Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroniczny przekaźnik trójfazowy małej mocy.

24 Lut 2014 20:20 1449 7
  • Poziom 15  
    Witam.

Stanąłem przed potrzebą sterowania trójfazowym silnikiem małej mocy (370W) na zasadzie ON/OFF.
    Oczywiście można użyć stycznika czy przekaźnika elektromechanicznego, ja jednak chciałem temat odrobinę wygładzić stosując rozwiązanie bezgłośne i poszedłem w stronę sterowania elektronicznego.

Znalazłem w ofercie jednego z dostawców komponentów elektroniki przekaźniki elektroniczne SSR S26MD02 firmy SHARP.
    Maksymalny prąd załączany przez w/w układ jest w pełni wystarczający dla potrzeb mojego silnika.
    Posiłkując się notą katalogową narysowałem schemat mojego układu i tu prośba do bardziej doświadczonych kolegów na Forum o weryfikację poprawności, ewentualne uwagi mile widziane.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 15  
    To co zaproponowałeś kolego szelton jest dokładnie tym co zastosowałem ja.
    S26MD02 to też przekaźnik elektroniczny, przełączany w zerze. Mnie natomiast interesuje czy sterowanie S26MD02 jest właściwe czy nie. Liczę się z tym że mogłem się pomylić, coś źle zinterpretować stąd moja prośba o poradę.

I czy zastosuję coś od SHARP'a czy RelPol'a to sprawa wtórna moim zdaniem.
  • Specjalista Automatyk
    To nie będzie działać!
    Wybrane półprzewodniki mają max 200 Vac i 0,6 A.; brak wygładzenia napięcia za stabilizatorem;
    Zobacz i zastosuj np. http://www.piekarz.pl/?item=24115 - znaczna tolerancja napięciowa wejścia sterującego uprości zasilanie wyzwalające: z Twojego schematu zostanie trafo, kondensator elektrolityczny przed i ZA (musi być) stablilizatorem do tego styk (włącznik/łącznik) - podający napięcie na input;
    Na schematach użyj: L1, L2, L3 jako fazy zasilania.
  • Poziom 15  
    Według PDF'a producenta układ pracuje do 600VAC PDF a prąd 0,6A mi wystarcza, silnik potrzebuje 0,5A na fazę, rozruchowo układ daje radę do 6A co jest daleko poza moimi oczekiwaniami, bo zasilany silnik ma 1,3A.

Co do napięcia za stabilizatorem, zgadzam się, dołożę jeszcze jeden kondensator.

Co do sterowania wyzwalaniem to wg. danych układ ma spadek napięcia 1,2V na diodzie, do tego prąd max 20mA. Ja przyjąłem że na napięciu 10,8V chcę mieć 15mA.

Stąd takie a nie inne wartości elementów.
  • Specjalista Automatyk
    W tym samym pdf: owszem 600 Vac (powtarzalne napięcie szczytowe wsteczne);
    ale jak rozumieć rysunek "basic operation circuit" gdzie obwód absopcji energii dla tego typu ma 200 Vac?
  • Poziom 15  
    Tego niestety nie rozgryzłem, może założyli jakiś spadek napięcia na obciążeniu i tym sposobem założyli te swoje 200V
  • Poziom 15  
    Małe podsumowanie i temat do zamknięcia.

Redukując koszty zrezygnowałem z przekaźników elektronicznych na rzecz mechanicznego o energooszczędnej cewce 1.2W. Bezpiecznie, szybko i bezproblemowo.