Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie bojlera ( zasilanie 3 fazowe )

romek4321 25 Feb 2014 19:30 3048 7
 • #1
  romek4321
  Level 9  
  Witam

  Mam pytanie odnośnie podłączenia bojlera stiebel-eltron-shz-150-lcd, który posiada dwie bardzo interesujace mnie cechy , mianowicie
  1. zasilania 3 fazowe ( 6kw )
  2.możliwość pracy tylko w drugiej taryfie .
  I właśnie w tym drugim przypadku pojawiła się mała wątpliwość , tzn przeglądając
  instrukcję obsługi / montażu znalazłem taki oto opis - Cytat
  " 39 styk dla imulsu z Zakładów
  Energetycznych (zapewnia Instalator) do podłączenia dowolnej fazy
  bez przekazywania mocy."
  Czy to oznacza , że licznik dwutaryfowy wysyła jakiś impuls w przypadku pracy w drugiej taryfie , który następnie załącza bojler ? Zapewne wiąże się to również z koniecznością zastosowania dodatkowego przewodu ( 5 +1 =6 ) , który należy podłączyć , i tu pojawia się pytanie gdzie , do licznika ???  Zastanawiam się w związku z tym czy nie kupić mniej skomplikowanego bojlera i do wymuszenia jego pracy tylko w drugiej taryfie zastosować zestaw składający się z programatora + odpowiedni stycznik .


  Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi

  Romek
 • #2
  tomix
  Level 16  
  Obracając się w "towarzystwie" dwóch producentów liczników PAFAL i ISKRA nie spotkałem się z wyjściem, które informowałoby odbiorcę o aktualnej taryfie. Jedyne dodatkowe styki jakie są pod obudową zaciskową to wyjście impulsowe, którego ZE w ramach złych praktyk i tak nie udostępnia. W/w producenci posiadają również liczniki ze stykami do podłączenia zewnętrznego zegara do przełączania stref, ale do niego też nie za bardzo jest się gdzie wpiąć. Chyba najprostszym rozwiązaniem jest zakup prostego programatora czasowego i ustawienie go na ON w godzinach taryfy pozaszczytowej z buforem +/- 2min.

  PS. Zdarzyło mi się kiedyś na ISKRZE, że zegar wewnętrzny przestawił się o 9 godzin. Zorientowałem się po paru tyg. kiedy nie zgadzały mi się wskazania. Odp. ZE: "nie gwarantujemy taryfy w konkretnych godzinach dobry, ale przez konkretną ilość godzin w ciągu doby" - czyt. bujaj się.
 • #3
  romek4321
  Level 9  
  Jednym słowem zostaje tylko programator , który będzie właczał bojler w określonych godzinach . Zastanawiam się tylko co z wymogiem ciągłego podłączenia bojlera do sieci , który podaje producent . Wiąże się to zapewne z zabezpieczeniem antykorozyjnym .


  Romek
 • #4
  tomix
  Level 16  
  romek4321 wrote:
  " 39 styk dla imulsu z Zakładów
  Energetycznych (zapewnia Instalator) do podłączenia dowolnej fazy
  bez przekazywania mocy
  ."


  Spróbuj podłączyć bojler na stałe do zasilania, a styk 39 do programatora.
 • #5
  lukiiiii
  Level 28  
  romek4321 wrote:
  Zastanawiam się tylko co z wymogiem ciągłego podłączenia bojlera do sieci , który podaje producent .


  Masz tam jakiś LCD czy coś, on na wodę nie chodzi. :)
 • #6
  romek4321
  Level 9  
  LCD jest i oczywiście na wodę nie chodzi. Bojler będzie stał w piwnicy tak więc i tak raczej z wyświetlacza nie będę korzystał , tzn nie będę sprawdzał na bieżąco komunikatów . MOże dobrym rozwiązaniem jest rzeczywiście podłączenie tego styku 39 do programatora . Wysłalem zapytanie w tej sprawie do producenta i zobaczymy co odpowie -jeżeli w ogóle odpowie.
  Ewentualnie zostanie kupno prostego , tzn bez zbędnej elektroniki baniaka ze stali nierdzewnej ( odpada anoda ) z mocną grzałką i sterowanie tym za pomocą programatora


  Romek
 • #7
  tomix
  Level 16  
  romek4321 wrote:
  bez zbędnej elektroniki baniaka ze stali nierdzewnej ( odpada anoda )

  To niby dlaczego? Proste bojlery nie mają niby anody? ;)
 • #8
  romek4321
  Level 9  
  Witam
  U dwóch producentów przeczytałem , że w przypadku wykonania bojlera ze stali nierdzewnej nie ma anody , stąd takie stwierdzeni.

  Odnośnie tematu to temat zymykam . Otrzymałem własnie odpowiedź ( odezwały się trzy firmy ) , że bojlery dwutaryfowe , czyli sterowane sygnałem z licznika jak najbardziej można stosować ale nie w Polsce . U nas takie rozwiązanie nie działa . Czyli to zamyka sprawę

  Dzięki wszystkim za odpowiedź

  Romek