Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudowac naped do kuli

04 Kwi 2005 16:42 3764 18
  • Poziom 14  
    Witam

mam pytanie i prozbe o rady dotyczace budowy napedu do kuli jaki ilnik itp....mam tez pomysł do zrobienia mapedu do takeij kuli przecietej w puł i sa wnia powkladane diody o juz zrobilem ale nie moge tego wprawic w ruwny i prosty i przede wszystkim wolny ruch.

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Wielkie dzieki :)

Dodano po 19 [minuty]:

a bo ja mam taka przecieta kule i chcem by sie kreciła ale wolno , wiec prosze o jeszcze jakies rady :)
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Silniczki na 220 V z przekładnią zwalniającą do niskich obrotów sa stosowane w rożnach i piekarnikach do obrotu rusztu. Znajdziesz je w sklepach z częściami zamiennymi. Ma to porządną konstrukcję i można uprościć mocowanie: silnik do sufitu, kula podwieszona bezpośrednio na osi przekładni zwalniającej.
  • Poziom 23  
    a moze by tak dac silniczek od programatora pralki a do niego przekladnie magnetofonowa i by bylo spox bo by sie bardzo wolno krecilo a koszt tez bardzo niski bo mozna sobie zalatwic taki silniczek za friko od jakiegos elektryka co naprawia pralki
  • Poziom 12  
    Ja u siebie zastosowalem silnik z mikrofali od obrotu talerza. ma on wolne obroty i jest zasialny wprost z 220V. trzeba tylko wsadzic go w jakies pudelko, zrobic otwor w plastikowej tulei zeby zamocowac jakies koleczko do kuli oraz calosc zamocowac przy suficie. efekt 1 klasa. mam jeszcze kilka takich silniczkow wiec zapraszam po wiecej info na ireeq(malpa)op.pl
    pozdrawiam
    -ireeq
  • Poziom 37  
    Silnik w zasadzie może być dowolny bo jego moc może być nawet ok 1W! Silniejszy nie przeszkadza tylko jego wielkość ewentualnie będzie go ograniczać. Może być z programatora od pralki i tp. Mogą też być silniczki prądu stałego (od samochodowych mechanizmów wykonawczych - ustawiania lusterek, reflektorów itp.) tylko one wymagają zasilacza i trochę przerobienia układu. Co do obracania półkuli to jest tak samo jak z kulą tylko jedynym problemem może być jej wyważenie. Powinna być tak wyważona, żeby podwieszona za punkt znajdujący się w górnej jej części (na linii przecięcia kuli, tworzącej półkulę) nie powodowała skrzywienia się tulko ta płaszczyzna przecięcia była pionowa. Ciężarek może być zamocowany na dwóch wysięgnikach lub jednym w kształcie ucha od wiadra (półkola). Jeśli masz zasilane elektrycznie diody umieszczone w tej półkuli to będzie jeszcze jeden problem z zasilaniem! Możesz zasilić z bateryjek umieszczonych w półkuli lub zrobić dość skoplikowany system szczotek przekazujących prąd do obracanej półkuli.
  • Poziom 10  
    Jeszcze w szkole pdst zbudowałem sobie kule lustrzana. Silniczek z magnetofonu do tego kilka kólek pasowych tez z magnetofonu połaczonych gumkami do tego potencjometr na zasilaniu prosty układ prawo-lewo zbudowany z przełacznika am/fm również z magnet... Wsio wisi pod sufitem działa bez zarzutu juz ładnych pare lat. Piekny efekt
  • Poziom 17  
    nie wiem czy twój czas jest tak mało cenny, lub może koniecznie odczuwasz misje zbudowania napedu do kuli. polecam gotowe przekładnie 1rpm, 3 rpm, 5 rpm. nie są one tak strasznie drogie, a sprawdzone w dziesiątkach tysięcy lokali. i masz gwarancje, że jak to komuś zleci na głowe z powodu rozwalonego mechanizmu - to nie TY za to odpowiesz.
  • Spec od akustyki
    ja stosuje przekladnie z programatorów od polskich pralek automatycznych. Jest tam silnik synchroniczny 220V 375 obr/min i 4 zeebatki wyciagniete z tego programatora daje to 2 obr/min i spory moment obrotowy.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    metalowy prent (śruba itp.) przewodzi nam jeden biegun a przewód dotykajacy do od izolowanej tulejki drugi. taki układ spokojnie przenosi prąd do 5A. tylko przy wykorzystaniu go do wiekszych napiec <60V radził bym całość dobrze odizolowac od otoczenia np. układ umiescic w butelce (z ucientym dnem. mozna nawet połonczyc dwie butelki) po napoju.
  • Poziom 37  
    Dla młodych ludzi, zadających pytania świadczące o podstawowym braku wiedzy z zakresu techniki i BHP, problem przeniesienia energii elektrycznej przez system szczotkowy wydaje mi się... niełatwy!
  • Poziom 16  
    ja zrobilem naped do kuli z silniczka od cdromu ten co wysuwa pulke :] sa tam od razu przekladnie :] na ostatnia przekladnie zamontowalem preta wygietego w ksztalcie haka :] zrobilem regulator predkosci na lm317 i mam regulowany naped do kuli :) pozdro
  • Poziom 12  
    a ja mam taki temat ze kupilem gotowy silnik ale na baterie 1,5v i chce go przerobic na 12v!!!powieci mi co ja mam zrobic w tej sytuacji!!!
    z gory dziex na pomoc
    zapraszam na gg-3971119:D
  • Poziom 16  
    a ja mam pytanie czym kleic szkiełka do globusa :) i ile w zakładzie mnie skasują za przycięcie takich kwadracików
  • Poziom 16  
    Siemka, chciałbym się dopowiedzieć do tematu a'propos klejenia.
    Nie używałbym akrylu tylko silikon szklarski bo:
    -akryl nie skleja powierzchni tylko uszczelnia
    -silikon ma lepsze parametry -50 +120C
    -silikon można kupić w małej tubce, nie tylko do pistoletu

Cena tuby pistoletowej 6~12PLN w różnych kolorach

A teraz pytanie za 100 punktów:

czy taką kulę można zrobic na bazie globusa ale zamiast lusterek okleić go stłuczką choinkowych bombek?

Dodano po 29 [minuty]:

Wpadłem jeszcze na taki prosty pomysł z zastosowaniem ogólnie dostępnych elementów na układ napędowy i sposób przekazania prądu do ruchomych częći.
    Miłej zabawy...