Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega 16A - Zewnętrzny rezonator kwarcowy

adi1525 25 Lut 2014 15:33 1605 5
  • #1 25 Lut 2014 15:33
    adi1525
    Poziom 14  

Zbudowałem USBasp i programowałem Atmege 16A, ustawiłem w programie eXtreme burner na rezonator wewnętrzny 8Mhz i wszystko działało. Później z tego samego miesjca zmieniłem na External RC oscillator, dałem na 12 Mhz w start-up ustawiłem od razu po resecie. Gdy podłączyłem kwarc 12Mhz na wyjście XTAL2 i XTAL1 układ nie jest wykrywany, wyskakuje takie okienko:Atmega 16A - Zewnętrzny rezonator kwarcowy
    Co mogłem zrobić źle ?

0 5
  • #2 25 Lut 2014 15:43
    voytaschec
    Poziom 24  

External RC to niestety nie to samo co zewnętrzny kwarc. Musisz podpiąć teraz jakiś sygnał z generatora na wejście zegarowe kontrolera XTAL1, ewentualnie układ RC. Układ znajdziesz w dokumentacji w punkcie "External RC Oscillator".

0
  • #3 25 Lut 2014 15:46
    adi1525
    Poziom 14  

A która opcja to zewnętrzny kwarc ?
    A wejście kontrolera XTAL2 zostawiam wolne?
    A np jak bym zrobił prosty generator z układem NE555 to atmega ruszy ?

0
  • #4 25 Lut 2014 15:57
    voytaschec
    Poziom 24  

Niestety nie wiem jak to się nazywa w eXtreme burner, ale w atmel studio to EXTHIFXTALRES, a w avr studio z tego co pamiętam było Ext. XTAL hi-freq, albo coś podobnego. Ogólnie musi być zaznaczone, że jest to XTAL wysoka częstotliwość.
    Podłączasz tak jak na stronie 28 dokumentacji do ATmega16A.

Dodano po 1 [minuty]:

Powinno ruszyć z tym NE555. Ale jeśli nie masz gotowego takiego generatora to prościej podłączyć kondensator i rezystor.

0
  • #5 25 Lut 2014 16:17
    adi1525
    Poziom 14  

No właśnie teraz czytam że układ RC może być, spróbuje i napisze czy ruszył

Dodano po 17 [minuty]:

Atmega ruszyła. Teraz znalazłem w opcjach External Crystal/Ceramic Resonator, wydaje mi się, że to jest ten na zewnętrzny kwarc, tylko, że jest max 8Mhz a czy da się ustawić na 16 ?

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo