Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BOSCH WOT 26351BY - Padł sterownik.... Warto naprawiać?

kufcio 24 Lut 2014 18:40 1905 5
  • #1 24 Lut 2014 18:40
    kufcio
    Poziom 20  

Witam

w zeszłym tygodniu nasza pralka zadymiła całe pomieszczenie gospodarcze w którym stała. Po zdjęciu boków ukazał sie widok spalonej kostki przyłączeniowej przy silniku...

Wymiana na tradycyjne wsuwki nie uruchomiła pralki. Zwarcia nie wytrzymał programator na którym po włączeniu programu wyskakuje błąd zamkniętej pokrywy.
    W tym czasie pralka próbuje startować ale z jakimiś dziwnymi obrotami.

W Bosch serwis płyta sterownika kosztuje...840zł :)

Czyli mam pralkę która miałą być nie zawodna - dlatego Bosch - która jest do wyrzucenia po 5 latach. w 2008r kosztowała 1700zł. Po prostu pięknie.

Moje pytanie brzmi czy jest ktoś kto naprawia takie płyty? czy może jakiś schemat ktoś posiada?

Płyta wygląda śmiesznie, jeden procesor, malutka pamięć i kilka przekaźników. Za co 840 zł?

Nie mogąc czekać (2 maluchów w domu) muszę szukać innej pralki ale nie będzie to już bosch:)

BOSCH WOT 26351BY - Padł sterownik.... Warto naprawiać? BOSCH WOT 26351BY - Padł sterownik.... Warto naprawiać? BOSCH WOT 26351BY - Padł sterownik.... Warto naprawiać? BOSCH WOT 26351BY - Padł sterownik.... Warto naprawiać? BOSCH WOT 26351BY - Padł sterownik.... Warto naprawiać? BOSCH WOT 26351BY - Padł sterownik.... Warto naprawiać? BOSCH WOT 26351BY - Padł sterownik.... Warto naprawiać? BOSCH WOT 26351BY - Padł sterownik.... Warto naprawiać? BOSCH WOT 26351BY - Padł sterownik.... Warto naprawiać?

0 5
  • Pomocny post
    #2 27 Lut 2014 00:52
    scalak4
    Poziom 17  

Wysokie napięcie poszło po przewodach od tachogeneratora. Bo zasilanie silnika i sygnał z tacho idzie jedną kostką. Tachogenerator to taka mała ceweczka na silniku która generuje sygnał o obrotach wirnika. Zobacz jak podawane jest to napięcie do procesora. Pomierz elementy na płytce. Jeżeli procesor nie uległ uszkodzeniu to sterownik da się uratować.

Ps. Konstruktor powinien przewidzieć że kostka od silnika może ulec upaleniu. Dlatego obwód tachogeneratora powinien być tak zabezpieczony aby podczas awarii kostki nie spalił się procesor :) ale to tylko teoria. Gdy bym projektował elektronikę do tej pralki to bym tak zrobił:)

0
  • #3 27 Lut 2014 16:04
    kufcio
    Poziom 20  

Kolega z forum już naprawił płytkę, ja podjołem sie naprawy tacho:D

Tak sie stopiło że nie jestem w stanie dokładnie policzyć ilości zwoi, zna ktoś tą magiczną liczbę?:)

Rozwijając doliczyłem 290, a oceniając po tym co zostało to będzie ok 600-800.

Myślę że nawinę z 900 i będę sprawdzał na wirowaniu zadane obroty, obrotomierzem. A następnie korygował.

0
  • Pomocny post
    #4 28 Lut 2014 00:42
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

kufcio napisał:

Rozwijając doliczyłem 290, a oceniając po tym co zostało to będzie ok 600-800.

Myślę że nawinę z 900
    Około 1300 zw. Ilość zwojów nie jest krytyczna , możesz zaokrąglić w dół lub górę . Jeśli nie chcesz mawijać to spróbuj tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2371725.html
    kufcio napisał:
    .

Myślę że nawinę z 900 i będę sprawdzał na wirowaniu zadane obroty, obrotomierzem. A następnie korygował.
    Obroty silnika nie zależą od ilości zwojów .

0
  • #5 28 Lut 2014 08:39
    kufcio
    Poziom 20  

Moja prądniczka wygląda tak:
    BOSCH WOT 26351BY - Padł sterownik.... Warto naprawiać? BOSCH WOT 26351BY - Padł sterownik.... Warto naprawiać? BOSCH WOT 26351BY - Padł sterownik.... Warto naprawiać?

Czytałem na forum o innych silnikach SELNI o podobnych parametrach (obroty i moc) gdzei ludzie piszą o 700 nawinieciach inni o 850.

A czy to nie jest tak ze na podstawie wysokości napiecia na prądniczce automatyka "wie" z jaką prędkością sie kręci i ewentualnie koryguje?
    Chyba że to jest taki generator impulsu? Co bardziej pasuje do cyfrowego sterownika.

Boje sie że podczas prania będzie za szybko lub za wolno i nie będzie prać jak powinna. Bo błędnymi obrotami wirowania sie nie przejmuje.

0
  • Pomocny post
    #6 28 Lut 2014 10:19
    nares
    Specjalista AGD

kufcio napisał:
    inni o 850.

Tyle, a dokładnie 865, sprawdzone :)

0