciu półśrubunku z rurką zasilającą zamyka ci obwód w samym śrubunku i grzejnik nie ma prawa grzać. Trzeba założyć zpowrotem rurkę z półśrubunkiem która była w komplecie i dopasować grzejnik do reszty.

Edit: Musisz usunąć przedłużkę z pexa bo zauważyłem teraz na zdjęciu że śrubunek jest tylko czy rurka została czy wywalona przez instalatora...

Arcyimperator: możesz wykręcić, będzie działał bez regulacji tylko pytanie czym zaślepisz gwint drobnozwojowy....

• #13 11 Gru 2015 13:22
    jas67
    Poziom 22  

Myślę że ta rurka zasilająca jest tak ciasno do pexa wsadzona że jest bardzo mały przepływ a więc do tego że rurka zasilająca nie sięga tam gdzie powinna to jeszcze jest bardzo ograniczony przepływ. Grzejnik trzeba obniżyć i wymienić płytki z otworkami które będą widoczne. Zakładam że masz płytki w zapasie.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo