Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konfiguracja sieci- udostepieni komputera do sieci domowej

wojtas974 23 Feb 2014 21:46 2034 10
Ochrona Domu
    wojtas974
    Level 9  
    Witam,

Mam w domu 2 komputery stacjonarne i laptopa, laptop jest podlączony do wifi, a komputery są normalnie do routera kablem. Otórz z laptopa i 1 komputera, mogą sie połaczyć i np. laptopem można kopiować, wklejać itp. pliki na komputer 1. Natomiast 2 komputer próbowałiśmy podłaczyc i nie wiem jak...

Komputer 1-system Windows 7
    Laptop- System windows 7
    Komputer 2 - system windows XP

I tu są własnie 2 pytania...
    1. Daliśmy Kreator konfiguracji sieci i nie tak nic to nie pomogło... Ale także nie wiemy co to zrobiło, tzn. Chcialbym sie dowiedzieć co ten kreator robi i czy nie udostępnia go ogólniew interneci.. Bardzo prosze o odp.

2. Jak podłaczyć się do pozostałych dwóch komputerów( Komputera 1 i laptopa) ???

Bardzo proszę o odp ja jestem zielony w tych sprawach...
  • Ochrona Domu
    CHACA
    Level 43  
    Komputery masz w tej samej grupie roboczej? Załaczone udostępnienia zasobów?
  • Ochrona Domu
    wojtas974
    Level 9  
    Ja jestem zielony w tym, nic nie rozumiem... Jak sprawdzić to, albo wytłumacz co to jest
    wojtas974
    Level 9  
    wiec jak pomoze mi ktos????
    jkwiat15
    Level 11  
    Witaj - pierwsza sprawa przy współdzieleniu plików to wspomniana już wspólna (ta sama) grupa robocza. Win XP pracuje w Grupie roboczej MSHOME natomiast Win 7 w WORKGROUP.
    Musisz nadać jednakową Grupę roboczą we wszystkich komputerach.
    Ponieważ 2 kompy pracują pod 7 a jeden pod XP najlogiczniej zmienić grupę w XP
    Jeżeli masz ikonę na pulpicie "Mój komputer" (pamiętaj, że nie może to być skrót) to kliknij PPM na nim, wejdź we "Właściwości", zakładka "Nazwa komputera" tam, gdzie masz Grupa robocza (powinno Ci świecić MSHOME) naciśnij zmień i tam możesz nadać nazwę komputera po jakiej go zidentyfikujesz w sieci) i tam też zmieniasz grupę roboczą na WORKGROUP - potem ok zastosuj i najlepiej restart kompa.
    Następnie znowu na pulpicie powinieneś mieć ikonę "Moje miejsca sieciowe" kliknij PPM "Właściwości" a następnie na "Konfiguruj sieć w domu lub małej firmie" i na polu Wybierz metodę połączenia wybierasz środkową "Ten komputer łączy się poprzez lokalna bramę ...................." (sam powinien się na tym ustawić) potem dalej, dalej dalej (tu powinna świecić nazwa grupy domowej WORKGROUP) dalej - "Włącz udostępnianie plików i drukarek" dalej dalej trochę poczekaj a następnie wybierz ostatnią opcję "Po prostu zakończ kreatora nie ..............) zakończ możesz zrobić restart kompa i teraz ustalasz, czy całe dyski, katalogi czy tylko pojedyncze pliku udostępniasz w sieci i wybierasz np katalog klikasz PPM na nim i wybierasz "Udostępnianie i zabezpieczenia" i tam "Udostępnij ten folder w sieci" (możesz dodatkowo zaznaczyć "Zezwalaj użytkownikom sieciowym na zmianę moich plików) wtedy z każdego kompa bedziesz mógł np. kasowac takie pliki - zastosuj i po ew. restarcie wszystko powinno chodzić (oczywiście w pozostałych kompach też musisz udostępnić pliki)
    Daj znać czy poszło
    Pozdrawiam
    wojtas974
    Level 9  
    Dzięki, jutro tak zrobie, i dam znac czy wszytsko działa :)
    wojtas974
    Level 9  
    OK zmienilem , ale wyskauje mi kreator konfiguracji sieci, zeby jakby instalować... To co robić? Instalowac normalnie
    jkwiat15
    Level 11  
    w którym kompie? W 7 nie powinien a w XP już to zrobiłeś?
    hermes-80
    Level 43  
    Najprościej:
    Start/uruchom/cmd

w czarne okno wpisz:
    start \\{IP kompa z którym chcesz się połączyć}

Reszta może wymagać ustawienia praw dostępu w katalogach.
    gusztaf
    Level 13  
    jkwiat15 wrote:
    ...Musisz nadać jednakową Grupę roboczą we wszystkich komputerach.

Z tym się nie zgodzę. Mam w sieci kilkadziesiąt komputerów, kilka grup roboczych i żadnych problemów z komunikacją.
    Sprawdź, czy masz IP ustawione na sztywno czy automatycznie. Jeśli na sztywno, mogą być w różnych podsieciach - a to już działać nie będzie. Np. wszystkie muszą mieć pierwsze 3 bajty adresu IP zgodne. Np. 192.168.1... Maska podsieci powinna być 255.255.255.0
    Sprawdzisz to w aplecie sieci, PPM na połączenie sieciowe -> właściwości -> TCP/IP
    Jak coś będzie nie jasne, to pisz.

Dodano po 6 [minuty]:

Jeszcze jedna sprawa.
    Spróbuj połączyć się z komputerem bez przeglądania sieci. Wywołaj go: Start -> Uruchom -> \\nazwa-komputera (nazwę sprawdzisz klikając PPM na ikonę Mój komputer, zakładka Nazwa komputera.
    Jeśli Ci się otworzy okno Eksploratora z udostępnionymi udziałami, możesz je wtedy sobie zmapować i będziesz mieć widoczne jako dysk lokalny - bardzo wygodna sprawa.

Dodano po 2 [godziny] 46 [minuty]:

A tak w ogóle to masz zainstalowaną usługę Udostępniania plików i drukarek w sieci MS...? Nie pamiętam, jak to w WXP z komunikatami, dlatego pytam.
    (We właściwościach połączenia sieciowego powinieneś mieć na liście ptaszka przy Udostępnianiu... jeśli jest zainstalowane)
    wojtas974
    Level 9  
    Już problem rozwiązany, zrobilem jak powyzsze wskazuwki, czyli zrobilem jednak grupe robacza i działa.
    Dziekuje za pomoc!