Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Integra - Rozmieszczenie czujek i algorytm działania.

Orkanos 26 Lut 2014 10:14 6723 9
  • #1 26 Lut 2014 10:14
    Orkanos
    Poziom 8  

Witam
    Co szanowni koledzy sądzą o rozmieszczeniu czujek wg poniższego planu :?: Nie są skierowane na okna. Kierunki ruchu potencjalnego włamywacza są mniej więcej prostopadłe do wiązek.
    Czy tak zrealizowany algorytm i zaprogramowanie wejść będzie działać zgodnie z założeniami w nim zawartymi :?:
    Chętnie zapoznam się z waszymi spostrzeżeniami i uwagami.

Satel Integra - Rozmieszczenie czujek i algorytm działania. Satel Integra - Rozmieszczenie czujek i algorytm działania.

System oparty o centralę Satel Integra 64

Algorytm działania
    Otwierając drzwi wejściowe lub bramę naruszamy wejście (kontaktron w bramie lub drzwiach) uruchamiając odliczanie czasu na wejście w strefie. Dla czujek PIR w wiatrołapie i w garażu mamy ustawione opóźnienie zadziałania. Czas na wejście wynosi 20s. W tym czasie na jednym z manipulatorów należy wpisać [HASŁO][#]. Po wpisaniu poprawnego hasła system zostaje rozbrojony.
    W przypadku gdy będziemy wychodzić z domu na klawiaturze manipulatora wpisujemy [0][#]. Wówczas załącza się pełne czuwanie. Na wyjście mamy 20s.
    Na noc gdy zostajemy w domu zazbrajamy system na klawiaturze manipulatora wpisując [3][#]. Czuwanie załącza się na wejściach oprócz wejść wewnętrznych (czujki PIR). Dzięki temu mamy od razu załączone tylko linie na których są kontaktrony (załączenie bez czasu na wejście). Możemy zatem swobodnie poruszać się po strefie (domu) do której wejście jest chronione przez kontaktrony w oknach drzwiach i bramie garażowej. Rano rozbrajamy system na klawiaturze manipulatora wpisując [HASŁO][#] (możemy wychodzić na zewnątrz i otwierać okna).

Programowanie wejść
    Czujki kontaktronowe w oknach podłączone do wejścia zaprogramowanego jako Linia wejściowa 4 „Obwodowa”. Czas na wejście ustawiony na 1s
    Czujki kontaktronowe w drzwiach wejściowych oraz kontaktron na bramie garażowej podłączone do wejścia zaprogramowanego jako Linia wejściowa 1 „Wejściowa”. Czas na wejście w tych kontaktronach ustawiony na 20s.
    Czujki PIR podłączone do wejścia zaprogramowanego jako Linia wejściowa 3 Opóźniona wewnętrzna. Czujnik PIR w wiatrołapie oraz czujki PIR w garażu mają ustawiony czas na wejście 20s. Pozostałe czujniki PIR mają czas na wejście ustawiony na 1s.
    Linie sabotażowe wszystkich czujników podłączone do wejścia zaprogramowanego jako Linia wejściowa 9 „24H Sabotażowa”.
    Czujki pożarowe podłączone do Linia wejściowa 32 24H Pożarowa.
    Czujka gazowa podłączona do Linia wejściowa 49 24H Pomocnicza - czujnik Gazu

Pozdrawiam

1 9
  • #2 03 Mar 2014 10:03
    Orkanos
    Poziom 8  

Nie ma żadnych krytycznych uwag, czy też jest ich aż tyle, że nie ma co pisać :?: ;)

0
  • #4 03 Mar 2014 11:39
    Zbych034
    Poziom 37  

Orkanos napisał:
    Linie sabotażowe wszystkich czujników podłączone do wejścia zaprogramowanego jako Linia wejściowa 9 „24H Sabotażowa”.

A nie lepiej zaprogramować czujki jako dwu-parametryczne

0
  • #5 03 Mar 2014 14:42
    Orkanos
    Poziom 8  

Zbych... rzeczywiście lepiej będzie zrobić linię 2EOL dla każdej czujki.
    Jedynie w oknach dwuskrzydłowych chcę podłączyć dwa kontaktrony (dwa skrzydła) na jednej lini 2EOL.
    Bhtom - nie zastanawiałem się w sumie nad sygnalizatorem wewnętrznym. Czy rzeczywiście potrafią porządnie ogłuszyć intruza :?:
    Co do czujników zalania myślałem nad nimi, tylko w jakich newralgicznych punktach je zamontować :?: Przy okazji czujek wycieku przydało by się zrobić automatykę zakręcenia zaworu po wykryciu wycieku.

0
  • #6 03 Mar 2014 14:53
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Trochę nie rozumiem...

Orkanos napisał:
    Jedynie w oknach dwuskrzydłowych chcę podłączyć dwa kontaktrony (dwa skrzydła) na jednej lini 2EOL.

Przecież wtedy jeden kontaktron będzie działał jako naruszenie linii, a drugi jako sabotaż - zgodnie z ideą działania 2EOL

Orkanos napisał:
    Czy rzeczywiście potrafią porządnie ogłuszyć intruza :?:

Zamontuj dwa SPW-100, a zobaczysz efekt ;) Sygnalizatory wewnętrzne muszą być! Zamontowane oczywiście w rozsądnych miejscach - aby były słyszalne i w miarę niedostępne.

Orkanos napisał:
    Co do czujników zalania myślałem nad nimi, tylko w jakich newralgicznych punktach je zamontować :?: Przy okazji czujek wycieku przydało by się zrobić automatykę zakręcenia zaworu po wykryciu wycieku.

Myślę, że w łazience (-kach), kuchni i może w kotłowni? Z zaworem odcinającym - dobry pomysł.

Pozdrawiam.

0
  • #7 03 Mar 2014 15:51
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Orkanos napisał:
    nie zastanawiałem się w sumie nad sygnalizatorem wewnętrznym. Czy rzeczywiście potrafią porządnie ogłuszyć intruza :?:

Tak. Do tego obudzą też Ciebie, kiedy czujka dymu, gazu etc. zadziała.

0
  • #8 04 Mar 2014 11:30
    Orkanos
    Poziom 8  

bhtom napisał:
    Witam,

Trochę nie rozumiem...

Orkanos napisał:

Przecież wtedy jeden kontaktron będzie działał jako naruszenie linii, a drugi jako sabotaż - zgodnie z ideą działania 2EOL

Chciałem to rozwiązać w następujący sposób. Kontaktrony połączone szeregowo i pod parapetem puszka z rezystorami parametrycznymi. Posiłkowałem się tu rozwiązaniem zaproponowanym w innym wątku tego forum. Dzięki temu zaoszczędził bym liczbę wejść w systemie. Nie musze mieć identyfikacji co do skrzydła. Wystarczy dokładność co do okna.

Zastanawiałem się także nad rozwiązaniem zabezpieczającym przed przyłożeniem magnesu do okna. Ponizej schemat zapożyczony z internetu.

A co sądzicie o poniższym rozwiązaniu :?:
    Wszystko oparte na jednym wejściu w centrali. Kontaktrony alarmowe połączone szeregowo. Mamy zabezpieczenie okna dwuskrzydłowego zarówno przed wejściem jak i próbą zneutralizowania kontaktronu poprzez magnes. Będzie to działać :?: :D

0
  • #9 06 Mar 2014 15:26
    benekpp
    Poziom 15  

A patrzyłeś już tutaj - jest to przykładowe rozmieszczenie czujników ruchu oraz magnetycznych. Daje to obraz gdzie należy dać ich większe zagęszczenie - a gdzie można odpuścić. Jak coś to masz tam kontakt do eksperta - on tam wszystko wyjaśni.

1
  • #10 15 Kwi 2014 09:12
    kabzik82
    Poziom 10  

Dodatkowo czujka pożarowa - termiczna w garażu.

0