Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pspice i schemat wzmacniacza.

04 Kwi 2005 18:52 1826 10
  • Poziom 12  
    Witam.
    Sprawa jest nastepujaca. Chcialem sprawdzic poprawnosc wyliczen recznych za pomoca tego programu, tzn sprawdzic wszystkie napiecia w ukladzie. W moim schemacie przyjalem sobie pewna wartosc pradu kolektora, no i wlasnie o to tyle szumu. Wyniki obliczone przez program sa zupelnie inne, tzn juz sam prad kolektora jest znacznie wiekszy niz ja zakladalem. Pytanie jest nastepujace: czy da sie zamodelowac badz wymusic taki a nie inny prad kolektora w pspice??? A jezeli nie czy to oznacza ze mam totalnie zle wyniki. Goraco pozdrawiam i bede wdzeiczny za uzyskana pomoc. Kamil
  • Poziom 13  
    Mozesz wymusić prąd kolektora stosujac zrodlo pradowe.
    A na wyniki obliczen w Spice ma wpływ takze wybrany model tranzystora. W oparciu o jaki tranzystor przeprowadzales obliczenia???
  • Poziom 12  
    Model mam odpowiedni tzn taki jaki chcialem a mianowicie BC847B i BC857B.
  • Poziom 13  
    No to zastosuj zrodlo pradowe do wymuszenia konkretnej wartosci pradu.
  • Poziom 34  
    Piszesz:
    " W moim schemacie przyjalem sobie pewna wartosc pradu kolektora,"
    Na pewno twoje obliczenia punktu pracy sa złe i stąd zły prąd kolektora. Możesz załączyć kawałek schematu wg którego symuluje PSpice i zaznaczyć prąd który chcesz wymusić i napisać jak go wymuszasz.
  • Poziom 12  
    Ok sprawa jest taka. Wyliczylem to 'analogicznie' czyli na kartce, tzn wartosci wszystkich rezystorow itd itd.
    Re4=1kohm
    Re3=390ohm
    Rc3=3.3kohm
    Rc1=2.4kohm
    Rb1=100kohm
    Rb2=9.1kohm
    Rl=10k
    Rf=220kohm

Wyliczenia te zostaly wykonane przy takich pradach
    T4: BC847B
    Ib=35.6uA Ic=9.96mA Ie=10mA
    T3: BC857B
    Ib=11.7uA Ic=3.28mA Ie=3.29mA
    T2: BC847B
    Ib=2.87uA Ic=0.804mA Ie=0.807mA
    T1: BC847B
    Ib1=2.91uA Ic=0.816mA Ie=0.819mA

Chodzi o to ze w spice wychodza mi inne wyniki niz te tutaj...moglby ktos sprawdzic u siebie jak to wyglada??? Prawdopodobnie blad tkwi w tym ze gdzies sie walnalem w spice moze nawet przy rysowaniu. Bylbym wdzieczny gdyby ktos sprawdzil to u siebie i potwierdzil jezeli jest ok. A i ewnetualnie wkleil printscreena ze spice. Dolaczam tez biblioteki do tych tranzysorow
  • Poziom 12  
    Kurde sory przegapilem ;/ Re1=5.6kohm
  • Poziom 34  
    Ja też coś niedowidzę - a ±Ec?
  • Pomocny dla użytkowników
    Czy to jest praca stałoprądowa ? Tzn.ten generator EG to co daje ?
  • Poziom 12  
    Chodzi tylko o schemat stalopradowy czyli Eg w tym momencie nie jest wazne.
    ±Ec=10V
    Moj blad, kolejny. Przepraszam