Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung R710 - Zanikające podświetlenie matrycy

virtroy 26 Lut 2014 22:05 1593 6
  • #1 26 Lut 2014 22:05
    virtroy
    Poziom 2  

Witam!

Mam problem z samsungiem R710. Zanika w nim czasem podświetlenie matrycy. Prawie zawsze dzieje się to na zasilaniu z sieci. Gry używam go na baterii jest ok i po podłączeniu zasilacza matryca gaśnie.

Pierwszym podejrzeniem była świetlówka matrycy. Dostałem identyczną matrycę i problem nie ustąpił. Kolejna myśl - czyżby inwerter? Po odpaleniu komputera na chwilę daje on napięcie prawie 1000 V (ciężko zmierzyć bo to chwilowe). Na jego wejściach jest ciekawiej. Otóż napięcia są wzorcowe przy zasilaniu z sieci, ale wtedy matryca nie działa. Na zasilaniu bateryjnym podświetlenie działa, ale napięcia są o połowę za niskie np zasilanie ma 11 V a powinno mieć 19, pin startowy ma ledwo ponad 1V.

Jak uważacie, co jest problemem?

0 6
  • #2 26 Lut 2014 22:20
    boro1234567
    Spec od komputerów

Taśmę przemierzyłeś?
    Napięcia z inwertera podaj.
    Oznaczenie płyty?

0
  • #3 26 Lut 2014 22:37
    virtroy
    Poziom 2  

Nie sprawdzałem jeszcze taśmy. Sugerowałem się tym iż problemy nie są powiązane z żadnym ruchem laptopa.

Napięcia z inwertera:
    Na zasilaniu z sieci: Startowe 3,23 V, Zasilanie 19,02 V, PWM 3,3V
    na zasilaniu z baterii: Startowe 2,9V (w tej chwili), Zasilanie 11V, PWM 3 V

Nie rozkrecałem laptopa jeszcze, ponieważ jeśli w grę wchodzi uszkodzenie płyty to i tak sobie z nim nie poradzę. Boro, uważasz iż to wina płyty głownej czy inwertera?

0
  • #4 26 Lut 2014 22:43
    boro1234567
    Spec od komputerów

Napięcia są ok.
    Pomiar jeszcze by się przydał gdy brak podświetlenia.
    Inwerter jak najbardziej na chwilę obecną jest podejrzany.

0
  • #5 26 Lut 2014 22:47
    virtroy
    Poziom 2  

Czyli to normalne iż na wejściu są różne napięcia zależnie od tego z jakiego źródła jest zasilany? z 19V do 12V?

Napięcia przy braku podświetlenia to są napięcia podane pod zasilaniem z sieci. Na baterii pracuje a wystarczy że podepne zasilanie i podświetlenie gaśnie.

0
  • Pomocny post
    #6 26 Lut 2014 22:57
    boro1234567
    Spec od komputerów

virtroy napisał:
    Czyli to normalne iż na wejściu są różne napięcia zależnie od tego z jakiego źródła jest zasilany? z 19V do 12V?

Tak.

Wiem że podstawiałeś matrycę lecz podstaw jeszcze pewną świetlówkę do sprawdzenia.

0
  • #7 26 Lut 2014 23:02
    virtroy
    Poziom 2  

Sprawdzałem na początku na mniejszej matrycy i problem występował. To samo działo się jak dostałem identyczną jak moja. Nie mam innej świetlówki aktualnie do sprawdzenia.

EDIT. Zaryzykowałem i kupiłem używany inwerter. Wszystko pięknie działa. Dziekuje za pomoc, bo gdyby nie kolega wyżej to szukałbym usterki w płycie głownej.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo