Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Okablowanie monitoring cctv skrętka czy koncentryk?

24 Lut 2014 14:15 4755 17
 • Poziom 9  
  Witam.
  Buduję monitoring w którym odległości niektórych kamer od rejestratora będą dość znaczne (80m, jedna nawet około 100m). I pojawiają się wątpliwości czy zastosować skrętkę komputerową z pasywnymi transformatorkami, czy koncentryk?
  A jeśli chodzi o zasilanie, to przy koncentryku YAP 2x1 czy osobny przewód zasilający?
  I podobnie ze skrętką - dać zasilacz z regulowanym napięciem (do 15V) żeby skompensować starty na skrętce, czy pociągnąć osobne zasilanie (2x1)?
  Pozdrawiam. Szymon.
 • OptexOptex
 • Poziom 25  
  ad. 1 domyślam się że budujesz system na kamerach analogowych, moim skromnym zdaniem warto na tą chwilę ułożyć UTP, jak będziesz chciał kiedyś przejść na IP będzie dużo łatwiej. Przy transformatorkach pasywnych występuje pewna utrata jakości (w zależności od jakości samego trandsformatorka oraz kabla), lecz na tym dystansie nie powinna być aż tak widoczna/
  ad. 2 Najlepiej jest pociągnąć osobno zasilanie - daje Ci to gwarancje spokoju w tej kwestii, 80 - 100 m skrętką przy tak niskim napięciu ? Nie wróże sukcesów szczególnie w przypadku kamer z doświetlaczami IR i grzałką ;) Policz sobie spadki będziesz wszystko wiedział.
  Ewentualnie możesz zastosować rozwiązanie o którym przeczytałem na tym forum, kolego Toyota pisał w jednym wątku o zastosowaniu przetwornic.
  W kabel wpuszczasz np. 50V a przy kamerze montujesz przetwornicę 50V/12V
 • OptexOptex
 • Poziom 9  
  Rozumiem. Tak, kamerki będą analogowe.
  A co do matryc w kamerkach to 1/3 czy 1/4 cala?
 • Poziom 25  
  Powiem tak, czym większa matryca tym teoretycznie lepiej - jednak najważniejszym i tak parametrem jest rozdzielczość i czułość.
  W analogach prym wiedzie Sony warto szukać kamer z przetwornikiem Effio .
 • Poziom 9  
  Aha...
  Czytałem o tym przetworniku - podobno super. A czy wystarczy do niego zwykły dvr z zapisem w D1, czy trzeba szukać jakieś specjalnego rejestratora?
 • Poziom 20  
  Spokojnie wystarczy d1, jesli przepuscisz obraz po skretce lepszej jakosci i tak nie bedzie.
 • Poziom 9  
  A po koncentryku wyciągnę lepszą jakość? Po RG6, RG59, czy jakimś innym? Który będzie bardziej odporny na zakłócenia?
 • Poziom 25  
  Kolego utrata jakości jakaś tam występuje lecz nie sądzę żeby była taka żebyś ją zauważył ;).
  Co do rejestratora to możesz równie dobrze zaopatrzyć się w rejestrator z WD1 - są w zasadzie tej samej cenie co D1.
 • Poziom 18  
  ile kolego planujesz założyć kamer?
 • Poziom 9  
  Planuję 20 - rejestrator będzie 24 lub 32 kanały.
 • Poziom 15  
  Szanowni Przedmówcy
  Tytułem sprostowania wypowiedzi Kolegi extremeee i pogłębienia wiedzy branżowej ( w końcu to forum dla "profesjonalistów") Effio to nazwa handlowa nie przetwornika CCD ale rodziny specjalizowanych procesorów sygnałowych firmy Sony, współpracują one za to z przetwornikami CCD typu Super HAD tejże firmy. Co do nazewnictwa to wspomniany WD1 jest opisany standardem 960H czyli klatka o parametrach 960x576 pikseli co stanowi w zaokrągleniu 1/4 rozmiaru 1080p. Tak naprawdę różnica staje się widoczna przy zastosowaniu monitorów 16x9, gdyż w przeciwnym przypadku (4x3) obraz zostanie "ściśnięty" - dopasowany do proporcji ekranu, lub obcięty od góry i dołu (w zależności od sposobu auto-dopasowania monitora). Tak naprawdę długo się przyglądałem obrazom w obu standardach i albo wzrok już nie ten albo jak mówiła stara reklama "nie widać różnicy" lub są one tak subtelne że ogólnym subiektywnym odczuciu nie mają znaczenia. Tłumienność kabli RG6 i RG59 jest zasadniczo różna, a różnica w paśmie częstotliwości do ok. 50MHz (CVBS ma widmo do ok. 10MHz) wynosi nawet (dla kabli standardowych) do 3-4 dB na 100 m, co oznacza że napięcie sygnału może spaść na takim odcinku nawet o dodatkowe 40%. Kabel RG6 ma ponadto dużo większe tłumienie odbić.
 • Poziom 20  
  IMO rozdzielczości powyzej d1 czyli takie analogowe 960 przesylane w standardzie CVBS to jest zwykla bajka marketingowa. No niby coś tam widać, ale zeby to bylo osiagalne na obiekcie trzeba miec wrecz idealnie wykonaną instalacje, co z tego że kable będą odpowidnio drogie skoro sygnał zostanie zjedzony np. na zaciskach. Kolega Reeltime ma zasadniczo racje, nie jestem tylko pewny czy 960h sie wyrobi w 10MHz, czy nie potrzebuje nawet wiecej. Tak czy inaczej postawilbym na skretke, i albo dokupic dobre transformatory bnc albo od razu przejsc na systemy IP. W dzisiejszych czasach rozwiazania te sa coraz tańsze.
 • Poziom 17  
  Możesz bez problemu zasilić kamery po skrętce. Zastosuj przetwornice podnoszące i obniżające napięcie i po problemie np. ASUC50/48 i ASDC30HV

  Daj skrętkę tylko nie przekraczaj 90m żebyś bez problemu mógł przejść na kamery IP. Warto to rozważyć już teraz.
 • Poziom 14  
  Witam, jeśli budujesz monitoring to już polecam kamery IP-HD min.1280x720.
  Zgodnie z normą skrętka komputerowa powinna działać do 100m ale 80 m to powinna działać na 100%.

  Kamery analogowe powodują dodatkowe problemy a kamery IP to są wolne od problemów kamer analogowych (słaby obraz, szumy itp przewody od kamer analogowych powinny przebiegać min. 20cm od przewodów siły a nawet 230V).

  Zawsze kamery IP bazują na sieci strukturalnej i jest lepsza możliwość rozbudowy takiej struktury podłączasz switch i nagle z jednej kamery robią ci się np 4 kamery.
  Jeśli chodzi o ceny to kamery HD 720P u mnie są już w cenie kamer analogowych oraz rejestratory to samo.

  Należy pamiętać że kamery megapixel-owe to jakość bez porównania lepsza od kamer analogowych nawet 960TVL.

  Jeśli chodzi o rejestratory NVR bazujemy na rozwiązaniach firmy Geovision GV-NVR/16IP umożliwia zapis do 30kl/s dla 1 kamery!!Ceny także konkurencyjne:)

  Moim zdaniem jak coś już robić to przyszłościowo bo na skrętce zainstalujesz nawet kamery do 5Mpx.

  Pozdrawiam
 • Poziom 25  
  Kolego Realtime masz oczywiście rację z nazewnictwem - moje niedopatrzenie - oczywiście Effio to nie jest nazwa przetwornika lecz układ obróbki obrazu, intencja moja była taka żeby nakierować autora wątku na kamery wyposażone w w/w układ.

  W temacie różnic WD1 / D1 lub jak kto woli 960 x 576 / 720 x 576 to faktycznie trzeba bardzo wytężyć wzrok żeby ów różnicę zobaczyć - jednakże przy obecnym poziomie cen (w zasadzie nie ma różnicy cenowej pomiędzy nimi) lepiej kupić urządzenie które obsługuje WD1 chociażby z racji dopasowanie do monitorów 16:9 o którym wspomniał także kolego Realtime.
 • Poziom 11  
  Ja bym zastosował skrętkę będą na niej działać i analogi i kamery IP jeśli ma to być okablowanie z myślą o modernizacji w przyszłości
 • Poziom 13  
  Kamery IP super,jakość jest naprawdę dobra.Jedyny minus to kiepsko sobie radzą w nocnych warunkach-chyba że teren jest oświetlony,bo na podczerwieni IR już gorzej.
 • Poziom 26  
  Do ludzi mówiących o chwytach marketingowych...
  Testowałem rejestrator zapisujący 25kl/s w D1 i 25kl/s w 960H, kamera 700TVL, SONY EFFIO_E, sygnał rozdzielony na 2 DVR, różnica była, pięknie wyglądąło to jak padał deszcz, obraz w d1 -- coś się dzieje w kałuży, widać że pada deszcz, obraz w 960H -- można było zobaczyć krople (te większe oczywiście), obiekt testów (kałuża) oddalona od kamery jakieś 10-12 m :)
  Komentarz klienta jak mu wymieniłem "BKS"-a (Ci co montują wiedzą o jaki sprzęt chodzi) na DVR zapisujący 2 960H na żywo (przy zmianie rozdzielczości wejść na 960H) "Kur.a co Ty mi z kamerami zrobiłeś".
  Śmiem twierdzić, że widać różnicę, chyba że koledzy kupują dziwne twory opatrzone znaczkiem 960H (WD1)READY -- czyli stara D1 przyjmująca 960H (czyli lekka ściema marketingowa).

  Co do tematu, jeżeli zależy Ci na jakości zastanów się nad zastosowaniem kamer 700TVZL EFFIO-P lub 720TVL EFFIO-V lub EFFIO-A efekt całkiem ładny, zwłaszcza klasę pokazują w nocy (w porównaniu ze zwykłymi analogami na EFFIO-E) (EFFIO-E i V mają tryb wymuszenia koloru, całkiem fajnie chodzi, nawet przy słabym oświetleniu, "duchów" się nie doszukałem, a afekty miło zaskoczyły (choć początkowo wziąłem EFFIO-V i EFFIO-A za chwyt czysto marketingowy).