Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator separacyjny trójfazowy Showa electric- jak podłączyć?

25 Lut 2014 14:19 2823 8
 • Poziom 2  
  Witam serdecznie, mam mały problem i być może uda się go rozwiązać za waszym pośrednictwem, zakupiłem transformator separacyjny firmy Showa Electric -made in japan, przyszedł do mnie z rozwartymi mostkami na listwie, mam pytanie jak go podłączyć? Na które zaciski by po stronie wtórnej uzyskać 3 x 230V, chodzi o to iż interesuje mnie takie podłączenie transformatora separacyjnego by mieć trzy odpływy po 230V.
  Transformator separacyjny trójfazowy Showa electric- jak podłączyć? Transformator separacyjny trójfazowy Showa electric- jak podłączyć? Transformator separacyjny trójfazowy Showa electric- jak podłączyć? Transformator separacyjny trójfazowy Showa electric- jak podłączyć?
 • Poziom 30  
  Zasilanie podłączasz do (drugie zdjecie od lewej):
  - faza L1 do u,
  - faza L2 do v,
  - faza L3 do w,
  - mostkujesz u1-v1-w1 i podpinasz na ten mostek N (ale może też być bez N),
  - przewód PE podłączasz na E.
  Odpływy masz na (trzecie zdjęcie od lewej):
  - pierwszy odpływ zaciski U i U1,
  - drugi odpływ zaciski V i V1,
  - trzeci odpływ zaciski W i W1.
  Tu nic nie mostkujesz, bo chcesz mieć 3 niezależne odpływy.

  Pozdrawiam wszystkich

  jjanek
 • Poziom 2  
  Witam , zrobiłem wszystko wg. instrukcji , niestety na listwie uzwojenia wtórnego nie występuje żadne napięcie ....miernik nie pokazuje na żadnych zaciskach napięcia .
  Od poprzedniego właściciela dostałem taką odpowiedź jeśli chodzi o podłączenie , ale nie wydaje mi się by było to prawidłowe - oto cytat maila


  "Transformator powinien mieć mostki:

  Pierwotne:

  1) U na U1
  2) V na V1
  3) W na W1

  wtórne:

  1) u na u1
  2) v na v1
  3) w na w1

  Z tego co pamiętam to napięcie trójfazowe było podawane na pierwotne U V W, a na wtórnym u v w wszystkie fazy były odseparowane i nie było napięcia międzyfazowego "

  Dodano po 1 [minuty]:

  jiwaniuk Witam odpisałem na Pańską odpowiedź w sprawie podłączenia trafo separacyjnego , może się Pan odnieść?
 • Poziom 30  
  Po pierwsze to w przypadku tego trafo nie jest ważne gdzie podłączyć zasilanie, a gdzie odpływ (przekładnia 1:1) aby tylko wszystkie fazy na tą samą stronę.
  Po drugie to co zaproponował poprzedni właściciel jest błędem. Robiąc mostek u-u1 (itd dla pozostałych faz) spowodujesz zwarcie części uzwojenia co zaskutkuje jego spaleniem i uszkodzeniem trafo.
  Zaciski u (v, w) oraz U (V, W) są jednymi końcami uzwojeń. Drugimi końcami uzwojeń dla zasilania 3 x 200V są u2 (v2, w2) i odpowiednio na drugim uzwojeniu U2 (V2, W2). Drugimi końcami uzwojeń dla zasilania 3 x 220V są u1 (v1, w1) i odpowiednio na drugim uzwojeniu U1 (V1, W1). W naszej sieci jest napięcie międzyprzewodowe 400V, a fazowe 230V. Dlatego od strony zasilania trzeba połączyć uzwojenia w gwiazdę, aby uzwojenia pracowały na 230V. I tu jest mały problem, bo trafo jest na 220V, ale jeżeli nie przekroczysz mocy znamionowej nic nie powinno się złego dziać. W sumie ze wszystkich trzech odpływów nie możesz pobierać więcej niż 2 kVA bo inaczej trafo zacznie się przegrzewać.

  Pozdrawiam wszystkich

  jjanek
 • Poziom 23  
  Cytat:
  Po pierwsze to w przypadku tego trafo nie jest ważne gdzie podłączyć zasilanie, a gdzie odpływ (przekładnia 1:1)


  Jest ważne. Przekładnia nie jest dokładnie 1:1.
 • Poziom 11  
  Nie opisywałem wiadomego. 1:1 to symbol. Wiadomo, że przy liczeniu należy brać pod uwagę spadki w okolicach, ujęte procentowo. Chodziło mi raczej o to, że obecne napięcia to 400 Vm.f. i f 230V. Ale gdyby udało się kupić taki transformator z poprzednio obowiązujących napięć, to także nie pogardzimy. Wszystko można przecież, ,,dokręcić"!
 • Poziom 23  
  jamcijest napisał:
  Nie opisywałem wiadomego. 1:1 to symbol. Wiadomo, że przy liczeniu należy brać pod uwagę spadki w okolicach, ujęte procentowo. Chodziło mi raczej o to, że obecne napięcia to 400 Vm.f. i f 230V. Ale gdyby udało się kupić taki transformator z poprzednio obowiązujących napięć, to także nie pogardzimy. Wszystko można przecież, ,,dokręcić"!

  Liczba zwojów pierwotnego jest przeważnie ok10% mniejsza od uzwojenia wtórnego.
  Drut pierwotnego może też być troszkę większego przekroju.

  Projektanci uwzględniają straty i spadki napięcia.
  1/1,05..1,1

  To czy projektowany na 220 czy 230 to inna sprawa
 • Poziom 11  
  Tu, na jachcie, nie musi być precyzyjnie. Trafka liczyłem w Ursusie, za młodu, u GE ZM ,,Ursus". Wiem wszystko,tylko nie wiem, gdzie zdobyć, nawet w wykonaniu niemorskim. :D , bo byłby to prezent dla S/y ,,Bogusław".
  Dziękuję za zainteresowanie!