Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka instalacji - czy tak mozna sumować sygnał?

brodziatko 26 Lut 2014 17:17 1182 8
  • #1 26 Lut 2014 17:17
    brodziatko
    Poziom 12  

Witam. Jestem zielony w tych sprawach wiec wybaczcie opis problemu jak z przedszkola.

Krotkie wprowadzenie:

w skrzynce w domu, gdzie spotykaja mi sie kable mam 3 cuda:

1. Sumator http://www.sat.net.pl/0sklep/mieszacz-sygnalu-axing-swe-201-p-335.html
    2. Wzmacniacz http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ca-215_szerokopasmowy_alcad_R90461.htm
    3 Rozgaleznik http://satsklep.pl/pl/p/Rozgaleznik-ANKARO-KVB-415-F-41-5-1000-MHz-/697

Do skrzynki prowadzi okablowanie z 3 zrodlami sygnalu
    Z dachu mam 3 kable: 2 SAT + jeden naziemnej.
    Do tego jest jeden kabel od tv kablowej.

Ze skrzynki kable sarozprowadzone po pokojach.

Przy czym trzy pokoje maja tylko pojedyncze kable, a do jednego pokoju kabelx2

PROBLEM i PYTANIE:

Instalacja kablowa byla zastana. Po jakims czasie zamontowalismy antene naziemna i talerz nki. Instalator wsadzil wlasnie wtedy te cuda wypisane w skrzynce. Wzmacniacz byl do sygnalu naziemnej, ktory rozgaleziony byl do pokojow. DO jednego z pokojow z kablem pojedynczym zalozony zostal ten sumator, bo potrzebny tam byl dekoder nki i naziemna. Gniazdko jest tam tylko jedno (takie potrojne)

Potem pojawila sie kablowka.
    Ze skrzynki swiatlowodej koncentrykiem podpielismy sie pod kabel przewidziany do kablowki i doszlismy nim do skrzynki. Tam zostal on wsadzony w rozgaleziacz zamiast sygnalu z naziemnej. Doszlo wiec do zsumowania w tym jednym obwodzie sygnalu kablowki i satelity.

Czy tak moze zostac?

Obecnie bowiem przechodzimy na kablowke, ale jakis czas w tym jednym pokoju bedzie jeszcze ta enka. Czy na tym jednym gniazdku, gdzie jest zsumowany sygnal,moze byc dekoder nki i dekoder cyfrowy od kablowki rownoczesnie?

Czy sygnal z kablowki mozna podpiac pod wzmacniacz? (teraz jest wlaczony on niepotrzebnie, a ja nawet nie wiem jak wylaczyc w nim zasilanie)?

Czy podpinajac kolene dekodery kablowkowe maleje jakosc sygnalu na wszystkich koncowkach obwodow?

Bede bardzo wdzieczny za pomoc.

0 8
  • Pomocny post
    #2 26 Lut 2014 17:27
    Krzychu7
    Poziom 39  

Zgodnie z przepisami, sygnał telewizji kablowej nie może być sumowany z jakimkolwiek innym sygnałem (np. TV sat., TV naziemna).

0
  • #3 26 Lut 2014 17:34
    brodziatko
    Poziom 12  

Czyli instalator mi to zle przerobil?

To w takim ukladzie moge odkrecic tylko kabel z sygnalem kablowki na sumatorze i zostawic czy lepiej zlaczka bezposrednio polaczyc kabel bez sumatora zeby szedl do tamtego pokoju tylko sat?

Czyli jesli od skrzynki dodanego pokoju idzie tylko jeden kabel, to nie ma legalnej mozliwosci podlaczyc tam dekodera n i cyforwego od kablowki jednoczesnie?

Najlepsze ze tej zamiany na rozgaleziaczu w skrzynce to dokonali monterzy kablowki :)))

0
  • #4 26 Lut 2014 19:16
    ArtMedia
    Poziom 26  

Jeśli światłowód dochodzi bezpośrednio do Ciebie i nikt inny nie jest do niego podłączony to technicznie może tak zostać.
    Jeśli jednak z tego samego kabla, już za światłowodem korzysta ktoś jeszcze, to nie powinno być tak podłączone, bo możesz wywołać zakłócenia u kogoś innego.
    Pozdrawiam.

Sebastian

0
  • #5 26 Lut 2014 20:19
    brodziatko
    Poziom 12  

Swiatlowod ze studzienki wchodzi prosto do domu. Tak jest zamieniony na ten cieniutki i dalej juz jest GPON,z ktorego wychodzi rf z koncentrykiem, ten podchodzi do skrzynki.
    Wykrecilem go z sumatora na wszelki wypadek, poki nie potrzebuje.

Interesuje mniejednak caly czas kwestia tegosumowania odnosnie rownoczesnego uzywania n i dekodera kablowki pkinie wygasnie umowa z ncpus z canalem.

0
  • #6 26 Lut 2014 20:23
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

brodziatko napisał:
    Interesuje mniejednak caly czas kwestia tegosumowania odnosnie rownoczesnego uzywania n i dekodera kablowki pkinie wygasnie umowa z ncpus z canalem.

Nie można tego robić.

0
  • #7 26 Lut 2014 21:40
    brodziatko
    Poziom 12  

Rozumiem ze legalnie nie mozna ze wzgledu na tosumowanie

bo jakis czas temu na probe podlaczylem dekoder kablowki na tym gniazdku co jest nka i dzialal normalnie.

Czyli technicznie jest tomozliwe, ale niewskazane zewzgledu na te zaklocenie sieci kablowej?

0
  • Pomocny post
    #8 26 Lut 2014 23:05
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

brodziatko napisał:
    Rozumiem ze legalnie nie mozna ze wzgledu na tosumowanie

Ani legalnie, ani tym bardziej nielegalnie, forma "sumowania" nie ma znaczenia.
    brodziatko napisał:
    Czyli technicznie jest tomozliwe, ale niewskazane zewzgledu na te zaklocenie sieci kablowej?

Wprowadzasz tzw. ingres (zakłócenia) w sieć operatora, nie dość, że szkodzą całej sieci operatora, to również Tobie i sąsiadom.
    Weź pod uwagę, że sieć kablowa jest zawsze dwukierunkowa (sprzęt operatora coś odbiera, ale i coś nadaje: modemy kablowe, dekodery), sieć tv sat jest zawsze jednokierunkowa (czyli tylko coś odbierasz).

0
  • #9 26 Lut 2014 23:42
    Mirek Z.
    Moderator

Zamykam. Wszystko wyjaśniono, inne kombinacje są zbędne.

0