Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty odbiornik AM na lampach PCF82 i PCL86

x1981 26 Feb 2014 12:31 5133 26
  • #1
    x1981
    Level 10  
    Witam, Szukam schematu prostego radia lampowego na lampie PCF82 i na PCL86 lub PCL805, jestem początkujący w temacie lampowym, prosiłbym kolegów o pomoc w temacie, radio ma być AM tj. na fale długie program pierwszy, prostej konstrukcji. Wymienione lampy posiadam nowe, temu chciałbym zrealizować to radio na wyżej wymienionych, chętnie reakcja, pozdrawiam.
  • #3
    x1981
    Level 10  
    Witam ,tak przeglądałem ,to wszystko wcześniej , chodzi mi tylko o to aby ,był schemat ,jakoś dokładnie opisane Tj , kompletnie pod l PCF82 i PCL805 jestem początkujący w lampach mniej więcej kumam o co chodzi , ale na początek chciałbym zacząć od czegoś sprawdzonego przez kolegów abym nie poległ za pierwszym razem .
  • Helpful post
    #4
    jsk3
    Level 14  
    Polecam prosty reakcyjniak na pentodowej części PCF-ki lub na lampie EF80. Regulację sprzężenia łatwiej zrealizować poprzez zmianę punktu pracy w S2, znacznie wygodniejsza metoda. Upraszcza się wtedy też budowa cewek. Triodę z PCF można wykorzystać jako wzmacniacz m.cz co umożliwi odsłuch tego radia z umiarkowaną głośnością nawet na głośniku. Schemat takiego prostego odbiornika KF był zamieszczany kiedyś w MT, pamiętam ż ekonstrukcja jest wręcz dziecinnie prosta i działa zawsze jeśli są użyte sprawne elementy.

    Znalazłem, sprawdzona, prosta konstrukcja. Polecam do wykonania na pocżatek.

    http://www.mt.com.pl/archiwum/74-Nw-07-Jak_zostac_krotkofalowcem.pdf


    Wzmacniacz mocy na PCL86 jest bardzo prosty, schematów jest multum.
  • #5
    Futrzaczek
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Ze wzmacniaczem m.cz. na PCL 86 sobie poradzisz, bo opisów tego jest multum.

    Co zaś do części odbiorczej, to możesz użyć pentody z PCF82 w roli EF80. Projektów z EF80 trochę po sieci krąży.
  • #6
    aksakal
    Tube devices specialist
    http://transiver.ucoz.ru/forum/4-9-1 To strona internetowa, gdzie dużo schematów prostych radioodbiorników. Możesz wziąć schemat odbiornika na lampach 6?1? (6F1P) i 6?3? (6F3P). Europejskie analogi tych lamp ECF80, ECF82 i ECL82, którą łatwo zamienić na ECL86. Lampy serii ? i serii ? analogi, one różnią się tylko napięciem żarzenia.
  • #7
    x1981
    Level 10  
    Witam ,fajna strona szkoda że w języku Rosyjskim , zastanawiam się nad tym rozwiązaniem na PCF82 jako jedna tylko lampa, oczywiście moc te 200mV wystarczy przy tak prostym odbiorniku , antenę mogę w razie czego podpiąć zewnętrzna którą posiadam ,w razie małej czułości ,chciałbym jednak aby doświadczeni koledzy dali schemat , jak co aby to zapracowało , dodam ze posiadam trafo 14 wat daje napięcie anodowe około 300V , zastanawia się nad trafem głośnikowym jakie pod tą PCF82 dać ? może jakieś zwykłe sieciowe ?
  • #8
    jsk3
    Level 14  
    Do tak prostego układu może być i sieciowe jako TG. Wysokiej jakości dźwięku raczej i tak z pasma AM się uzyskać nie da, a niedopasowanie... Będzie praktycznie niesłyszalne. Układ taki należało by traktować raczej jako ciekawostkę, chyba że masz tą przyjemność mieszkać w miejscu gdzie nie ma zbyt wiele zakłóceń wtedy można traktować taki odbiornik jako użytkowy. Dziś mam zamiar poskładać tego reakcyjnaczka na ECF82 pentoda w reakcji trioda jako stopień m.cz. Okazało się bowiem że mam tych lamp kilkanaście sztuk, więc można się bawić bezstratnie.

    Inną lampką wartą uwagi do takich eksperymentów jest 6Ż1P. Lampka bardzo tania, ładna (wieczorową porą z tą odsłoniętą katodą wygląda przepięknie) i potrafiąca pracować zadowalająco przy napięciu anodowym 12V (podobnie jak ta PCF/ECF)
  • #9
    x1981
    Level 10  
    No mam to szczęście mieszkać w domu prywatnym poza miastem , zakłóceń praktycznie brak , swego czasu zrobiłem radyjko na układzie UL1111 i pracuje świetnie oczywiście na wkładce telefonicznej W66 na jednym Paluszku AA Brzęczy około 4miesiecy bez przerwy , polecam też ten prosty układ wszystkim, dodam że odległość od nadajnika mam jakieś 280 kil , bardzo chętnie wykonam też jak koledze wyjdzie ta konstrukcja na niskim napięciu ,proszę zamieścić schemat jak kolega to zrealizował , ja jak narazie , początkujący w lampach jestem , a i lamp za dużo nie posiadam ,więcej telewizyjnych serii P , a pytanie jeszcze czy srebrny nalot na balonie lampy PCF82 świadczy o jej dużym zużyciu ? mam parę takich .
  • #10
    jsk3
    Level 14  
    Wszystkie PCF i ECF 82 które posiadam mają połowę bańki zapaćkaną srebrnym nalotem. Wieczorem coś podrzucę jeśli będę w stanie (ząb, nie %)
  • #11
    x1981
    Level 10  
    Posiadam jeszcze kilka lamp PCF802 , i nie wiem mam jeszcze parę co oznaczeń nie ma na nich wielkością ciut większe od PCF82, mają siatke na około anody może to PCF86? czy te lampy też można by wykorzystać w tej konstrukcji ? tak jak piszesz kolego pół banki i u mnie , a czyste co mam to pewnie" nówki".
  • #12
    jsk3
    Level 14  
    Nie koniecznie. Być może to sreberko to element procesu technologicznego. Niektóre lampy mają taki mało ładny srebrzysty nalot.

    I udało mi się poskładać z tego co było pod ręką (dosłownie) ten odbiorniczek. Elementy i cewka zgodne ze schematem z linka, trioda lampy jako wzmacniacz m.cz z
    Rk 560R, opornikiem polaryzującym S1 1M, sprzęgnięte z wyjściem poprzez kondensator 4n7. Transformator to chyba TG2,5 taki akurat leżał najbliżej. Radio na paśmie 80m odbiera zadziwiająco głośno. Aż się przestraszyłem, ta mała lampka jest niesamowita, w pomieszczeniu szumią świetlówki i pracuje wentylator wyciągowy, mimo to w każdym miejscu słychać dobrze. Antena typu DWZO 20m linki stalowej do bielizny, uziemienie do grzejnika, zasilanie anodowe 200V. Spróbuję wykonać cewkę na fale długie. Ciekaw jestem jaki będzie efekt z PR1. :)
  • #13
    Anonymous
    Anonymous  
  • #14
    x1981
    Level 10  
    To zapewne PR1 też będzie na pewno dobrze odbierał ,ale myślę że bez anteny "DWZO" może słabo ,cicho odbierać, 80 metrów pasmo znane mi , wiele prostych konstrukcji wykonałem choć na tranzystorach , aż skończyłem obecnie na KENWOOD TS140S. no bardzo jestem ciekaw jak się będzie spisywać na antenie ferytowej ?
  • #15
    Futrzaczek
    VIP Meritorious for electroda.pl
    x1981 wrote:
    jestem ciekaw jak się będzie spisywać na antenie ferytowej ?

    Daje się bez problemu odebrać kilka stacji: PR1, jakieś lokalne na średnich i parę zagranicznych. Na samej antenie ferrytowej.

    Czułość tych odbiorników nie jest wcale taka zła. Gorzej jest z selektywnością, bo obwód strojony jest tylko jeden.
  • #16
    x1981
    Level 10  
    Tak selektywność pewnie nie za bardzo , chyba żeby zrobić go tylko na PR1 i na wejściu odpowiedni filtr dać lub tak wykonać cewkę aby pokrywała tylko zakres fal długich ? no ale z założenia radyjko ma być proste i łatwe do wykonania , zastanawia mnie czy kolega wykonał próby na niskim napięciu anodowym ? i na jakim by to poszło bo wiadomo nie każdy ma trafo z napięciem anodowym a wiele osób nawet się obawia wysokich napięć, gdyby kolega mógł zamieścić schemat jak to wszystko opracował było by fajnie i pewnie jutro i ja bym coś działał przy tym.
  • #17
    Futrzaczek
    VIP Meritorious for electroda.pl
    x1981 wrote:
    wykonał próby na niskim napięciu anodowym ?

    Co to jest "niskie napięcie anodowe"? Mój układ działał sobie doskonale będąc zasilany z ok. 200V, razem ze wzmacniaczem na PFL200. To jest relatywnie niewiele.
  • #18
    jsk3
    Level 14  
    Z zakresem fal długich problemu nie ma żadnego, odbiór jest chyba nawet lepszy niż w np. Pionierze. Problem pojawia się kiedy chce się posłuchać pasm amatorskich gdzie jest istny tłok. Jednak do SSB wolę moją prostą homodynkę.

    Dodano po 2 [sekundy]:

    Z zakresem fal długich problemu nie ma żadnego, odbiór jest chyba nawet lepszy niż w np. Pionierze. Problem pojawia się kiedy chce się posłuchać pasm amatorskich gdzie jest istny tłok. Jednak do SSB wolę moją prostą homodynkę.
  • #19
    Anonymous
    Anonymous  
  • #20
    jsk3
    Level 14  
    Futrzaczek wrote:
    x1981 wrote:
    wykonał próby na niskim napięciu anodowym ?

    Co to jest "niskie napięcie anodowe"? Mój układ działał sobie doskonale będąc zasilany z ok. 200V, razem ze wzmacniaczem na PFL200. To jest relatywnie niewiele.


    Jest jakaś definicja niskiego napięcia w układach lampowych? jakoś nie spotkałem się chyba z czymś takim. Osobiście za niskie napięcie uważam napięcie bezpieczne. Czyli do około 40V
  • #21
    Futrzaczek
    VIP Meritorious for electroda.pl
    jsk3 wrote:
    Czyli do około 40V


    Nisko, za nisko. Stopień reakcyjny jeszcze na tym odpalisz, ale o jakimkolwiek wzmacniaczu mocy zapomnij. Chyba, że przerzuciłbyś się np. na 1Ż29B. Przy 40V spisują się całkiem nieźle.
  • #22
    x1981
    Level 10  
    Pytałem tylko czy dałoby się na niskim napięciu no ale lampki wiadome lubią wysokie napięcie, zapewne na SSB Przesłuchy są , ale na falach długich problemu nie będzie, zaczynam powoli sam budowę przy mojej na razie skromnej wiedzy lampowej , nie doczekałem się schematu jak na razie jak koledzy to zrealizowali ? zastanawia mnie Konstrukcja kolegi na lampie PLF200 tych lamp jest dużo jeszcze i ładnie się prezentują
  • #23
    Futrzaczek
    VIP Meritorious for electroda.pl
    x1981 wrote:
    Pytałem tylko czy dałoby się na niskim napięciu no ale lampki wiadome lubią wysokie napięcie

    Przeczytaj mój post #21.

    x1981 wrote:
    nie doczekałem się schematu jak na razie jak koledzy to zrealizowali

    I się nie doczekasz, lenistwa nie popieramy :) Schematy i opisy są, trzeba je wyszukać.

    x1981 wrote:
    zastanawia mnie Konstrukcja kolegi na lampie PLF200 tych lamp jest dużo jeszcze i ładnie się prezentują

    Ona stwarza duże trudności ze względu na duże nachylenie charakterystyk tych pentod: montaż należy wykonac bardzo starannie, aby nie doszło do wzbudzenia.
    Zacznij od czegos sprawdzonego i łatwiejszego.
  • #24
    x1981
    Level 10  
    No nie o lenistwo chodzi bo ktoś leniwy na pewno nawet nie myśli o konstrukcjach czegokolwiek , chciałem tylko podpatrzeć jak i co z braku doświadczenia , a sam zawsze i tak kombinuje po swojemu aby potem satysfakcje mieć ze coś ulepszyłem , Tak czytałem ze kapryśna ta lampa bywa , ale w każdej konstrukcji chaotyka niczego dobrego w efekcie końcowym nie wróży , ale lampa sama w sobie efektowniejsza jest od PCL82 .
  • #25
    Futrzaczek
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Zamieszczam zatem schemat odbiornika reakcyjnego na lampie PFL200 swojego projektu.
    Reakcja ustawiana kondensatorem strojeniowym.
    Cewki nawinięte na pręcie ferrytowym, ilości zwojów nie pamiętam - coś w okolicach 150-200 dla siatkowej i 20-30 dla reakcyjnej.

    Układ ten wykonałem będąc w głębokim liceum, a prawdopodobnie jeszcze wcześniej. Nie jest on idealny i dopracowany. Wiem tylko, że działa i ma ku temu fizyczne podstawy.

    Prosty odbiornik AM na lampach PCF82 i PCL86

    Na PFL200 wykonałem też dosyć czuły wzmacniacz. Ogólnie, jest to wdzięczna lampa do zabaw.
  • #26
    x1981
    Level 10  
    Witam , na wstępie powiem że udało mi się odpalić że tak to nazwie odbiornik ze schematu "jak zostać krótkofalowcem " podanym Przez kolegę JSK3, TZN ruszyło w miarę bez problemu , układ reaguje , dotykając siatki 1 na pentodzie BRUM jest , na triodzie jest i to znacznie większy , kręcąc potencjometrem reakcji zwiększa się lekko BRUM a na końcu jest pisk , myślę ze objawy są dobre , tylko jest taka sprawa ze nie wiem jak za bardzo się zabrać za budowę tej cewki na pręcie ferytowym ? przypadkową cewkę jaką dałem i agregat 380pF nic nie dały żadnej innej reakcji w odbiorniku nie było słychać , czy mogli by mnie koledzy oświecić jak to mam dalej zrobić , pewnie dużo nie brakuję temu tak myślę , a i oczywiście pewne nie do ciągnięcia trzeba będzie mi poprawić .
  • #27
    x1981
    Level 10  
    Witam ,udało mi się odpalić obydwa odbiorniki , nie ma problemu z odbiorem programu pierwszego w obu przypadkach , oczywiście kilka metrów anteny bardzo poprawia odbiór ,polecam zainteresowanym te proste konstrukcje nie sprawiają kłopotu z uruchomieniem , temat uważam za zamknięty.