Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Corsair VS450 CP-9020049-EU - "buczący" wentylator w nowym zasilaczu.

24 Lut 2014 15:17 5790 36
  • Poziom 20  
    Witam, problem chyba dość powszechny w tym modelu, jak widać nawet i w fabrycznie nowych sztukach - szkoda, że dowiedziałem się tego dopiero po zakupie i odczułem to jeszcze na własnej skórze, hehe ;)
    Kupiłem ten zasilacz parę dni temu w Komputroniku.
    Na początku było tak cichutko, że odruchowo mimo odpalonego Windowsa zerkałem na kontrolki na obudowie zastanawiając się czy komputer w ogóle chodzi ;) ale po 2-3 godzinach od odpalenia komputera wentylator zaczął sobie delikatnie "bzyczeć" - nie jest to typowy szum, taki jak np słyszymy gdy wentylatory przyspieszają ale bardziej jak "bzyczenie" wentylatora z uszkodzonym łożyskiem - wiecie o co kaman ;) - na dodatek bardzo nieregularne - obroty sobie raz spadały, raz wzrastały, jest to wkurzające, szczególnie wieczorem - to ostatnie akurat rozumiem, sobie tam zasilacz sterował tymi obrotami zgodnie z zapotrzebowaniem ;)
    I teraz - zadzwoniłem już do Komputronika - nie ma najmniejszego problemu z wymianą czy oddaniem kasy.
    Zdecydowałem się oczywiście na wymianę na inny zasilacz - (Corsaira już nie chcę ;) - oczywiście w tej samej lub przybliżonej cenie ale... potrzebuję Waszej porady, (który zasilacz wziąć) a szczególnie tych użytkowników, którzy mieli/mają zasilacze, które podam na liście poniżej:

http://www.komputronik.pl/product/166723/Sprz...rowy_/Podzespoly/Chieftec_GPA_500S8_bulk.html
    http://www.komputronik.pl/product/152091/Sprz...er_Black_500W_12cm_fan_2xPCIE_Active_PFC.html
    http://www.komputronik.pl/product/167240/Sprz...rowy_/Podzespoly/Coolermaster_Elite_460W.html

Chodzi mi głownie o to by mieć ciszę ;) aa i jeszcze jedno coś tam przy tym Thermaltake piszą w opiniach, że ma niby "oszukane" Waty na tabliczce, to złośliwość "opiniotwórcy" czy prawda? CoolerMaster jest chyba mniej popularny od pozostałych łącznie z Corsairem ale jak się u niego sprawdzają "decybele"?
    Co do Chieftec`ka - czytam czasem, że mają słabe linie 12V i potrafią być głośne, jak jest u Was akurat tym modelem?

Pozdrawiam serdecznie.
  • Poziom 20  
    Witam ponownie ;)
    Otóż moi drodzy, z uwagi na to, iż nie pojawił się żaden kolega (lub koleżanka) z poradą w moim temacie chciałbym jeszcze dorzucić co nieco o dalszych losach "Korsarza" i przy okazji wybielić jego dobre imię, które tak haniebnie powyżej splugawiłem ;)
    Krótko po napisaniu wcześniejszego posta skopałem internet wzdłuż i wszerz (nie mam niestety serwisu, warunków i czasu na testy innych zasilaczy) i po przeczytaniu wielu artykułów, opinii użytkowników zasilaczy do ~450/500W oraz przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw doszedłem do wniosku, że po prostu zaryzykuję i wymienię Korsarza na ten sam model zamiast "atakować" całkowicie inną firmę. A nóż widelec "głupi" wiatrak nie będzie hałasować w następnym zasilaczu VS450 ...
    No i... nie hałasuje! ;) od ponad tygodnia mam znów błogą ciszę :)
    Czyli po prostu trafiłem model z "kulawym" wentylatorem :)
    Dodatkowo do zostania przy korsarzu zaważyła ta recenzja: http://hardwareinsights.com/wp/corsair-vs450-review/
    Chciałbym Wam podziękować za to, że... nie doradziliście mi żadnego z powyższych zasilaczy, które wymieniłem powyżej ;)
    Pozdrawiam serdecznie. Temat w sumie można zamknąć ;)
  • Poziom 38  
    Też kupiłem tego Corsarza do PCeta siostry, u mnie nawet 1sec nie przepracował, używał go kolega przez ileś czasu, a potem leżał w pudełku, i w moim przypadku wentylator był cichy, ale kiedyś czytałem, że miewały z tym problem. To prawda 12V trzyma kiepsko, to nie poziom np XFX 450W - jedno warto jednak przyznać, za ok 130-140zł dostajemy mocny zasilacz, z 3 letnią gwarancją no i niemal, że wzorowym okablowaniem w tej cenie. No ja nie mogłem uwierzyć, że Corsair za te 140zł może zaoferować takie okablowanie, gdzie XFX skąpi każdej wiązki.
  • Poziom 14  
    zieloczek100 napisał:
    Też kupiłem tego Corsarza do PCeta siostry
    Cytat:
    To prawda 12V trzyma kiepsko
    Cytat:
    jedno warto jednak przyznać, za ok 130-140zł dostajemy mocny zasilacz

Cześć.
    Mógłbyś trochę sprecyzować co masz na myśli?
    Mocny zasilacz, ale jednak nie trzyma najważniejszego napięcia?
  • Poziom 38  
    Tak w kilku słowach:
    Corsair VS 450W to tani zasilacz, z genialnym wręcz jak za tą cenę okablowaniem, duża mocą bo aż, lub po prostu 408W na 12V jak droższy XFX, niestety kultura pracy wentylatora pod obciążeniem pozostawia wiele do życzenia (w XFX pod dużym obciążeniem dużo lepiej nie jest). Napięcia: oba zasilacze testowałem u kolegi przy FX8320 + GTX650Ti Boost, ten zestaw był w stanie rozpędzić wentylatory w obu zasilaczach do wysokich prędkości, na prawdę wysokich. Gdzie XFX o ile pamiętam napięcia trzymał 12,2-12,3V (12,2V power suply OCCT, 12,3 spoczynek 12,25 bodajże podczas gry), Corsaira nie testowaliśmy tak dokładnie, ale w jego przypadku napięcia skakały i to dość mocno, najniższe jakie pokazało się na mierniku to 11,68 tak przez chwilkę i skakało tak pomiędzy 11,7-11,85. W idle było nieco bliżej 12V. Dla porównania kolegi były Seasonic którego wystawiałem w dziale sprzedam podczas Idle miał ok 12,07-12,1V a w stresie równo 12V i nie skakało to jak chciało tylko było to stałe napięcie.

Ktoś kiedyś napisał mi, że XFX i ten Corsair to podobna półka, nie wiem jak ślepym trzeba być aby tak powiedzieć/napisać.

Dodam, że biorąc XFX do ręki czuć, że bierzemy kawałek porządnej elektroniki do ręki, biorąc Corsaira do ręki zastanawiamy się co ma w środku bo jest taki... lekki i o ile nie trzeba porównywać zasilaczy po wadze to zasilacze o takim samym certyfikacie podobnie się grzeją a więc powinny się podobnie chłodzić...
  • Poziom 14  
    Ok, dzięki za odpowiedź.
    A pamiętasz może, czy ten XFX był w rewizji 2 czy może była to starsza konstrukcja?
    Konkretnie chodzi mi o ilość molexów i sata.
  • Poziom 38  
    XFX to mój prywatny zasilacz i niestety mam tego w wersji z 1x6pin
  • Poziom 14  
    Czyli masz 2x sata i 2x molex?
  • Poziom 38  
    Jest chyba 6 SATA i 3 molexy + 4+4pin + 20+4pin + 6/8pin
    Te sata i molexy z tego co pamiętam są na dwóch wiązkach kabli a nie że po 2 sztuki.
  • Poziom 14  
    Ok, dzięki.
    Chyba taki wezmę dla siebie.
  • Poziom 38  
    Albo SATA są 4 sztuki a molexy 3, jakoś tak, nie pamiętam dokładnie, a nie chce mi się rozbierać obudowy i liczyć ;)
  • Poziom 25  
    zieloczek100 napisał:
    Jest chyba 6 SATA i 3 molexy + 4+4pin + 20+4pin + 6/8pin
    Te sata i molexy z tego co pamiętam są na dwóch wiązkach kabli a nie że po 2 sztuki.

Jest tak jak tu napisałeś, z tym że mój XFX 450W po 3 mies. poszedł na gwarancje bo również wentylator mu terkotał, lub coś innego w nim co wydawało takie terkoczące odgłosy.
  • Poziom 38  
    XFX jest polecany w większości tematów, od dawna wiadomo, że wentylator w XFX nie jest najwyższej jakości, ale mając na uwadze to ile tego się dziennie sprzedaje sztuka na tysiąc sztuk może mieć jakąś wadę.
  • Poziom 14  
    Ale czy Wy nie piszecie o pierwszej rewizji?
    Na stronie Morele piszą, że ma po dwa molexy i sata.
  • Poziom 43  
    DonAndress napisał:
    Ale czy Wy nie piszecie o pierwszej rewizji?
    Na stronie Morele piszą, że ma po dwa molexy i sata.

Zastanów się nad dwoma rzeczami- raz - o okablowaniu wie lepiej producent, czy morele.net, gdzie opisy czasami robi pani Basia, która nigdy styczności z komputerem wewnątrz nie miała?
    Dwa - jakim cudem zasilacz za prawie 200zł, z certyfikatem, kablami w oplocie może mieć 2 wtyczki sata i molex, gdzie fortrony po 50zł wyjęte z biurowych komputerów mają czasami po 4-6 sztuk?
  • Poziom 14  
    To jest konstrukcja z 2011 roku ;)
    Ale ok, już poczytałem na stronie producenta, dzięki.
  • Poziom 14  
    Kupiony i podłączony - działa :)

Natomiast mam pytanie odnośnie samego podłączenia.
    Jeżeli moja płyta ma złącze ATX 24 pin to dlaczego musiałem odgiąć 4 ostatnie piny z wtyczki, bo inaczej płyta nie ruszała?
    Mój poprzedni zasilacz miał jedynie 20 pinów, więc nie było zastanawiania, ale myślałem, że wtyczkę się tak po prostu wpina, całe 24 piny.
    Oczywiście wtyczka 4 pin ATX to osobna sprawa.
  • Poziom 25  
    Przyczyn może być kilka:

1. uszkodzona wtyczka w zasilaczu,
    2. uszkodzone gniazdo na płycie głównej,
    3. niedokładnie podłączyłeś,
    4. awaria płyty głównej, np zwarcie na ścieżkach od tych dodatkowych 4 pinów,
    5. coś, o czym nie wiemy?
  • Poziom 14  
    ad.1,2,4 ciężko zdiagnozować, mam tylko jedną płytę.

ad.3 podłączałem wielokrotnie, dokładnie dociskając...

ad.5 ciężko też wyrokować o czym możemy nie wiedzieć ;)

A swoja drogą, czy podłączając 20 z 24 pinów narażam się na jakieś uszkodzenia?
    Czy może nie dostarczam tylko energii procesorowi ile potrzeba?
    Dodam, że wszystko działa i działało na starym zasilaczu (też tylko 20 pinów) stabilnie, czy pod obciążeniem czy nie.
  • Poziom 25  
    Nic złego nie powinno się z tego powodu wydarzyć.

Ja się z takim przypadkiem nie spotkałem.

Pozdrawiam!
  • Poziom 14  
    A czy 24-pinowa wtyczka powinna mieć jeden pin pusty?
    W poprzednim zasilaczy wszystkie miały dochodzące przewody.
  • Poziom 14  
    No i jest jakaś lipa.
    Zaczęły się niekontrolowane restarty i wróciłem do starego HuntKey.

Ktoś ma jakiś pomysł, jaka może być przyczyna? :/
  • Poziom 25  
    Może trafiła Ci się wadliwa sztuka zasilacza. Odeślij na gwarancje.

Jeżeli masz miernik, to możesz zmierzyć napięcia.
  • Poziom 14  
    Mam miernik.
    Powinienem zmierzyć na wtyczce 4-pinowej i na 20/24-pinowej?
  • Poziom 38  
    Obojętnie - zasilacz ma jedną linię
    Możesz sprawdzić na molex
  • Poziom 14  
    Po trzydniowych pomiarach mogę powiedzieć, że zwykle napięcia na linii 12 V są w granicach 12,55 - 12,65 V i wtedy też są co chwilę restarty. Raz zaobserwowałem 13,01 V, a zatem zasilacz podaje zbyt wysokie napięcie, zgadza się?
    Bywa, że płyta główna odetnie całkiem zasilanie i wyłączy komputer.
    Zdarza się także, że komputer jest rock solid przy napięciu 12,45 V w idle i 12,35 V 75% CPU load. Ale to się rzadko zdarza. Najczęściej jednak są restarty...
    Dodam, że stary zasilacz podaje 11,88 - 11,92 V.

Czyli co, takie dane kwalifikują mój egzemplarz XFX, jako wadliwy i powinienem go czym prędzej wymienić?
  • Poziom 43  
    DonAndress napisał:
    zgadza się?

Tak.

DonAndress napisał:
    Czyli co, takie dane kwalifikują mój egzemplarz XFX, jako wadliwy i powinienem go czym prędzej wymienić?

Tak.
  • Poziom 14  
    Zasilacz wymieniony, testuję go od 5 dni.
    W zasadzie przeważnie trzyma cały czas 12,39V. Czasem skoczy do 12,41-12,42V, a podczas obciążenia Prime95 spada do 12,31V. Nie ma żadnych restartów kompa.

Takie wartości już są ok?

I jeszcze jedno pytanie - czy z biegiem lat zasilacze (powiedzmy te tańsze) mogą podawać coraz niższe napięcie?
  • Poziom 43  
    11.4-12.6 - granice bezpiecznych napięć.
    Wszystkie zasilacze z czasem się zwyczajnie zużywają, tak jak większość elektroniki