Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaka pompa ciepła do CWU - jaka marka

24 Lut 2014 13:51 6969 9
  • Poziom 2  
    Witam, po raz pierwszy opiszę i proszę o poradę lub sprostowanie.
    Mam nowy domek 100m2. Osoby 4. styropian ciepły 15cm. Piec na groszek 12 KW.
    Nurtuje mnie czym ogrzewać latem może PC pow-woda?
    Szukałem głównie na aukcjach i do takich wniosków doszedłem. Nie mam jeszcze zasobnika, budżet to 9000 zł

Zależało mi na PC z zasobnikiem z nierdzewki ale w tej cenie to tylko emalia, kryterium to pobór mocy samej PC, oraz COP i cena

Pod uwagę brałem:
    DEFRO PC EKO 250l cena 7200 COP 3,2 pobó 0,9KW
    Galmet EASY AIR base 250l cena 6000 COP 3,2 (od 10-35) pobór 0,9 KW
    ARISTON SOL NOUS 250l cena 6700 COP 3,7 pobór 0,75
    WOLF ULTRAX 265l cena 8000 COP 3,5 pobór 0,9 KW
    BUDERUS WPT 270l AS cena 8900 COP 4,3 ale przy jakiej temp? Pobór 0,6KW
    VIESSMANN VITOCAL 161A 285l cen 8000 cop 3,7 pobór 0,43
    STIEBEL ELTRON 300l cena 8000 cop 3,63 pobór 0,44
    BIAWAR OWPC 270l cena 8500 cop 3,33 pobór 0,6KW
    HEWALEX 300l SK cena 8500 cop 3,5 pobór 0,64 KW

brałem pod uwagę pojemność, pobór mocy, COP
    dodam że będę grzał wodę w okresie poza zimowym

Doszedłem do wniosków i prosze mnie poprawić
    1. zacząłem od pojemności i myśle że 250l to minimum bo przecież im wiecej wody w zasobniku to energooszczędniej przy dużym zużyciu, odpada Defro i Galmet
    2. porównałem COP i okazuje się że na aukcjach podaję przy różnych temp. A i tak przy temp 7 stopni C prawie wszyscy producenci mają ok. 3 a przy 15 wygrał ELTRON 3,63 (ARISTON 3,7 przy 20 stopniach.
    3. Najmniejszy pobór mocy ma Viessman i Eltron i Biawar no i Ariston (0 ,75) i Hewalex
    4. Zauważyłem iż im mniejszy pobór mocy tym wyższa cena, jednak najdroższy
    Jeśli mam brać pod uwagę cenę (8000z) i pobór mocy bo chodzi o energooszczędność no to wygrywa Viessman, Eltron, i ewentualnie Biawar co wy na to?

Doszedłem jeszcze do jednego wniosku, jeśli zależy mi na nierdzewnym zasobniku może zakupić ACV 200 multi Smart Energy (ok. 6000zł) i grzałkę 3 KW przy założeniu że pompa będzie włączała się kilka razy dziennie i pobór ok. 500 W przez ponad godzinę, a w w/w zasobniku włączy się też kilka razy ale pobór 3000W tylko przez 30 min to prawie jeden huk.

Którą opcje należy wybrać?? Dodatkowo pompę można później dokupić do tego zbiornika
  • Fotowoltaika
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Z nierdzewki ma 300-ka Immergasa plus dodatkowa wężownica, by grzać zasobnik PC z innego żródła, np kocioł na paliwo stałe lub co innego.
    Jak się potargujesz z regionalnym przedstawicielem handlowym( patrz strona producenta),
    sporo urwiesz od ceny katalogowej.
    Na parametry z kart katalogowych nie patrz, papier wszystko przyjmuje- to są pomiary laboratoryjne.
    W dzisiejszych czasach urządzenia większości producentów urządzeń grzewczych są produkowane(składane) na podzespołach paru firm, tak że ich osiągi są porównywalne.
    pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Dziekuje za szybką odpowiedz, jednak patrząc na cenę można dojść do wniosku, tak jak na wielu forach internetowych o tym się mówi, że stal nierdzewna stali nie równa, więc można zadać pytanie dlaczego tak tanio wychodzi ta PC. Czyżby stal w tym zasobniku była gorszej jakości? (np zasobniki JOULE podobno mają gorszej jakości) Idąc za radą jednego z kolegów lepiej dobra emalia niż byle jaka nierdzewka, ale dziekuje za odpowiedź
  • Fotowoltaika
  • Poziom 10  
    VIESSMANN VITOCAL 161 A - wersja z wężownicą ma 300L pojemności (i tę polecam) i bez wężownicy 305L. Można pomyśleć nad wykorzystaniem jako "pseudoklima".
  • Poziom 14  
    spyra80 napisał:

Doszedłem jeszcze do jednego wniosku, jeśli zależy mi na nierdzewnym zasobniku może zakupić ACV 200 multi Smart Energy (ok. 6000zł) i grzałkę 3 KW przy założeniu że pompa będzie włączała się kilka razy dziennie i pobór ok. 500 W przez ponad godzinę, a w w/w zasobniku włączy się też kilka razy ale pobór 3000W tylko przez 30 min to prawie jeden huk.

Którą opcje należy wybrać?? Dodatkowo pompę można później dokupić do tego zbiornika

Witam

Skąd masz informację że grzałka 3kW nagrzeje Ci zbiornik 250 litrów przez 30 minut dla 4 osób ?

pozdr.
  • Poziom 8  
    DEFRO PC EKO albo WOLF ULTRAX. sprawdź jeszcze co ofertuje w tym temacie VIKERSONN
  • Poziom 1  
  • Poziom 7  
    Polecam Ultrax Wolfa dużo już ich zamontowałem i narazie odpukać nie ma niezadowolonych klientów. Ciekawostką jest, że wolf sprzedaje te pompy pod innymi innym logo i pomimo, że to ta sama pompa to cena atrakcyjniejsza. Oczywiście 300 L.

PS. Przed zakupem polecam porównać wysokość urządzenia z zamontowanym kolanem w stosunku do wysokości pomieszczenia. Gdy nie da się zdjąć obudowy do serwisu górą, trzeba przechylać pompę (podpowiem, że śrubunki na wszystkich odejściach to must have w takim wypadku :) )
    Do mnie najbardziej przemawia Hevalex.
    A do mnie Buderus bo tu skraplaczem jest wymiennik płytowy a nie rurka owinięta wokół zbiornika jak u większości (można odłączyć p.c. od zbiornika).