Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Procesor niekompatybilny z płytą główną, czy coś innego ?

mrjamnik 24 Lut 2014 18:00 1479 13
  • #1 24 Lut 2014 18:00
    mrjamnik
    Poziom 6  

Witam
    Posiadam procesor AMD Athlon 64 x2 i zakupiłem do niego płytę AsRock 960GC-GS FX.
    Dziś spróbowałem uruchomić jednostkę z pamięcią RAM ocZ Reaper PC2 9200 i zasilaczem Rasurbo BP-XII450.
    Sęk w tym iż przy próbie uruchomienia komputera nic się nie dzieje.
    Gdy odłączę dodatkowe zasilanie procesora uruchamiają się coolery zasilacza i procka, nic po za tym.
    Gdzie tkwi problem ?
    Proszę o szybką pomoc i pozdrawiam.

0 13
  • #3 24 Lut 2014 19:46
    mrjamnik
    Poziom 6  

Podłączyłem zasilacz Tacens Radix III Smart 520 (pożyczyłem od wujka) i ten sam efekt :(

0
  • #4 24 Lut 2014 20:20
    Damnian
    Poziom 34  

Wykonaj najpierw reset cmos. Jak to się stało że przestał działać? Obejrzyj wewnątrz czy nie ma napuchniętych kondensatorów, przypaleń oraz czy coś za bardzo się grzeje. Podłącz samą płytę z głośniczkiem od biosu i sprawdzaj kolejno podzespoły począwszy od cpu, samą płyte również wtedy będzie wiadomo czy nie jest martwa.

0
  • #5 24 Lut 2014 20:37
    swiercm
    Moderator na urlopie...

http://www.asrock.com/mb/AMD/960GC-GS%20FX/index.pl.asp?cat=CPU

AM2 Athlon 64 X2 ADV6000IAA5DO 89W Brisbane 3100MHz 1000MHz 512KBx2 N/A G2 All

Wziąłem pierwszy lepszy procesor AMD Athlon 64 X2> nIe podałęś modelu, ale chodzi o to, że płyta prawdopodobnie może mieć starszy BIOS, niż wymagany do obsługi tego procesora.

Damnian napisał:
    Wykonaj najpierw reset cmos
    zworką, bądź wyjmij baterię na 10-15 minut.

Dodano po 2 [minuty]:

Damnian napisał:
    Podłacz samą płyte z głośniczkiem od biosu i sprawdzaj kolejno podzespoły począwszy od cpu, samą płyte również wtedy będzie wiadomo czy nie jest martwa.

Sama płyta nie będzie działać.

Minimum wymagane to MoBo+CPU+PSU+Buzzer.

0
  • #6 24 Lut 2014 23:01
    Damnian
    Poziom 34  

swiercm napisał:
    Minimum wymagane to MoBo+CPU+PSU+Buzzer.
    Sama płyta o ile jest sprawna również będzie działać

0
  • #7 24 Lut 2014 23:04
    swiercm
    Moderator na urlopie...

Damnian napisał:
    Sama płyta również będzie działać

Ciekawe rzeczy piszesz. A co będzie nią sterować?
    Nie wyda ani jednego sygnału...
    CPU+MOBO to całość, potem reszta.

0
  • #8 24 Lut 2014 23:11
    Damnian
    Poziom 34  

Cytat:
    A co będzie nią sterować?

Nie chce mi się polemizować i tłumaczyć jak to wszystko działa aczkolwiek powinienem. Jeśli uważasz że cpu wszystkim steruje to nie mamy o czym rozmawiać..

0
  • #9 24 Lut 2014 23:21
    swiercm
    Moderator na urlopie...

Damnian napisał:
    Nie chce mi się polemizować i tłumaczyć jak to wszystko działa aczkolwiek powinienem. Jeśli uważasz że cpu wszystkim steruje to nie mamy o czym rozmawiać..

Nie tłumacz. Od tego są poradniki.
    Nie spotkałem się z przypadkiem, że sama płyta główna bez procesora oznajmiała brak czegokolwiek buzzer'em.
    Chyba, ze taka z na stałe wmontowanym CPU.;)

0
  • #10 24 Lut 2014 23:36
    Damnian
    Poziom 34  

swiercm napisał:
    W poradnikach tego nie zobaczysz. Natomiast możesz pójść na latwizne i wpisać w google.pl ''bios'', wybrać pierwszy z brzegu temat. Wtedy dowiesz się, że jest to podstawowy system wejścia wyjścia który dokonuje przy rozruchu POST i który jako podstawowa informacja NIE POTRZEBUJE do tego ani pamięci, ani CPU.

0
  • #11 25 Lut 2014 14:44
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Ciekawe która płyta bez cpu ci oznajmi że coś jest nie tak. Sam bios nie wystarczy. Bez cpu to jedynie taka płyta załączy zasilacz ale z głośnika nic nie usłyszysz.

0
  • #12 25 Lut 2014 15:53
    Damnian
    Poziom 34  

Bez komentarza, czekamy na autora tematu.

0
  • #13 25 Lut 2014 16:54
    quake1
    Poziom 10  

Cytat:
    Gdy odłączę dodatkowe zasilanie procesora uruchamiają się coolery zasilacza i procka, nic po za tym.

W takim przypadku może sprawdź najpierw czy płyta nie ma zwarcia na wtyczce zasilania procesora. Przerabiałem niedawno taki problem i wyglądało to identycznie czyli przy podpiętym zasilaniu procesora zero reakcji a po odpięciu kręcące się wentylatory. Uszkodzony był jeden mosfet który robił zwarcie ale wymiana nic nie dawała bo uszkodzony mosfet był skutkiem a przyczyny niestety nie znalazłem. Nie napisałeś czy płyta kupiona jako nowa czy używana. Co do podłączania płyta i buzzer bez CPU to zgadzam się z swiercm czyli że nic nie będzie sygnalizować, chyba że płyta jest jakaś super wypasiona za grube $. Przerabiałem ten temat wiele razy i sprawna płyta + niesprawny procesor / brak procesora = brak sygnalizacji braku RAM, grafiki czy jakiegokolwiek pierdnięcia buzzera. Damnian przeczytał gdzieś jakieś herezje i rozsiewa po forum, ciekawe czy kiedykolwiek podłączał samą płytę bez procesora i coś usłyszał z buzzera.
    Raz miałem taki przypadek że też nie chciało mi wykryć procesora i myślałem że jest walnięty a próbowałem wszystkiego (zworki, baterie nic nie pomagały). Wystarczyło płytę z zasilaczem włożyć do obudowy i ruszyło bez problemów. Może to był tylko przypadek ale jeżeli wszystko robisz poza obudową to spróbuj wszystko poskładać. Tyle że w twoim przypadku wentylatory się kręcą przy wyjętej wtyczce co może świadczyć o zwarciu na płycie.

0
  • #14 25 Lut 2014 19:46
    swiercm
    Moderator na urlopie...

Damnian napisał:
    swiercm napisał:
    W poradnikach tego nie zobaczysz. Natomiast możesz pójść na latwizne i wpisać w google.pl ''bios'', wybrać pierwszy z brzegu temat. Wtedy dowiesz się, że jest to podstawowy system wejścia wyjścia który dokonuje przy rozruchu POST i który jako podstawowa informacja NIE POTRZEBUJE do tego ani pamięci, ani CPU.

Zgoda, ale jak ktoś wyżej nie napisał, nie będzie jak oznajmić błędów, bo brakuje podstawowego urządzenia, czyli CPU. Nie określisz w ten sposób, czy płyta sprawna.

0