Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer aspire 3690 BL50 - Czerwony ekran, brak podświetlenia.

slodkie_ciacho 26 Lut 2014 13:40 3174 20
  • #1 26 Lut 2014 13:40
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  

Witam.
    Dostałem uszkodzonego laptopa Acer aspire 3690 BL50.
    Laptop ma wyłamane zawiasy, spadł ze stołu, ale nie o tym tu. Problemem jest ekran a raczej tylko jego podświetlenie.
    Jak go dostałem to jego ekran wyglądał tak:
    Acer aspire 3690 BL50 - Czerwony ekran, brak podświetlenia. Acer aspire 3690 BL50 - Czerwony ekran, brak podświetlenia.
    Przechodzi na czerwono, prawdopodobnie był już taki przed upadkiem. Do tego gasło podświetlenie (widać kontury czyli matryca jest chyba ok) i co widać na zdjęciu jest niedoświetlony (chociaż w rzeczywistości tego aż tak nie widać). Gdy już zgasł to sam się nie włączył-dopiero po wciśnięciu i zwolnieniu przycisku zamykania pokrywy/wyjęciu wtyczki z przewodami do inwertera, oświecał się z powrotem.
    Wczoraj znowu go włączyłem i po kilku godzinach zgasł i już się nie oświecił.
    Zdążyłem mu jednak pomierzyć napięcia które dochodzą do inwertera (mierzone względem czarnego przewodu, podczas ładowania), były to:
    Niebieski: 0V
    Zielony: 12,5mV
    Pomarańczowy: 2,97V
    Żółty: 1,32V
    Różowy: 19,45V
    Jasnozielony: 19,45V
    Na wyjściu inwertera jakieś 215V zmiennego.

Gdy już zgasł to zmieniało się napięcie na zielonym przewodzie które wynosiło wtedy 3,3mV, a na wyjściu było 0V. Natomiast po naciśnięciu przycisku zamykania pokrywy spada napięcie na pomarańczowym do 0,3V.
    Względem niebieskiego przewodu napięcia są takie same.

Sprawdziłem przewody które dochodzą do inwertera na ciągłość linii-wszystkie przewodzą, reszty (tych które dochodzą do matrycy) nie sprawdzałem gdyż pomyślałem że nawet jakby były uszkodzone to powinno działać podświetlenie skoro do inwertera są ok. Przemierzyłem też sam przycisk zamykania pokrywy-jest zwarty gdy się go przyciśnie, zwolniony nie przewodzi, czyli też chyba sprawny.
    Na zewnętrznym monitorze ekran jest poprawny, nawet gdy matryca na laptopie jest niepodświetlona.
    Było też dużo kurzu między radiatorem, a wentylatorem-jak odkręciłem to myślałem że to kawałek filcu, po wyczyszczeniu wentylator nie włącza się na tak długo jak przedtem.

Pytanie co może być przyczyną braku podświetlenia jak i czerwonego koloru? Uszkodzony inwerter, świetlówki czy jeszcze coś innego?

Z początku myślałem że inwerter skoro napięcie na wyjściu zanika i ewentualnie świetlówka któraś-bo niedoświetlony. Jednak zwątpiłem skoro na zielonym z tych 12,5mV spada do 3,3mV. Chyba że to tylko jakieś niskie napięcie które idzie z inwertera do płyty głównej w celu jakieś kontroli czy coś w tym rodzaju.

Dodatkowo jest chyba uszkodzona bateria-ładuje normalnie do jakiś 6%, a potem nagle kończy ładowanie-w pełni naładowana. I w przeciwną stronę-jest naładowana i nagle spada do 7%.

Po za tym laptop jest sprawny.

Pozdrawiam

• Megger
  • Pomocny post
    #2 26 Lut 2014 13:42
    lukasrz
    Poziom 18  

Świetlówka do wymiany.

• Megger
  • Pomocny post
    #3 26 Lut 2014 14:03
    boro1234567
    Spec od komputerów

slodkie_ciacho napisał:

Pytanie co może być przyczyną braku podświetlenia jak i czerwonego koloru?

Podstaw inną świetlówkę.

• #4 26 Lut 2014 14:07
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  

Niestety załatwienie innej by sprawdzić tylko może nie być takie proste, chyba że może być z kompaktowej 8W (mam dwie bez statecznika).

Jeżeli padły świetlówki to napięcie na inwerterze też znika?

• Pomocny post
    #5 26 Lut 2014 14:11
    boro1234567
    Spec od komputerów

To kup nową, do wymiany na 99,99%.

• #6 26 Lut 2014 16:41
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  

A co z inwerterem? Mimo że świetlówka/ki do wymiany to powinien chyba dawać napięcie na wyjściu?

• Pomocny post
    #7 26 Lut 2014 18:16
    boro1234567
    Spec od komputerów

slodkie_ciacho napisał:
    A co z inwerterem? Mimo że świetlówka/ki do wymiany to powinien chyba dawać napięcie na wyjściu?

Nie do końca, kontrola prądu wyłącza inwerter.
    Czy mierzysz napięcie na wyjściu sondą WN?

• #8 26 Lut 2014 18:23
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  

No chyba że tak... Mierzę miernikiem uniwersalnym ustawionym na zakres 750V AC. To poczytam trochę o ich wymianie i może spróbuję wymienić sam.

Hmm a ile tych świetlówek jest?
    Według tego na 109 stronie jest jedna świetlówka do matrycy 15,4" (bo moja ma wymiary 33,5cm x 21,1cm i niecałe 6mm grubości-mierzone między tą metalową ramką).
    Ewentualnie jeszcze jakie są jej wymiary-świetlówki (według allegro to 336mm i 2mm średnicy)?
    Pytam by się upewnić, a nie chcę rozbierać matrycy przed kupnem (bo może będę mógł najpierw spróbować na uszkodzonej)...
    Pozdrawiam

• #9 21 Mar 2014 18:47
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  

Witam.

A jednak zawsze pozostaje te 0,01% że to nie świetlówka, a bynajmniej nie tylko ona.
    Wymontowałem świetlówkę przed zakupem (czarna przy końcach i ogólnie inny kolor rurki niż nowa) by kupić taką samą, kupiłem nową na znanym portalu aukcyjnym, podłączyłem (bez składania matrycy) i nie działa :(

Sama matryca nadal działa, taśmę sprawdziłem teraz całą miernikiem-działa.

Czy można jakoś sprawdzić inwerter nie mając oscyloskopu i innego laptopa? Wydaje mi się że można by podać 3V zamiast pomarańczowego przewodu (napięcia na nim nie było po zamknięciu pokrywy więc to chyba on załącza oświetlenie). Wykluczyłbym w ten sposób uszkodzenie nowej świetlówki przed złożeniem matrycy jak i chyba samego inwertera?

Na inwerterze sprawdziłem też bezpiecznik o ile ten biały element przy gnieździe to właśnie on-sprawny.
    Pozdrawiam

• #10 21 Mar 2014 18:58
    boro1234567
    Spec od komputerów

slodkie_ciacho napisał:

Czy można jakoś sprawdzić inwerter nie mając oscyloskopu i innego laptopa?

Wystarczy podać na wejścia napięcie i odpowiednie sygnały sterujące.
    Wrzuć fotkę złącza inwertera z opisanymi napięciami.

• #11 21 Mar 2014 19:25
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  

Brakuje napięcia na żółtym i zielonym, czyli jak zmierzyłem gdy jeszcze było ok 1,32V i 12,5mV. Jedne z nich pewnie idzie z inwertera do płyty głównej w celu jakieś kontroli, pytanie które. Pewnie 12,5mV do płyty, a 1,32V do sterowania inwerterem?
    Wypnę z wtyku żółty kabelek i podam te 1,3V, zobaczymy czy oświeci.

• Megger
  • #12 21 Mar 2014 19:30
    boro1234567
    Spec od komputerów

Poprosiłem Cię o coś, wiesz lepiej trudno.

• #13 21 Mar 2014 19:57
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  

Sorry, nie wiem czemu nie zauważyłem reszty Twojego postu, chyba przez to że ktoś napisał na gg.
    Oto fotka gdy było ok:

A tu jak jest teraz (gdy nie świeci):

• #14 21 Mar 2014 20:28
    boro1234567
    Spec od komputerów

Na które piny gniazda taśmy na płycie głównej trafiają przewody żółty i zielony?

• #15 21 Mar 2014 20:39
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  

Zielony-20
    żółty-19

• #16 21 Mar 2014 20:51
    boro1234567
    Spec od komputerów

Dokładne oznaczenie płyty?

• #17 21 Mar 2014 21:36
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  

Chodzi o to:
    ?

Trochę poszukałem, przyjrzałem się, zmierzyłem i to moje obserwacje:
    Nie jestem pewien ale pin ten (19) chyba jest sterowaniem PWM dla inwertera. I idzie on do 32 nóżki układu KB910QF. Sprawdziłem omomierzem i jest jakieś 3Ω.
    Ze schematu korzystałem stąd
    Między nóżką układu, a pinem do taśmy według schematu nie ma żadnego tranzystora czy coś w tym rodzaju co mogłoby się zepsuć, więc pewnie sam układ jest padnięty.
    Czy dobrze kombinuję?

• #18 22 Mar 2014 07:34
    boro1234567
    Spec od komputerów

slodkie_ciacho napisał:

Czy dobrze kombinuję?

Wymieniaj KBC.

• #19 21 Sie 2014 15:00
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  

Witam.

Długo mi to zajęło no ale były inne wydatki...
    Wymieniłem KBC sam przy użyciu lutownicy kolbowej i grotom które dorobiłem.
    Poskładałem laptopa bez ekranu (nie miałem jeszcze świetlówki włożonej bo nie wiedziałem czy kupiona jest sprawna) i... świetlówka zaświeciła :D
    Poskładałem ekran co nie było łatwe i okazało się że prawie wszystko działa. Prawie bo nie działała dioda która sygnalizuje pracę WiFi. Pracowałem na komputerze (instalacja antywirusa, programu do wgrania windowsa na pendrive) jakieś 2h po czym padł touchpad.
    Jak się okazało po chwili spoczynku laptopa i ponownym uruchomieniu touchpad znowu działał, tym razem przez jakieś 3min, później jeszcze raz wyłączyłem i znowu tak. Pomyślałem że układ się przegrzewa. Rozkręciłem kompa, po podłączałem bez obudowy i okazało się że jednak prawie w ogóle się nie grzeje.

Zauważyłem natomiast w świetle słonecznym że jedna nóżka układu jest jakby nieprzylutowana (lutowałem pod halogenem 20W). Była to nóżka nr 93, sprawdziłem na schemacie i okazało się że jest odpowiedzialna za diodę LED WiFi. Sprawdziłem jeszcze nóżkę 116 i 117 które to są połączone z touchpadem-te jednak były ok. Mimo to poprawiłem wszystkie trzy. Dioda zaczęła świecić, jednak touchpad nadal nie działa poprawie.
    Nasunął mi się jeszcze jeden pomysł-komputer nie był całkowicie skręcony, a śrubki które przykręcają osłonę z dołu dociskają blaszkę z touchpada do płyty głównej (masy). Pomysł również okazał się chybiony.

Nie działa poprawnie tzn. kursor nie reaguje prawidłowo, jakby drgał, poruszał się skokowo-jest z lewej strony ekranu, a po chwili już z prawej, czasami w poziomie nie chce działać a w pionie tylko skokowo, do tego "zaznacza" obszar na ekranie (jakby był wciśnięty lewy przycisk myszy, a nie jest), same przyciski pod touchpadem działają.
    W internecie znalazłem odpowiedzi że to może być przez baterię, raz też przeglądając forum znalazłem że jak kursor sam się porusza to może być to wina zasilacza. Dlatego sprawdziłem wszystkie opcje-dzieje się tak na samej baterii, na samym zasilaczu jak i podczas ładowania.

Wczoraj postawiłem system na nowo gdyż stary się sypał-wszystko bez zmian, podczas samej instalacji touchpad reagował tak samo.

I tu pytanie czy padł znowu KBC czy sam touchpad? Wydaje mi się że touchpad skoro system go wykrywa i jakoś tam reaguje, gdyby padło co innego to chyba by nie reagował w ogóle?

Lutowałem po kilka nóżek cienkim grotem (0,7mm) grzejąc najkrócej jak się tylko dało po czym robiłem przerwę by niczego nie przegrzać, układ był ledwo ciepły dlatego sądzę że nie przegrzał się podczas lutowania. Po wlutowaniu sprawdziłem 3 razy pod lupą czy nie ma zwarć. Zauważyć czy wszystko się przylutowało już gorzej gdyż trzeba patrzeć bardziej z boku-a wtedy wszystko się "zlewa" bo się odbija światło. Myślę że cała wymiana układu (łącznie z demontażem starego) trwała jakieś 5h (nie robiłem tego jeden dzień, jak coś to mogę opisać cały przebieg).

Nie wiem czy może to mieć coś wspólnego z awarią ale zauważyłem że gdy laptop pracuje na zasilaczu, a podłącza się monitor ze stacjonarnego kompa, to w momencie gdy wtyczka dotyka laptopa pojawia się iskra. Sprawdziłem jakie jest napięcie między nimi od 35V do 85V zmiennego. Jest to pewnie spowodowane tym że zasilacz laptopa nie posiada przewodu uziemiającego (kupiłem najtańszy na All... bo z początku nie wiedziałem czy uda się w ogóle uruchomić laptopa).

Pozdrawiam

• #20 21 Sie 2014 15:14
    boro1234567
    Spec od komputerów

Sprawdź jeszcze raz dokładnie miernikiem czy każda nóżka KBC jest przylutowana prawidłowo.
    Ścieżek nie uszkodziłeś?
    Drobnica na swoim miejscu?
    Wrzuć fotkę ukladu.

• #21 21 Sie 2014 21:48
    slodkie_ciacho
    Poziom 15  

Hmm no to tak:
    Sprawdziłem wszystkie nóżki miernikiem i jednak okazało się że między nóżką 96, a padem jest 40ohm, gdy trochę docisnąłem było 0. Ale zapomniałem że jest bateria w biosie (nie wiem czy do takiego sprawdzania należy ją wylutować, w końcu można zrobić też jakieś zwarcie między nóżkami). Dlatego podłączyłem kompa bez obudowy, wsadziłem baterię żeby sprawdzić czy przypadkiem czegoś nie uszkodziłem. Na szczęście nie, nawet touchpad działał. Więc pomyślałem że wystarczy poprawić ten lut i będzie git.

Poprawiłem, poskładałem kompa, podłączyłem pod zasilacz, włączyłem i... Klapa, dalej to samo. No ale myślę sobie że przecież zrobiłem teraz wszystko poprawnie więc musi działać. Wyłączyłem go, odłączyłem zasilacz, włączyłem komputer i działa :D Podłączyłem zasilacz i znowu przestał działać. Odłączyłem zasilacz i dalej nie działał, znowu trzeba było zrestartować system by ruszył touchpad. Wcześniej faktycznie najpierw podłączałem go do zasilacza, a później włączałem komputer. Spróbowałem na zasilaczu siostry (posiada z uziemieniem) i działa wszystko.

Co do uszkodzenia ścieżek itp. to chyba aż takiej masakry tam nie zrobiłem.
    Po usunięciu starego układu wyglądało tak:
    Acer aspire 3690 BL50 - Czerwony ekran, brak podświetlenia. Acer aspire 3690 BL50 - Czerwony ekran, brak podświetlenia. Acer aspire 3690 BL50 - Czerwony ekran, brak podświetlenia.

A tak wygląda po wlutowaniu nowego:
    Acer aspire 3690 BL50 - Czerwony ekran, brak podświetlenia. Acer aspire 3690 BL50 - Czerwony ekran, brak podświetlenia. Acer aspire 3690 BL50 - Czerwony ekran, brak podświetlenia. Acer aspire 3690 BL50 - Czerwony ekran, brak podświetlenia. Acer aspire 3690 BL50 - Czerwony ekran, brak podświetlenia. Acer aspire 3690 BL50 - Czerwony ekran, brak podświetlenia. Acer aspire 3690 BL50 - Czerwony ekran, brak podświetlenia. Acer aspire 3690 BL50 - Czerwony ekran, brak podświetlenia. Acer aspire 3690 BL50 - Czerwony ekran, brak podświetlenia.

Niestety nie jestem w stanie zrobić lepszego makro-z aparatu cyfrowego kiepsko wychodzi, dopiero komórka w połączeniu z lupą daje lepszy efekt.

Kwalifikuje się takie działanie zasilacza na komputer pod gwarancję?

Podłączyłem laptopa pod zewnętrzny monitor (który jest pod gniazdem z uziemieniem), a następnie pod zasilacz i wtedy touchpad działał. Czyli jeżeli laptop jest uziemiony (przez wtyczkę z zewnętrznego monitora) to wszystko jest OK. Tak więc albo kupię nowy zasilacz albo po prostu dodam mu trzeci przewód, uziemiający (łącząc z masą laptopa), gdyż wysyłać zasilacz na gwarancję się nie opłaca, a strach dotknąć laptopa i czegoś uziemionego-90V 88uA, no i szkoda żeby komputer się przez to uszkodził. Dorobiłem mocowanie zawiasów, pokleiłem i wzmocniłem obudowę. Zostało jeszcze dorobić osłonę zawiasu i ewentualnie jakoś zregenerować baterię oraz dokupić brakujące klawisze.
    Tak czy inaczej baaardzo dziękuję Wam za pomoc w doprowadzeniu laptopa do użyteczności.
    Temat chyba do zamknięcia.

Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME