Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiary rezystancji izolacji instalacji dwuprzewodowej

25 Lut 2014 19:37 2655 7
  • Poziom 9  
    Witam, trochę szukałem po forum ale się nie doszukałem odpowiedzi na moje pytanie a mianowicie czy mierząc rezystancję izolacji w instalacji dwuprzewodowej odłączając zasilanie obwodu mierzonego można odłączyć tylko przewód fazowy a N zostawić spięte z przewodami neutralnymi innych obwodów oczywiście rozłączając na bezpiecznikach zasilanie tych obwodów.
  • Poziom 24  
    Kolego jeśli to TN-C to nie masz N tylko PEN. Musisz odłączyć przewody od napięcia i mierzysz między L-PEN. Tak jak Ty chcesz to zrobić to powinno być dobrze choć wynik może się różnić od pomiaru gdzie masz L i PEN mierzone osobno, czyli tak jak powinno być.

Pozdrawiam.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 24  
    Chodziło mi o obwód. Rozłączam obwód gniazdkowy. PEN wypinam z listwy i L od wyłącznika nadprądowego i mierze Riso. Kolego nie chce wypinać PEN z listwy i mierzyć Riso między odpiętym L a listwą PEN.
  • Poziom 9  
    Panowie chodzi mi o to że puszczając 500 V na obwód mierzony przy połączonym N nie uszkodzę odbiorników podłączonych pod inne obwody np. lamp.
    Instalacja tak jak wcześniej jest dwuprzewqodowa a gniazda są bez bolca więc temu napisałem N a nie PEN.
  • Admin Elektroenergetyka
    maro13 napisał:

Instalacja tak jak wcześniej jest dwuprzewqodowa a gniazda są bez bolca więc temu napisałem N a nie PEN.
    Gniazda bez styku ochronnego nie świadczą o tym, że mamy do czynienia z N.
  • Poziom 24  
    Cytat:
    Panowie chodzi mi o to że puszczając 500 V na obwód mierzony przy połączonym N nie uszkodzę odbiorników podłączonych pod inne obwody np. lamp.

Odbiorniki się odłącza od gniazdka a żarówki wykręca.
    Kolega w twoim przypadku nie zepsuje się bo obwód się nie zamknie. Jak będziesz mierzył obwód gniazdek i masz L-PEN. I jeśli do tego gniazdka masz podłączoną lampkę to możesz ją uszkodzić. A jeśli mierzysz L-PEN ale PEN nie wypinasz z szyny PEN, mierzysz Riso gniazdka kuchnia ale w na innym obwodzie np. gniazdka łazienka obwód się nie zamknie więc nie ma prawa się popsuć.

Nawiązując do postu kolegi wyżej, trzeba sprawdzić jaki masz układ zasilania.
  • Poziom 9  
    Dzięki za pomoc, jutro sprawdzę, też tak myślałem ale tyle się naczytałem różnych filozofii że już sam zgłupłem.