Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem ze stabilnością zasilacza opartego o inwerter CCFL

26 Lut 2014 01:08 1953 6
  • Poziom 17  
    Mam problem ze stabilnością napięcia uzyskiwanego za pomocą przetowornicy pokazanej na schemacie (regulowany zasilacz HV):

Do jej budowy użyłem inwertera CCFL, który na wyjściu daje wysokie napięcie sinusoidalne, które dalej idzie na powielacz, który równocześnie prostuje napięcie. Zadane napięcie jest otrzymywane przez sprzężenie zwrotne, które steruje MOSFETEM sterującym inwerterem.
    Potrzebuję osiągnąć napięcie około 1250V.
    Niestety, napięcie na wyjściu obserwowane oscyloskopem (podłączonym przez dzielnik napięcia) nie prezentuje się zbyt dobrze (100mV p-p daje wachania ok. 150V napięcia wyjściowego):

Co mogę zrobić, aby poprawić stabilność napięcia?
  • Poziom 17  
    12V brane jest z akumulatora - to źródło zakłóceń już wykluczyłem. -12V ma malutkie wachania - też raczej bez znaczenia zważając że op-amp w stanie normalnej pracy nie zchodzi na napięcia ujemne...
  • Poziom 17  
    Wrzucam pomiary:
    Żółty to napięcie wyjściowe.

Niebieski - wyjście op-ampa:

Niebieski - wejście "-":

Wydawało mi się że sprzężenie jest za duże - jednak jego zmniejszenie nic nie dało.
  • Poziom 43  
    To co jest na schemacie nie ma sensu, IRF9540 zawsze przewodzi, a jeśli wymienisz go na coś sensownego, będziesz miał dodatnie sprzężenie zwrotne.

Sprawdzałeś czy ten inwerter CCFL zachowuje się poprawnie przy takiej metodzie regulacji? w końcu jest to układ elektroniczny którego budowy nie znamy, nie ma pewności że będzie że się ładnie regulować przez ograniczenie prądu zasilania MOSFET'em.
  • Poziom 17  
    Masz rację. Wrzuciłem schemat z odwrotnie podłączonym MOS'em. Poprawiłem go w pierwszym poście.
    Schemat ten wziąłem z książki: "Exploring Quantum Physics through Hands-on Projects" - był on również pokazywany na elce:
    (Tak, wiem że brakuje tego op-ampa zmniejszającego zakłócenia - jednak nie spowoduje on zmniejszenia zakłóceń o 150V - chyba że źle to rozumiem?)