Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy instalacja obsłuży silnik 4kW?

revenium 24 Lut 2014 08:39 1236 2
  • #1 24 Lut 2014 08:39
    revenium
    Poziom 10  

Witam serdecznie

Mam takie pytanie, ponieważ wykonałem sobie instalację doprowadzając 3 fazy z garażu budynku ( z gniazda 3 fazy kablem 5x 6 mm2 ) do wiaty znajdującej się obok domu wg. schematu ( kablem do ziemi) , i chciałbym tam użytkować kompresor ( silnik 4 kW ) czy ta instalacja wytrzyma bez problemu pobór takiego prądu, dodam że w wiacie dodatkowa skrzynka ma swoje bezpieczniki, doprowadzone są 3 fazy z czego na jednej fazie zrobione jest oświetlenie ( 4 lampy po 2 świetlówki 36W ) a na drugiej gniazdka (używane sporadycznie) instalacja jest praktycznie przedłużeniem tej z garażu bo w garażu w ogóle nie jest użytkowana ( w garażu od rozdzielnicy również kabel 5x 6 mm2). Nie wiem czy nie będę musiał dać w rozdzielnicy większego bezpiecznika np B20, teraz mam B16 żeby w razie czego silnik 4kW nie wybijał mi w domu bezpiecznika a pod wiatą założyć wtedy w skrzynkę B16. Długości kabli mogą być zawyżone do ok.5 m bo dokładnie nie pamiętam ile poszło.

Instalacja jest oczywiście 5 żyłowa czy powinienem pod wiatą dodatkowo uziemiać kabel PE czy to uziemienie przy budynku wystarczy?

Jaki maksymalnie silnik mogę zastosować w kompresorze pod wiatą licząc że oświetlenie użytkowane jednocześnie pod wiatą nie przekroczy 500 W mocy tak żeby mi nie wybijało bezpiecznika?

Za pomoc dziękuję.

0 2
  • Pomocny post
    #2 24 Lut 2014 09:30
    elektronikq
    Poziom 24  

W wielkim skrócie: będzie Ci kolego chodziło. Twój kompresorek to malutkie obciążenie dla twojego 5x6mm2. Spadek napięcia będzie w normie.

Jeśli chodzi o zabezpieczenia. To na silniki stosuje się charakterystykę C a nie B.
    Dla 4kW to wystarczy C10A.

Co do uziemienia PE, może kolega uziemić PE w rozdzielnicy w wiacie.

0
  • #3 24 Lut 2014 10:23
    revenium
    Poziom 10  

Dziękuję za pomoc w takim razie zmienię bezpiecznik na C i uziemienie również pod wiatą dołożę do PE .

Pozdrawiam

0