Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

asus x61g bluescreen i bateria

26 Lut 2014 14:54 882 3
 • Poziom 2  
  Witam, zasadniczo to nie znam się na zagadnieniach technicznych prawie wcale, więc uprzejmie proszę nie krytykować mnie za brak poprawnej terminologii i literackie opisy w miejsce konkretów. Piszę w nadziei, że ktoś coś konstruktywnego mi doradzi.

  Komputer prawie dwa lata temu miał wymieniony dysk i zmieniony system na windows 7. Od tego czasu zaczął się klasyczny problem z bluescreenem. Klasyczna podobno w takich wypadkach diagnostyka (przeinstalowanie systemu, sprawdzenie RAMU i dysku, kombinowanie z różnymi wersjami sterowników, wyczyszczenie mechanizmu chłodzącego) w wykonaniu mojego kolegi nic nie dało. Mogłam szukać osób o większym doświadczeniu serwisowym, ale stwierdziłam, że da się z tym żyć. Czasem całymi tygodniami był spokój, czasem niebiesko 5 razy dziennie (takie zagęszczenie, jak robiłam dużo rzeczy na raz, ...albo jak oglądałam seriale i stał na kanapie).
  Aha i program nazywający się chyba bluescreenview pokazywał, że nie ma konsekwencji w typie komunikatu na niebieskim tle. Kody błędu były najróżniejsze.

  Teraz najciekawsze:
  Ostatnio spadła wydajność baterii, więc stwierdziłam, że nie ma po co jej nosić. No i wszystko wskazuje na to, że problem z bluescreanami ustaje, kiedy baterii nie ma włożonej. Więc teraz strategiczne pytanie - co może być uszkodzone?
  I czy ogólnie to jest komputer rokujący, że jeszcze trochę popracuje? To chyba brzmi jak pytanie do wróżki... ale przez kilkanaście miesięcy byłam przekonana, że mam uszkodzoną płytę główną i prawdopodobnie wkrótce życie sprzętu się skończy.

  Mam nadzieję, że nie zaczniecie od wyśmiania amatorki, że w ogóle takie rzeczy pisze na poważnym forum :)
 • Poziom 20  
  Czy zasilacz jest oryginalny? Czy masz możliwość sprawdzenia jego napięć miernikiem?
 • Poziom 2  
  Zasilacz jest oryginalny.
  Problem z zasilaczem wydawał mi się wykluczony, bo potrafił się zbluscreenować przy odłączonym zasilaczu, na samej baterii.
  Jeśli chodzi o miernik napięcia, to nie mam takich sprzętów.
 • Poziom 20  
  Spróbuj zrobić godzinny test programem OCCT.

  Dodano po 24 [minuty]:

  orobanche napisał:
  Klasyczna podobno w takich wypadkach diagnostyka (przeinstalowanie systemu, sprawdzenie RAMU i dysku, kombinowanie z różnymi wersjami sterowników, wyczyszczenie mechanizmu chłodzącego) w wykonaniu mojego kolegi nic nie dało.


  Nie wiem jak Twój kolega sprawdzał RAM, jednak test powinien być przeprowadzony przez program MemTest 86+, jeśli laptop posiada 2 kości pamięci (a tego nie wiem, gdyż konfiguracja tego modelu jest przygotowywana na życzenie) to każda kość powinna być sprawdzona osobno - przed wykonaniem testu wyciągamy jedną kość i testujemy 10 razy pod rząd, a potem testujemy drugą kość w ten sam sposób. Ten model cechuje się bardzo słabymi akumulatorami i podejrzewam, że jest po prostu zużyty... Możesz w tym celu spróbować ją zregenerować: wyczerpany akumulator (całkowicie wyczerpany) owijamy w papier i zamykamy w torebce foliowej - wrzucamy do zamrażalnika na 24 godziny. Potem odkładamy na godzinę w temperaturze pokojowej, podłączamy do laptopa i ładujemy 12 godzin na WYŁĄCZONYM urządzeniu, rozładowujemy do zera i ponownie ładujemy 12 godzin na WYŁĄCZONYM urządzeniu - czynność powtarzamy trzykrotnie. Bardzo często pomaga, jednak nie zawsze...

  Dodano po 3 [minuty]:

  Co do testu HDD wykonaj test programem HDTune (zakładka "Error Scan" - NIE ZAZNACZAMY opcji "quick scan") oraz sprawdź czy w zakładce "Health" zaznaczone jest coś na żółto lub czerwono...