Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instant Network Mini - sieć komórkowa w plecaku od Vodafone

panlis2010 26 Lut 2014 14:59 2160 10
  • Instant Network Mini - sieć komórkowa w plecaku od Vodafone Różnego rodzaju katastrofy pojawiają się czasem zupełnie znienacka i okazują się zaskoczeniem nawet dla najlepiej przygotowanych osób. Należą do nich chociażby erupcje wulkanów czy trzęsienia ziemi, prowadząc do dziesiątek tysięcy ofiar. W czasach kryzysu zdolność komunikacji pomiędzy ludźmi staje się szczególnie istotna, gdyż pozwala na zminimalizowanie strat i ewakuację ocalałych. Zdaje sobie z tego sprawę sieć komórkowa Vodafone, dlatego jednym z nowych projektów jej fundacji jest propozycja usprawnienia tego aspektu.

Pomysł opiera się na stworzeniu przenośnego stacji nadawczo-odbiorczej, która zmieści się w małym plecaku i nie przekroczy wagi 12 kg. Urządzenie nazywa się Instant Network Mini i chociaż ma niewielkie gabaryty i wygląda niepozornie, to kryje w sobie całkiem spore możliwości. Stacja będzie w stanie dostarczyć łączność w technologii 2G. Pozwoli to na przesyłanie tysięcy krótkich wiadomości tekstowych i prowadzenie do 5 telefonicznych połączeń jednocześnie z osobami znajdującymi się w promieniu ok. 90 metrów. Urządzenie posiada moduł GSM i będzie utrzymywać łączność z satelitą.

Źródło: Link

• #2 26 Lut 2014 21:49
    szymon122
    Poziom 37  

panlis2010 napisał:
    nie przekroczy wagi 12 kg

Plecak + telefon i oni boją się aby nie przekroczyć 12kg?
    Po za tym 98 metrów zasięgu to co to jest w przypadku jakiejś katastrofy? Dwa domy? Pięć domów? A co z ludźmi będącymi dalej? Nie dowiedzą się o nadchodzącej pomocy?

• #4 26 Lut 2014 22:58
    daavid117
    Poziom 42  

100m? To jakiś żart, tak? To już lepiej zakupić pakiet krótkofalówek o zasięgu do 5 - 6km i trzymać w razie katastrofy.

• #5 26 Lut 2014 23:42
    Citek
    Poziom 22  

Czyli taki plecaczek stworzy sieć 2G na obszarze o promieniu 90m, dobrze zrozumiałem?

• #6 27 Lut 2014 01:36
    mleno
    Poziom 13  

Ja myślę że to jest tak że telefony od stacji mogą max. znajdować się 100 metrów taki hot spot co jest dobrym rozwiązaniem bo nie będą problemy z przeciążeniem zrywaniem połączenia gdyby w danej chwili chciało nawiązać połączenie np. 200 osób. Dla przypomnienia system ma być wykorzystywany wyłącznie w kryzysowych sytuacjach (policja urzędy itd.) a nie do surfowania po internecie czy przesiadywaniu na FB.

Natomiast Link (stacja - stacja)tu nie podano odległości ale to pewnie będzie z 10 km od bazy.

• #7 27 Lut 2014 09:04
    IS
    Poziom 15  

Łączność do "świata" będzie odbywać się z pomocą linku satelitarnego. Te 90m to chyba jednak jakaś pomyłka. Służby i tak przyjadą samochodem a nie piechotą będą szły. Jak piechotą ma dojść jakiś ratownik to małe przenośne radia a nie komórka łącząca się z 12kg wynalazkiem.
    Może te 90m w każdych warunkach np przy zawaleniu budynku, ale wątpię by nadajnik w telefonie klienta miał taką moc by przebić się z sygnałem przez kilka(naście) metrów gruzu i powiadomić ratowników "jestem przysypany".

• #8 27 Lut 2014 09:28
    elektronik123456789
    Poziom 21  

Dosył do stacji ma być realizowany przez satelitę, ale limit 5 jednoczesnych rozmów i tak jest niedorzeczny.

• #9 27 Lut 2014 18:18
    mleno
    Poziom 13  

Skoro dosył ma być realizowany wyłącznie przez satelitę ( bez możliwości łączenia się z BTS ) to lepszym rozwiązaniem jest telefon satelitarny którego waga nie przekracza 300 gram.

• #10 27 Lut 2014 20:28
    szymon122
    Poziom 37  

Tutaj bardziej chodzi o to, że mało kto posiada w domu telefon satelitarny a jeszcze mnie osób nosi go przy sobie. Tutaj do rozmów używa się standardowych telefonów. Największym problemem jest tutaj zasięg, 100m to tyle co nic.

• #11 01 Mar 2014 11:35
    eDZio
    Poziom 15  

Obecnie nowoczesna stacja bazowa to sprzęt który rozmiarem nie przekracza 2U, do tego moduł radiowy. Pomijając zasilanie to normalną stacje bazową można upchać do plecaka. Więc co to za osiągnięcie?

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo