Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam książki o modelach RC

25 Lut 2014 11:50 1599 6
  • Poziom 12  
    W latach 90 uczestniczyłem w zajęciach na modelarni lotniczej. Szukam jednej z książek będącej w jej księgozbiorze. Problem w tym, że nie pamiętam tytułu i autora. Nie chcę się (ani Wam) sugerować np Wojciechowskiego.. Kilka zapamiętanych faktów: Pozycja ta "miała już swoje lata". Książka była formatu A4. Brązowa płócienna okładka. Wewnątrz opisy (do samodzielnego montażu) układów aparatur RC. Pamiętam, że robiłem na 100% jeden z nadajników tam opisanych. Był oparty bodajże o tranzystory BC107. Strojenie polegało na zbliżeniu do cewki w.cz. żarówki z kilkoma zwojami drutu (stroiło się na maksymalną jasność). PCB opisane tam były typowe dla książek Wojciechowskiego (duże wycinane pola miedzi). Na końcu znajdowało się kilka projektów pojazdów, w tym chyba coś w rodzaju samochodu wyścigowego "F1". Jeden z projektów zapamiętałem i na 100% jestem pewien, że był w tej książce - sprzęgło odśrodkowe. Kupiłem kilka starych pozycji z opisami aparatur i modeli RC, ale żadna z nich nie jest tą, której szukam. Jeżeli jest tu ktoś z grona starszym amatorów modelarstwa RC i miał z tą książką do czynienia - proszę o info.
  • PCBway
  • Poziom 41  
    J. Wojciechowski, ZDALNE STEROWANIE MODELI. PORADNIK MODELARZA I RADIOAMATORA, wydanie trzecie poprawione i uzupełnione, WKŁ 1974, s. 304
    ZDALNE STEROWANIE MODELI - WOJCIECHOWSKI (3768754808) aukcja zakończona nie sprzedane.

Szukaj na aukcjach.
  • PCBway
  • Poziom 12  
    Niestety nie. Tą mam. W niej nie ma sprzęgła odśrodkowego..
  • Poziom 22  
    Może to ta: "Budowa i pilotaż radiomodeli" Janusza Wojciechowskiego. Sprzęgło odśrodkowe jest tam opisane. Zrobiłem fotkę.
  • Poziom 12  
    Niestety nie. Tą też mam. Sprzęgło odśrodkowe tam opisane wykonane (zaprojekowane) było profesjonalnie - metalowe, toczone elementy, rysunek techniczny itd.
  • Moderator Robotyka
    A czego oczekujesz? Sprzęgło odśrodkowe to element wirujący, musi być wykonane dokładnie, albo ulegnie zniszczeniu. Nie da się go wystrugać z klocka brzozy, za pomocą kozika.

Każda niedokładność i wpadnie w wibracje. A te są zabójcze dla mechanizmów.

To, że dany mechanizm działa na prostej zasadzie, nie oznacza, że jego wykonanie też jest proste. Często jest nawet przeciwnie. Zasada prosta, ale rygor dokładności jest wysoki.
  • Poziom 12  
    Że to niby do mnie? Czytaj ze zrozumieniem i nie zamulaj tematu.