Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miniaturowy miernik na ICL7107

raven363 25 Lut 2014 00:23 16863 20
  • Witam.
    Chciałbym na łamach forum zaprezentować moją adaptację miernika na kostce ICL7107 w obudowie MQFP
    Miniaturowy miernik na ICL7107 Miniaturowy miernik na ICL7107

Od zawsze borykałem się z wielkimi płytkami mierników tego typu, co np we własnych urządzeniach powodowało pewne trudności z montażem oraz wiązało się z zagospodarowaniem odpowiedniej przestrzeni na mierniki, nie mówiąc już o połączeniach kostka ICL -> wyświetlacze LED.

Moja wersja składa się z dwóch niewielkich PCB:
    Pierwsza PCB miernika - o wymiarach 38x25mm
    Druga PCB wyświetlaczy typu SA39-11GWA o wysokości cyfry 10mm - o wymiarach 38x18mm.
    Oczywiście wymaga pojedynczego napięcia zasilającego 5V.
    Płytki dwustronne wykonane zostały metodą kopertową.

Miniaturowy miernik na ICL7107 Miniaturowy miernik na ICL7107 Miniaturowy miernik na ICL7107 Miniaturowy miernik na ICL7107

UWAGA: wyprowadzenia InLo oraz GND układu ICL7107 w tej wersji PCB są połączone.

Obie PCB wykonane dwustronnie i pokryte zieloną soldermaską, połączone widocznymi na zdjęciach lutowanymi na stałe goldpinami.
    Pady goldpinów umieszczone są na warstwach tak aby ułatwić montaż.
    Jak montować:
    1) najpierw polutować wszystkie przelotki
    2) wyświetlacze
    3) piny na pcb wyświetlaczy
    4) pcb miernika analogicznie
    5) na końcu polutować piny do pcb miernika

Płytki drukowane starałem się zaprojektować tak aby można było łączyć wiele segmentów obok siebie (prawo - lewo, niżej - wyżej).

Na płytce mierników w górnej części umieszczone są 3 pady do wyboru pozycji kropki.
    Na płytce miernika rezystor _RD bocznikujący dobieramy wg wszem i wobec znanych zasad.

Prezentowana na zdjęciach wersja różni się położeniem potencjometru Rvref.
    Dodatkowo w szablonie znajdują się dwie wersje PCB miernika: pierwsza standardowa, druga pozwalająca nieco dokładniej ustawić Vref - oczywiście w obu przypadkach Vref ustawiamy na 100mV.

W przygotowaniu są wersje na 3? cyfry.

W załączniku wzory PCB. Podczas drukowania należy wyłączyć widoczność warstw opisowych (czerwone).

Mam nadzieje, że moje rozwiązanie PCB komuś się przyda.

Pozdrawiam. Michał Ł. (raven363)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    raven363
    Poziom 14  
    raven363 napisał 149 postów o ocenie 155, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Janów Lubelski. Jest z nami od 2006 roku.
  • PCBway
    mikolaj77
    Poziom 12  
    Wg mnie świetny pomysł zminiaturyzowanie miernika jedyną rzecz jaką bym zmienił to wlutowanie gniazda na goldpiny w jedną z płytek zamiast lutowania płytek ze sobą na stałe. W przypadku awarii nie ma potrzeby rozlutowywania pinów :D.
    Jako mniej doświadczona osoba mam jeszcze pytanie z innej beczki: czy przerobienie tego układu na prosty termometr wiązało by się z dużymi modyfikacjami i czy znacznie zmieniły by się wymiary płytki ? - mam taki ale w podstawce DIP40 na bazie schematu jabel-51
    xangel
    Poziom 18  
    W temacie termometru, to polecam takie z ebaya
    Teraz wychodzi jakieś 8zł ale wcześniej kupowałem po około 6zł :)
    A co do mierników napięcia, to:
    /Meters-/25410/i.html?_sop=15
    4zł :)
    Tak tanie, że nie opłaca się samemu robić i oczywiście bezpłatna wysyłka :)

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

• PCBway
    waz3k
    Poziom 10  
    Może się nie opłaca, ale za to uczysz się na własnych błędach i ta satysfakcja czegoś jak się zaświeci (zadziała) :D
    endymion
    Poziom 13  
    xangel napisał:
    W temacie termometru, to polecam takie z ebaya:
    Termometr z ebaya

Mam taki termometr i niestety ma on parametry gorsze nawet niż zwykły rtęciowy, do tego jego charakterystyka jest nieliniowa.
    Odczyt danych z czujnika wykonywany jest co 7-8s.

co do woltomierza to chętnie poznam opinię posiadacza.
    raven363
    Poziom 14  
    W przeciągu tygodnia postaram się opracować PCB na 3½ cyfry, wtedy zamieszcze wzory płytek w następującym połączeniu: po lewej woltomierz 99.9, po prawej amperomierz -1.999. Oba będą na wspólnych listwach PCB i ich wysokość nie zmieni się natomiast szerokość (szer. woltomierza: 38mm + amperomierza:50mm + dystans między nimi ok:10mm + "uszy" na montaż:2x6mm) w sumie da 110mm

Pozdrawiam
    xangel
    Poziom 18  
    endymion napisał:

Mam taki termometr i niestety ma on parametry gorsze nawet niż zwykły rtęciowy, do tego jego charakterystyka jest nieliniowa.

Eeetam, temperaturę w garażu dobrze pokazuje :) Nie próbowałem go porównywać z innym termometrem.

Co do woltomierza, to również nie robiłem jakiegoś szczególnego porównania, ale jak pokazuje 11.7V na zasilaczu, to identycznie pokazuje mój multimetr.
    eurotips
    Poziom 36  
    raven363 napisał:
    W przeciągu tygodnia postaram się opracować PCB na 3½ cyfry, wtedy zamieszcze wzory płytek w następującym połączeniu: po lewej woltomierz 99.9, po prawej amperomierz -1.999. Oba będą na wspólnych listwach PCB i ich wysokość nie zmieni się natomiast szerokość (szer. woltomierza: 38mm + amperomierza:50mm + dystans między nimi ok:10mm + "uszy" na montaż:2x6mm) w sumie da 110mm

Pozdrawiam

Bo tak w zasadzie tylko wersja 3½ ma sens bo w pełni wykorzystuje 12-bitowy przetwornik AD kostki a przy 3 cyfrach taniej i prościej robić na tanim mikrokontrolerze z 10-bitowym przetwornikiem
    krzys-iek
    Poziom 20  
    Ten z ebay mam i ja (kupowalem na DX.com ale chyba drozej, nie pamietam). W srodku ztcp mozna zmienic konfiguracje przez polaczenie odpowiednich pinow, C/F i ztcp czestosc odczytu temperatury. Dlugie cykle odczytu zapewne wplywaja na oszczednosc bateryjki. Nie oplaca sie robic w domu, fakt. Chinczyk zarabia na tym grosze, jeszcze placi za wysylke (slyszalem ze chinska poczta ma subwencje od rzadu aby ich eksport zalewal swiat jeszcze skuteczniej, cos w tym jest? Placi jeszcze prowizje ebay!). Co za czasy!
    silvvester
    Poziom 24  
    endymion napisał:
    xangel napisał:
    W temacie termometru, to polecam takie z ebaya:
    Termometr z ebaya

To woltomierze na uC z przetwornikiem AD, błąd 0,2-0,3V, właściwie to błąd liniowości. Jaka cena taka jakość, a termometr popracuje rok, dwa w temperaturze pokojowej, na zewnątrz w temperaturach ujemnych to lotto, i na tym kończą się zalety "taniości".
    mikolaj77
    Poziom 12  
    pozarek89 napisał:

Przeczytaj ze zrozumieniem co jest napisane w pytaniu, a potem dawaj odpowiedz na zadane pytanie, a nie nabijasz posty. Pytanie moje dotyczyło konkretnej rzeczy czyli przerobienie tego miniaturowego miernika by pozostało wszystko w SMD, i skierowane było głownie do twórcy tego projektu lub kogoś dużo bardziej doświadczonego kto może już coś takiego zrobił.
    Gotowca nie chce kupować bo przynajmniej jak się zepsuję będę wiedział jak to ugryźć :D, poza tym satysfakcja ze zrobienia czegoś samemu jest nie oceniona a przy okazji człowiek się uczy na własnych błędach również :D.
    raven363
    Poziom 14  
    mikolaj77 proszę o dostarczenie schematu na PW, to coś pomyślę; jeżeli to ten z czujką na BC547 zmiany będą niewielkie, ale to już na PCB 3½ cyfry :D
    Nouvion
    Poziom 10  
    raven363 napisał:
    Płytki dwustronne wykonane zostały metodą kopertową.

Co to za metoda?
    Freddy
    Poziom 43  
    Po prostu, robisz wydruk obu stron, z uwzględnieniem grubości płytki, zaginasz kartkę na PCB i wsadzasz do laminatora.
    elettrico
    Poziom 12  
    Czy ma zakres 100 lub 200mv
    raven363
    Poziom 14  
    Zgodnie z zapowiedzią zamieszczam szablony pcb mierników ICL7107 w moim wykonaniu. W archiwum znajdują się szablony gotowe do druku oraz wzorcowe mierników na 3 cyfry, 3½ cyfry oraz szablon przygotowany jako moduł do zasilacza etc.

Poniżej zdjęcia miernika na 3½ cyfry
    Miniaturowy miernik na ICL7107 Miniaturowy miernik na ICL7107 Miniaturowy miernik na ICL7107 Miniaturowy miernik na ICL7107 Miniaturowy miernik na ICL7107 Miniaturowy miernik na ICL7107 Miniaturowy miernik na ICL7107 Miniaturowy miernik na ICL7107
    Załączniki:
    yogi009
    Poziom 42  
    raven363
    Poziom 14  
    To jest specjalna folia do soldermaski, nakleja się ją na PCB po czym za pomocą maski wydrukowanej na laserówce zasłania się punkty lutownicze przed naświetleniem. Ja naświetlam ultrafioletową żarówką 25W. Później wywołuje to i utwardzam naświetloną część folii poprzez podgrzewanie i dodatkowe naświetlanie.

Co to za folia - informacji mogę udzielić na PW.