Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Goclever PlayTab 01 - Uszkodzona wtyczka od ładowarki

24 Lut 2014 18:50 3558 11
 • Poziom 10  
  Witam, mam uszkodzony wtyk ładowarki mini USB w tablecie Goclever PlayTab 01. Mam kabel USB, ale tablet nie ładuje z USB komputera. Potrzebowałbym schemat jak przylutować nowy wtyk. Wg moich pomiarów wyrwanej wtyczki od ładowarki wynika że PLUS jest z drugiej strony(odwrotnie niż standardowo), ale nie jestem pewny. Proszę o pomoc. Pozdrawiam
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 15  
  Z jednej strony złącza będzie masa GND, sprawdź która to strona. Od strony padów lutowniczych patrząc przodem do złącza + będzie po lewej stronie 1 noga,a masa 5 noga.
 • Poziom 10  
  Nie mam tej metalowej części wtyku i nie wiem, która strona jest która. Czy tablet ma zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem i nie uszkodzę jego w wyniku nieprawidłowego podłączenia ?
 • Poziom 15  
  Jak złącze jest typu mikro- B to tak jak pisałem
  "Od strony padów lutowniczych patrząc przodem do złącza (wszystkich złącz, guzików itd.) + będzie po lewej stronie 1 noga,a masa 5 noga"

  Inaczej pisząc tam gdzie jest metalowa obudowa są i pady. Lewa + prawa - (grubsza ścieżeczka) parząc od przodu.

  Goclever PlayTab 01 - Uszkodzona wtyczka od ładowarki

  Z miernikiem będzie pan miał pewność.
 • Poziom 2  
  Mam podobny problem - uszkodziła mi się wtyczka w oryginalnym zasilaczu do tego tabletu. Przyjrzałem się wtyczce i okazało się, że ma 10 pinów. Z analizy wyrwanych styków wywnioskowałem, że wtyczka ma podłączony tylko pin 5 (GND), pozostałe nie mają podłączenie elektrycznego. Do tego wszystkie pozostałe 5 pinów z górnej (niestandardowej) strony złącza jest podłączone do zasilacza. Niestety chyba zrobiłem jakieś zwarcie, bo pomiędzy wystającymi z wtyczki pinami nie ma napięcia.
  Rozebrałem tablet (przy okazji potwierdziłem, że mini USB na 10 pinów) i naładowałem akumulator ładowarką od starej Nokii i tablet działa, ale nie jest to rozwiązanie dla mojego dziecka.
  Może ktoś zmierzy napięcia na sprawnym zasilaczu.
 • Poziom 2  
  Nie chodzi o wysokość napięcia (to jest raczej jasne), tylko o to na którym pinie występuje. Rozkład pinów nie pasuje do opisanego w https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2519730.html. U mnie dolne piny od 6 do 9 są niepodłączone. Co sugeruje, że zasilanie jest na któryś z pinów dodatkowych, których nie ma w standardowej 5 pinowej mini USB. Sądzę, że dlatego nie ładuje (przed awarią też nie ładował) z USB komputera, ani ładowarki samochodowej przez oryginalny (z kompletu od tableta) kabel, który ma zwykłą 5 pinową wtyczkę.
 • Poziom 15  
  Jeżeli nie ładuje przez oryginalną ładowarkę samochodową (z kompletu od tabletu) a kabel ma zwykłą 5 pinową wtyczkę, to masz uszkodzone gniazdo lub bardziej prawdopodobne układ ładowania akumulatora. Na pinie 1 powinieneś mieć 5 V a w tablecie w gnieździe powinna być grubsza ścieżka idąca do tego pinu. czy na pinie 11 pod 5 masz masę GND.
  Przez kabel do komputera nie musi ładować (zależy to od kabla).
 • Poziom 2  
  Chyba nie zbyt jasno się wyraziłem. W komplecie z tabletem był zasilacz (mini USB10 pinów) i zwykły kabel mini USB (5 pinów). Niestety przez załączony kabel nie można naładować tabletu, ani z komputera, ani z uniwersalnej ładowarki samochodowej na USB.

  Dodano po 10 [minuty]:

  W złączu nie ma 11-tego pinu podłączonego do GND, bo jak pisałem wcześniej złącze jest 10 pinowe. Przypomina takie jak na poniższym rysunku, ale o innym rozkładzie.
  Goclever PlayTab 01 - Uszkodzona wtyczka od ładowarki

  Wykonałem koleje pomiary pinów we wtyczce (tym razem omomierzem, bo zasilacz nie daje napięcia). Przyjmując, oznakowanie z rysunku i, że jest to widok gniazda mogę napisać, że piny 1 i 6 są ze sobą połączone, podobnie jak 2 i 5. Pozostałe są nieaktywne w zasilaczu.
  Przyjrzałem się też gniazdu i płytce (nie było to łatwe, jest wielowarstwowa) i pin 1 jest podłączony masy płytki. Podłączenia pinu 6 nie byłem w stanie ocenić. Natomiast piny 2 i 5 są podłączone trochę grubszymi ścieżkami.
  Płynie z tego wniosek, że piny 1 i 6 to GND, 2 i 5 to zasilanie.
  Nie robiłem jeszcze próby ładowania. Jutro napiszę o wynikach.
 • Poziom 10  
  Też mam ten sam problem.
  Czy da się jakoś pozamieniać kable ze standardowej 5pinowej wtyczki USB żeby ładowało ten tablet?

  Ewentualnie czy ktoś widział taką ładowarkę z miniusb gdzie jest 10 pinów? Wtedy można by rozpruć kable i zamienić przewody. Niestety wszystkie jakie do tej pory znalazłem mają po 5 pinów.
 • Poziom 15  
  Jeżeli wtyczka wchodzi to tak. Kabel OTG USB będzie w sam raz(jeżeli ładowarka jest sprawna)
  Ale przed połączeniem posprawdzaj czy piny w OTG USB zgadzają się ze sztandarowymi kolorami kabli, czerwony + czarny -.
  I czy - (czarny kabel) nie idzie na obudowę wtyczki. Jeżeli idzie to nie da rady, trzeba szukać z nietypowym rozkładem.
 • Poziom 10  
  Ładowarka jest sprawna ale kabel USB OTG nie ma tego dolnego rzędu pięciu pinów które zasilają tablet więc chyba się nie nada.
  Potrzeba by kabla z wtykiem 10 pinów, przeciąć, polutować i gotowe. Problem że nie mogę znaleźć takiego.


  Edit:

  Udało mi się znaleźć wtyczkę na allegro za 12PLN z wysyłką. Fajna bo od razu z obudową.
  Wprawdzie wiedziałem jak idą przewody, ale mogę potwierdzić, że wnioski Bogusy są prawidłowe.
  Dla tych którzy będą mieli ten sam problem:
  Zasilanie idzie po pinach 2 i 5, a GND to piny 1 i 6. Przypominam tylko, że ten układ pinów dotyczy gniazda, a problem w większości dotyczy rozwalonego wtyku czyli trzeba odpowiednio symetrycznie wybrać piny na wtyku.