Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolba do stacji lutowniczej AVT 5228

Gentoo 24 Feb 2014 23:16 2466 3
 • #1
  Gentoo
  Level 8  
  Witam.
  Jakiś czas temu wpadłem na projekt kitu AVT 5228 opisanego w tym temacie Stacja lutownicza Avt-5228 (Atmega16). Z racji tego, że posiadam wyłącznie lutownicę transformatorową, postanowiłem zbudować tę stację. Ty właśnie pojawia się mój problem, a dotyczy on mianowicie kolby do tej stacji. Otóż w internecie znalazłem kilka takich kolb o mocy od 40W do 60W, niestety nie wiem, która będzie najlepsza do tej stacji (wiem o tym, że kolba powinna posiadać termoparę typu K).
  Oto kolby, które znalazłem (zwracałem uwagę na to żeby kolba była nieduża i miała wygodny kształt):
  Kolba 1
  Kolba 2
  Kolba 3
  Kolba 4
  Kolba 5
  Kolba 6
  Kolba 7
  Kolba 8
  Kolba 9

  Bardzo bym prosił jakiegoś użytkownika o doradzenie mi jakiejś z tych kolb, albo jakiejś innej do 50zł. Oraz ewentualnie wypowiedź na temat czy jest w ogóle sens budować samemu taką stację lutowniczą czy to tylko strata czasu. Od razu chciałbym zaznaczyć, że nie jestem jakoś bardzo obeznany w temacie tych stacji i kolb, z tego powodu pytam więc o opinię użytkowników forum.

  Z góry dziękuję za pomoc.
 • #2
  telbod
  Level 32  
  Tak naprawdę to wymieniłeś tylko dwa rodzaje kolb. Numery 3 i 8, to jeden i ta sama i pozostała reszta to też praktycznie to samo. Jeżeli pracujesz lub masz zamiar pracować z elementami SMD to wszystkie bez pozycji 3 i 8. Jeżeli nie planujesz SMD dotykać i elementy przewlekane to dobre będą właśnie te 3 i 8. Najlepiej dwie stacje, bo wymiana grotów gdy kolba jest gorąca to lipa. Na początek kup z którąś kolbą. Cyfrowy odczyt to trochę bajer. Bo masz podaną temperaturę na termoparze, a nie na końcówce grota.
 • #3
  Gentoo
  Level 8  
  Stacja będzie przeznaczona bardziej do elementów SMD, więc kolby 3 i 8 wykluczam. Natomiast co z tymi kolbami do 20 zł i chińczykami? Warto je w ogóle kupować? Bardzo powaźnie zastanawiam sie nad tym solomonem oraz kolbą ZDZ (link 5). Tylko nie wiem czy 40W to nie za mała moc tej kolby (chodzi mi o kolbę 5).
  A może jakaś kolba ELWIK, słyszałem, że są bardzo dobre. Tylko jak z cenami? Podobno można byłą taką dostać za 30zł (ale jakieś dwa, trzy lata temu), natomiast nie wiem jak z cenami teraz. Czy w ogóle są takie dostępne do kupienia przez internet?
 • #4
  Anonymous
  Anonymous