Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Korespondencja seryjna uruchamiana z Excela

etiene8912 26 Lut 2014 11:34 12366 22
  • #1 26 Lut 2014 11:34
    etiene8912
    Poziom 11  

W mojej codziennej pracy wystawiam karty urlopowe kierowcom, druk w załączniku.
    Dane do nich mam w formie tabeli (wszystkie pola które trzeba uzupełnić)

Czy da się uruchomić korespondencję seryjną bezpośrednio z Excela ?
    Chciałbym aby w mojej Excelowskiej tabeli pojawił sie przycisk "Generuj karty", i aby na jego podstawie generowały się karty dla określonego tygodnia np 7.

Chciałbym, też aby każda z tych kart zapisywała się do osobnego pliku, i aby w jego nazwie pojawiały się dane pobrane z tabeli, tzn -> karta jaka się wygenerowała ma w nazwie

nazwisko_miejsce_dzien_tydzien

0 22
  • #2 26 Lut 2014 12:18
    mickpr
    Poziom 39  

etiene8912 napisał:
    Czy da się uruchomić korespondencję seryjną bezpośrednio z Excela ?
    Możesz w VBA z poziomu Excel'a wywołać Word'a i użyć go do wygenerowania pożądanych dokumentów z udziałem korespondencji seryjnej - tyle że to takie "sięganie do lewej kieszeni prawą ręką". Więcej roboty - niż to warte.
    Jeśli dokumenty mają być tylko drukowane, i nie potrzebujesz plików word'a - najprościej stwórz sobie bazę (Access) korzystającą z tej tabeli (Excel) jeśli oczywiście w nim prowadzisz jakąś ewidencję - i generującą raporty.

0
  • #3 26 Lut 2014 13:39
    etiene8912
    Poziom 11  

POtrzebuję plików WORDA, i nie wiem jak uruchomić z poziomu Excela korespondencję seryjną

0
  • #5 26 Lut 2014 16:03
    etiene8912
    Poziom 11  

więc jakie jest dobre ?

0
  • #6 26 Lut 2014 16:11
    mickpr
    Poziom 39  

Wytłumaczę to w inny sposób.
    Dlaczego nie możesz po prostu otworzyć dokumentu Word'a (dokumenu korespondencji seryjnej) i nawet zdefiniować sobie w nim jakieś makro (+nawet formularz i przycisk), które ci z drugiego pliku (dokumentu excel'a) wygeneruje automatycznie dokumenty wyjściowe?

W Excel'u musiałbyś (z kodu VBA):
    1. Uruchomić Word'a
    2. Wczytać szablon korespondencji
    3. wygenerować dokumenty
    4. zamknąć word
    Dlatego napisałem, że to takie sięganie lewą ręką do prawej kieszeni.
    Nie możesz całości wykonać z Word'a?

0
  • #7 26 Lut 2014 16:13
    etiene8912
    Poziom 11  

nie do końca rozumiem to zdanie

Dlaczego nie możesz po prostu otworzyć dokumentu Word'a (dokumenu korespondencji seryjnej) i nawet zdefiniować sobie w nim jakieś makro (+nawet formularz i przycisk), które ci z drugiego pliku (dokumentu excel'a) wygeneruje automatycznie dokumenty wyjściowe?

jak zdefiniować formularz ? może jakiś przykład ?

0
  • #8 26 Lut 2014 17:07
    mickpr
    Poziom 39  

etiene8912 napisał:
    jak zdefiniować formularz ? może jakiś przykład ?
    Zostańmy na razie przy przycisku (który może mieć przypisane makro, a makro - to nic innego niż kod VBA).

Zakładam, że masz dokument korespondencji seryjnej, otworzyłeś go, wybrałeś źródło rekordów.
    Stwórz i uruchom sobie makro z następującym kodem:

Kod: vb
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Spowoduje to wygenerowanie dokumentu z korespondencji seryjnej

A jak wygenerujesz sobie plik z wieloma stronami/raportami to tutaj masz (nie mój) drugi skrypt dzielący go na odrębne dokumenty:
    (źródło: http://answers.microsoft.com/en-us/office/for...ocuments/898e11ce-5d81-4ca1-a2a2-8ee86f5273b2 )
    Obydwa makra (albo jedno więlsze) powinny(o) być uruchamiane z dokumentu korespondencji seryjnej.

Wygenerowane dokumenty lądują domyślnie w "moje dokumenty".
    Oczywiście w miejsce WRITE NAME OF SOURCE DOCUMENT wpisz nazwę dokumentu (będą numerowane xxx1, xxx2.... itd.)

0
  • #9 26 Lut 2014 18:52
    JRV
    Specjalista - VBA, Excel

Witam
    To wszystko zależy, w programu Excel lub Word jest więcej praktyki. Pracuję z Excel, ponieważ w takich przypadkach wymagane tabeli (z tytułów) zapiszem w pliku tekstowym. Po wykonaniu korespondencji seryjnej z tego pliku po prostu z Excel: napisać nowe dane w pliku, wywołanie Word i dać mu polecenia Otwórz dokument(korespondencji seryjnej ).

0
  • #10 28 Lut 2014 19:37
    czeles
    Poziom 16  

Rozumiem intencję etiene8912. Niefortunnie użyty jest termin korespondencja seryjna, bo nie tu leży rozwiązanie problemu drukowania kart dla kierowców. Po wpisaniu wszystkich danych do tabeli w Excelu, wygenerować się mają załączniki wg wzoru attestation_of_activities_pl.doc dla każdego kierowcy.
    Próbowałem pisać makro w Excelu, które kopiuje plik attestation_of_activities_pl.doc i nadaje mu nazwę Kierowca+dzień i po otwarciu pliku przepisuje dane z komórek tabeli do pól formularza w Wordzie.
    W Microsoft Script Editor zmieniłem hasło zabezpieczające zmiany w formularzu na:"00000000".
    Fragment dotyczący zapisu do Worda wyglądałby tak:

Doszedłem i tego miejsca i zwątpiłem. Mickpr ma rację: takie rozwiązanie jest skomplikowane. Najprościej jest zrobić w Excelu arkusz wyglądający identycznie jak wzór druku i do pól tego arkusza wpisywać odpowiednie dane i drukować (za pomocą makro).

0
  • #11 28 Lut 2014 19:44
    etiene8912
    Poziom 11  

Nie wiem jak zrobić taki sam arkusz w Excelu, myślałem już o tym, ale nie da się go tak prosto skopiować, - wszystkie akapity, marginesy, pola stron muszą być takie same, nie może się on różnić absolutnie o milimetr - gdyby udało mi się go przenieść do excela z edytowalnymi polami - poradzę sobie z uzupełnianiem danych ;)

0
  • #12 28 Lut 2014 20:10
    mickpr
    Poziom 39  

etiene8912 napisał:
    nie wiem jak zrobić taki sam arkusz w Excelu, myślałem już o tym, ale nie da się go tak prosto skopiować, - wszystkie akapity, marginesy, pola stron muszą być takie same, nie może się on różnić absolutnie o milimetr - gdyby udało mi się go przenieść do excela z edytowalnymi polami - poradzę sobie z uzupełnianiem danych
    Czyli jednak chodzi o wydruk, tak?
    Zawsze możesz zrobić raport w Access i drukować do PDF-a.
    I tak będzie najprościej.

A co do tego - czy się da? Kiedyś w Access zrobiłem program do PIT-ów. Był Identyczny jak oryginalny, tyle, że po roku się zdezaktualizował. Więc - SIĘ DA :)

0
  • #13 28 Lut 2014 20:17
    etiene8912
    Poziom 11  

Na pewno się da, ale nie wiem jak to zrobić - to co umiem, nie daje takiego rezultatu jaki chcę, oczekuję pomocy - i innych możliwych rozwiązań tego problemu

0
  • #14 28 Lut 2014 22:46
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

etiene8912 napisał:
    nie może się on różnić absolutnie o milimetr
    Nie przesadzaj. Kilku zaprzyjaźnionych transportowców wystawia zaświadczenia, które zrobiłem w... Excelu (bo tak, moim zdaniem, najwygodniej) i z żadnym BAG, czy ITD nie było jeszcze problemu.
    Korespondencja seryjna uruchamiana z Excela     Korespondencja seryjna uruchamiana z Excela

Wzór jest wzorem, ale to nie banknot. Inny system, zestaw czcionek, drukarka i wynik może być różny. Oczywiście dotyczy formy, nie treści.
    Przykład? Załączony przez Ciebie plik, wygląda u mnie tak:

Jeśli to nie będzie powodem do zakwestionowania druku, tym bardziej nie będzie drobna różnica wielkości marginesów, czy odstępu akapitów...

0
  • #15 01 Mar 2014 14:20
    etiene8912
    Poziom 11  

Wstawiłeś to zaświadczenie do Excela ? jak ? narysowałeś takie samo ? czy w jakiś sposób skopiowałeś ?

0
  • #16 01 Mar 2014 16:27
    JRV
    Specjalista - VBA, Excel

etiene8912 Można nazwać hasło "attestation_of_activities_pl.doc", lub niezabezpieczony załącznik plik Word?

0
  • #17 01 Mar 2014 17:47
    etiene8912
    Poziom 11  

Masz na myśli załączenie niezabezpieczonego pliku tak ?

0
  • #18 01 Mar 2014 17:51
    JRV
    Specjalista - VBA, Excel

Tak więc, jeśli jest to możliwe

1
  • #19 01 Mar 2014 18:17
    etiene8912
    Poziom 11  

Nie bardzo wiem jak odblokować ten plik - pobrałem go ze strony - zaraz spróbuje, go "odbezpieczyć"

0
  • #20 01 Mar 2014 19:56
    czeles
    Poziom 16  

Tak jak pisałem wcześniej: z pliku można usunąć hasło w Microsoft Script Editor. Otwieramy attestation_of_activities_pl.doc, menu Narzędzia-Makro-Microsoft Script Editor i znajdujemy linie:

<w:DocumentProtection>Forms</w:DocumentProtection>
    Jeżeli usuniemy Forms to cały tekst w wordzie będzie do edycji.
    <w:UnprotectPassword>5F23E53C</w:UnprotectPassword> .
    Usuwamy hasło lub wpisujemy 00000000.

Po usunięciu hasła, odbezpieczanie i ponowne zabezpieczanie formularza tak jak napisałem we wcześniej.

0
  • #21 01 Mar 2014 20:31
    JRV
    Specjalista - VBA, Excel

Ogólnie rzecz biorąc w tym przypadku, kiedyś po prostu "SendKeys "

0
  • #22 01 Mar 2014 20:47
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

etiene8912 napisał:
    wstawiłeś to zaświadczenie do Excela
    Przepisałem do arkusza. Pusta oraz zaznaczona "kratka" na wydruku, to znaki czcionki Wingdings, wstawiane makrem wg wyboru w formularzu.
    etiene8912 napisał:
    Nie bardzo wiem jak odblokować ten plik - pobrałem go ze strony
    Wystarczy pobrać z innej ;)

0
  • #23 14 Gru 2015 10:25
    bundy81
    Poziom 11  

adamas_nt napisał:
    etiene8912 napisał:
    nie może się on różnić absolutnie o milimetr
    Nie przesadzaj. Kilku zaprzyjaźnionych transportowców wystawia zaświadczenia, które zrobiłem w... Excelu (bo tak, moim zdaniem, najwygodniej) i z żadnym BAG, czy ITD nie było jeszcze problemu.
    Korespondencja seryjna uruchamiana z Excela     Korespondencja seryjna uruchamiana z Excela

Wzór jest wzorem, ale to nie banknot. Inny system, zestaw czcionek, drukarka i wynik może być różny. Oczywiście dotyczy formy, nie treści.
    Przykład? Załączony przez Ciebie plik, wygląda u mnie tak:

Jeśli to nie będzie powodem do zakwestionowania druku, tym bardziej nie będzie drobna różnica wielkości marginesów, czy odstępu akapitów...

Witam
    Aby nie zakładać nowego wątku podpinam się tutaj, mam problem z w.w. plikiem. Po pobraniu go ze strony http://ec.europa.eu/transport/modes/road/soci.../form_on_the_attestation_of_activities_pl.doc plika ma problem z wyświetlaniem 2 linijek nr 14 i 17. Po wyłączeniu blokady przed edycją i ponownym jej włączeniu, czcionki w polach tekstowych w których wpisuję dane są dużo większe. Chciałem edytować ten plik i poprawić linijki które mają lustrzane odbicie, ale powstaje potem problem z wielkością czcionek. Czy ktoś może mi przerobić ten plik żeby działał tak samo jak przed edycją ? Dodam że wystarczy na końcu tekstu w pkt. 14 i 17 postawić kursor i wcisnąć Backspace i tekst już jest obrócony prawidłowo.
    Dziękuje za pomoc, walczę już z tym drugi dzień i bez rezultatu.

0