Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung NP310E5C-U01PL - Niezadowolenie z obrazu

26 Lut 2014 18:15 2694 15
  • Poziom 15  
    Mam laptopa Samsung model NP310E5C-U01PL. Jakieś 5 dni temu postanowiłem postawić Windowsa na nowo korzystając z funkcji "recovery" w komputerze. Po ponownym rozruchu Windowsa zauważyłem - i nie wiem czy jest to moje złudzenie czy nie - że wyświetlany obraz na matrycy nie jest dla mnie taki sam jak przed "recovery". Przez pierwsze 3-4 dni laptop pobierał rozmaite aktualizacje i oczywiście zrobiłem przenosiny do 8.1 Nie wiem dlaczego ale obraz wydaje mi się zbyt "agresywnie jasny" w ustawieniach domyślnych grafiki jak i w standardowych ustawieniach jasności. Zacząłem zmieniać położenia suwaków w ustawieniach grafiki Intela; jasność, kontrast, nasycenie... Standardowe ustawienia jasności także były przeze mnie "kombinowane". Jak popie***y po uspokojeniu się w pobieraniu różności przez komputer siedzę i próbuję wybrać sobie najlepsze ustawienia obrazu. Generalnie albo wydaje mi się za jasny albo zbyt ciemny, przygnębiony. Nie wiem czy to są jakieś moje fanaberia ale gdybym był zadowolony to bym przecież nie ustawiał już kilka dni. Najbardziej zastanawia mnie że przed recovery w ogóle nic nie ustawiałem po zakupie laptopa. Wszystko było na ustawieniach domyślnych a po ponownym postawieniu Windowsa ustawienia domyślne są nie do przyjęcia. Na przykład białe tło na stronie internetowej Google, Wp czy jakiejś innej jest aż żółtawe, wygląda to paskudnie. Póki co w ustawieniach grafiki Intela zmniejszyłem nieco jasność z zera do -20; kontrast z 50 do 48. Jest lepiej jednak nadal mam odczucie że jest zbyt jasno - rozmyte mleko; białe tło jest białe. Siedząc teraz czuję że to nie jest to i mam ochotę ustawiać jednak wiem że będę się tylko wk*urzał. Nie wiem czy komputer czegoś sobie nie pobrał jeszcze czy coś poszło nie tak podczas recovery. Od wczoraj jest spokój z aktualizacjami. Nie chcę ponownie stawiać Windowsa bo znowu przez kilka dni będzie pobierał aktualizacje a i tak nie wiem czy to jest ta przyczyna po recovery.
  • Poziom 16  
    Oprócz intela masz tam jeszcze wsadzonego GeForce-a. Sprawdź czy masz wszystkie sterowniki zainstalowane spróbuj aktualizacji sterowników grafik do najnowszych, sprawdź która karta obsługuje domyślne ustawienia ekranu ewentualnie spróbuj wyłączyć intela w biosie i sprawdź co będzie na samym GF.
  • Poziom 15  
    Jak najlepiej sprawdzić czy mam wszystkie sterowniki do karty? W menadżerze urządzeń nic nie wyświetla się z żółtym wykrzyknikiem a przy próbie aktualizacji wyskakuje komunikat że sterownik jest aktualny zarówno Intela jak i GeForce. Domyślnie działa Intel. GeForce nie reaguje na próbę przesuwania suwaków. Z tego co wiem to GeForce załącza się dopiero wtedy gdy wymaga tego jakaś aplikacja wymagająca większego przepływu danych np. gra itp.
  • Poziom 39  
    Moim zdaniem jesteś przewrażliwiony, ostatecznie matryca (podświetlenie) może się uszkodziła.
    Zboootuj jakiegoś linuxa live cd i zobacz czy tam barwy wyglądają normalnie.
  • Poziom 15  
    Być może to przewrażliwienie jednak doskonale pamiętam po roku czasu jak obraz z matrycy był przedstawiany. Tak jak pisałem tuż po zakończeniu recovery obraz zaczął wydawać się mi dziwny jak w opisie wyżej. Nie wiem czy ewentualne uszkodzenie matrycy (podświetlenia) byłoby możliwe po ponownym postawieniu Windows. Wszystko przebiegało normalnie i bez problemów.
  • Poziom 15  
    A czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak poprawnie przeinstalować sterownik karty graficznej Intela? Na stronie producenta też gubię się z wybraniem odpowiedniego sterownika.
  • Poziom 39  
    Jaką masz tam kartę intela?
  • Poziom 15  
    Intel HD Graphics tylko tyle cały czas wszędzie widzę nawet w specyfikacjach laptopa.

Samsung NP310E5C-U01PL - Niezadowolenie z obrazu
  • Poziom 39  
    emarti napisał:
    Intel HD Graphics

Jaka dokładnie? 3000, 4000?
    Albo podaj model procesora jaki posiadasz to szybciej znajdę bo to jest połączone ze sobą.
  • Poziom 15  
    No właśnie nie wiem jaka to karta bo wszędzie w opisach jest podana nazwa Intel HD Graphics. Sam byłem kiedyś ciekawy co mam w laptopie. Procesor Intel® Pentium™ B970 (2,3 GHz, 2 MB, L3 Cache) http://www.samsung.com/pl/support/model/NP310E5C-U01PL-techspecs

Dzięki za zainteresowanie się tematem. Co myślisz w ogóle o moim problemie z obrazem? Od jakiegoś czasu obraz jest dla mnie fatalny... Nie jest to moje przewrażliwienie bo przez ponad rok byłem zadowolony a po odświeżeniu Windowsa na ustawieniach domyślnych grafiki jest zbyt jasno. Białe tło nie jest białe szczególnie wieczorami da się odczuć wkurzenie. Kombinacja suwakami w panelu Intela na niewiele przynosi poprawę. Poza tym poprzednio na standardowych było dobrze. Chcę przeinstalować jeszcze sterownik a jak to nie pomoże to wysyłam laptop do serwisu z tym że oni w Samsungu mnie nie rozumieją za bardzo.
  • Poziom 15  
    Cytat:
    Podaj identyfikator sprzętu tej karty.

A jak znaleźć taki identyfikator karty? Gdzie szukać?

No i z tym Ubuntu Live CD już mi proponowano... Tylko też nie za bardzo wiem jak się za to zabrać. Jakbym mógł prosić o wskazówki to byłbym wdzięczny. Jeżeli na Ubuntu obraz byłby taki sam to znaczy że wina matrycy. Jeżeli byłby OK to wina sterowników Windows. Dobrze myślę, tak? :D

Od zawsze miałem "oko techniczne" wyczulone na zmiany obrazu jeszcze w telewizorach CRT. Delikatne "śnieżenie" obrazu, interferencje i inne zakłócenia były przeze mnie od razu zauważane w przeciwieństwie do innych domowników. Tak mi zostało i wyczuję każdą zmianę obrazu na każdym sprzęcie.
  • Poziom 39  
    emarti napisał:
    Jeżeli na Ubuntu obraz byłby taki sam to znaczy że wina matrycy. Jeżeli byłby OK to wina sterowników Windows. Dobrze myślę, tak?

Tak właśnie o to chodzi żeby porównać.
    Pobierz stąd wersję 32bitową możesz przez torrenta to legalne:
    http://ubuntu.pl/pobierz.php
    Później pobrane iso wypal na plytę np za pomocą ImgBurn.
    Płytkę bootujesz i dalej wybierasz, że chcesz testować system, nie instalować i tyle.
    emarti napisał:
    Od zawsze miałem "oko techniczne" wyczulone na zmiany obrazu jeszcze w telewizorach CRT. Delikatne "śnieżenie" obrazu, interferencje i inne zakłócenia były przeze mnie od razu zauważane w przeciwieństwie do innych domowników.

Ja też tak mam zawsze wszystko zobaczę.

Dodano po 1 [minuty]:

emarti napisał:
    A jak znaleźć taki identyfikator karty? Gdzie szukać?

W menadżerze urządzeń.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1228905.html
    Do punktu 4.
    U używaj trochę google.pl :P
  • Poziom 15  
    Identyfikator Samsung NP310E5C-U01PL - Niezadowolenie z obrazu

Wiem że powinienem nieco więcej szukać w Google odpowiedzi na podstawowe pytania jednak mało mam czasu... Do domu wracam 18-19 jakieś domowe sprawki... i 22 za pasem... Z Ubuntu poćwiczę chyba dopiero w weekend albo jak zdołam wrócić jakoś szybciej w tygodniu. Dzięki serdeczne raz jeszcze za zainteresowanie.

Zastanawiam się czy może odinstalować sterownik z poziomu menadżera by potem skorzystać z funkcji szukania online sterownika. Czy taka operacja jest bezpieczna i zainstaluje poprawnie ponownie sterownik?

No dobra, wypaliłem Ubuntu na CD, uruchomiłem i stwierdzam że na Ubuntu jest tak samo jak z poziomu Windows a powiem nawet że nieco gorzej. Białe tło jest jeszcze mniej białe. Nie wiem już co o tym myśleć... Być może to grafika, być może jakieś sterowniki odpowiedzialne za pracę w Windows i Ubuntu a być może matryca tylko zastanawiam się ciągle że ten cały problem powstał po wykonaniu operacji "odświeżania Windows" którego Samsung nie zaleca. Jestem już bliski wysłania laptopa do serwisu tylko wiem że to wszystko będzie trwało z 30 dni a boję się też że dla nich wszystko będzie w porządku.
  • Poziom 2  
    Kolego podzielam tą samą opinię co do jakości i kolorów też posiadam laptop samsunga tyle ze zakupiony rok temu i również kolory wydają mo się jakieś blade... porównując zdjęcia zrobione telefoniem galaxy s3 przykładając telefon do monitora różnica jest baardzo in plus dla telefonu.... mam nadzieję ze ktoś znajdzie rozwiązanie...
  • Poziom 15  
    Coś mi się wydaje że chyba rozwiązałem problem... Odinstalowałem wszystkie sterowniki od Nvidii i Intela. Zainstalowałem ponownie od producenta laptopa korzystając z jego programu w laptopie SW Uptade. Teraz jest znacznie lepiej. Wniosek jest taki chyba, że zawsze należy instalować sterowniki przez producenta sprzętu (laptopa) a nie wchodzić na stronę karty graficznej i tam ściągać.