Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem krokowym

24 Lut 2014 12:17 1743 6
  • Poziom 2  
    Witam. Nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie więc piszę do was koledzy fachowcy. Otóż posiadam sterownik Leadshine M542PBF oraz silnik krokowy FL86ST94-4008A - 3Nm. Chcemy mniejszym kosztem sterować drzwiami windy, lecz problem polega na tym jak odpowiednio podłączyć silnik ze sterownikiem i czy potrzebne będzie dodatkowe urządzenie. Z otwieraniem i zamykaniem nie byłoby problemu, jednak szkopuł w tym że drzwi w momencie zamykania, gdy ktoś włoży rękę lub wejdzie pomiędzy nie może zostać ściśnięty z siłą większą niż 15kN, po czym drzwi powinny się ponownie otworzyć, a następnie zamknąć po zadanym czasie.

Proszę o poradę jak to rozwiązać, bądź namiary na kogoś kto to "ogarnia" z okolic wałcza w zachodniopomorskim:)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, czy nie będzie potrzebny enkoder do zapamiętania położenia silnika ?
  • specjalista -automatyka bramowa
    Nie tyle do zapamiętania położeń (choć to też się przyda jako zdublowanie innego systemu zatrzymywania dzwi - np krańcówek) co jako czujnik "przytrzaśnięcia" przez skrzydło. W bramach - w końcu na "bramowym" forum jesteś - powszechne jest używanie (zwłaszcza w napędach niskonapięciowych 24V) enkodera jako czujnika przeszkody (sprzężonego z aktywnym ogranicznikiem prądu a raczej regulatorem PWM dla ograniczenia siły nacisku przed interwencją enkodera - jak napisał jaszto). Kilka większych "bramowych" firm w firmwarze nowszych konstrukcji ma nawet zaszyty mechanizm samoadaptacji - niższe zasilanie lub większe opory bramy = mniejsza prędkośc przesuwu i wolniejsze impulsowanie enkodera - i możliwośc fałszywych zatrzymań - napęd dostosowuje się do warunków pracy i wyłapuje zatrzymanie faktyczne.
    Inna metoda wykrywania przeszkód to pomiar prądu pobieranego przez silnik (blokada = duży prąd) - jednak jest to mało dokładne.

I jeśli robisz coś takiego jak winda to miej na uwadze że jak coś sie komuś stanie - oczywiście przy montażu dla obcego inwestora (u siebie w domu to możesz się i na linie konopnej przez wielokrążek podciągać) to wylądujesz w kryminale.
  • Poziom 2  
    Generalnie nie robię tego dla Siebie, a poszukujemy nowych rozwiązań w firmie, które będą tasze, a jednocześnie tak samo bądź bardziej skuteczne. Niestety mój szef jest typem człowieka, który najpierw robi a potem myśli dlatego skierowałem się właśnie tutaj. Bądź co bądź drzwi windy działają na podobnej zasadzie co brama. Tak więc dziękuję chłopaki za wyjaśnienie :)