Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

URSUS C330 - Dziwne wycie dochodzące z silnika

26 Lut 2014 22:27 5157 12
  • Poziom 6  
    Witam. Od tygodnia jestem posiadaczem ciągnika C330. Podczas pracy silnika słychać dziwny dźwięk (jakby silnik "miałczał") dochodzący z okolic wału/pompy oleju. Zdemontowałem miskę, następnie pompę oleju, wyczyściłem smog i dodałem podkładki przy pompie (na poprzednich nie było luzu pomiędzy trybami) wymieniłem olej lecz nic to nie pomogło, wręcz odwrotnie teraz słychać tryb i wycie się nasiliło. Po zdjęciu paska dźwięk pozostał bez zmian (wyklucza to alternator). Przy gaszeniu silnika dźwięk cichł wraz z odgłosem silnika. Macie jakieś pomysły z czego może się wydobywać taki dźwięk?
  • Poziom 22  
    Jaki masz filtr oleju?Jeżeli to rozbieralny filtr odśrodkowy,to takie dźwięki mogą się pojawiać.
  • Poziom 29  
    Rozgrzanie silnika-oleju zmienia coś?
    Ja bym zajrzał do rozrządu.
  • Poziom 6  
    Filtr oleju mam na zewnątrz. Rozgrzanie silnika nic nie zmienia. Dzisiaj poprawie pompę oleju. Czy można odpalić ciągnik na chwile bez pompy oleju? Wtedy miałbym pewność że to nie wina pompy.
  • Poziom 29  
    Filtry normalnie są na zewnątrz bloku, tylko czy masz filtr wymienny puszkowy, czy "bąka" którego się tylko myje.
    Kilka sekund bez smarowania na niskich obrotach nie zabije silnika, często silniki muszą znosić takie momenty np. przy zimnym rozruchu, po wymianie oleju.
  • Poziom 6  
    Zewnętrzny filtr oleju jest dobry. Jest to ciągnik z 85r.
  • Poziom 20  
    Jaka jest wartość ciśnienia oleju w motorze?
  • Poziom 6  
    Dzisiaj została zdemontowana pompa oleju i ciągnik został odpalony na parę sekund bez niej. Silnik grał jak oryginał, nie było słychać wycia. Pompa została rozkręcona lecz nie było w niej nic co by mogło powodować wadliwą pracę. Została założona podkładka z filcu ponieważ na obudowie były widoczne ślady tarcia trybów (zwiększyła się odległość tryb -> obudowa) i po zamontowaniu dźwięk wycia ustał lecz nie gasła kontrolka oleju (pompa nie wytwarzała wystarczająco dużego ciśnienia nawet na dużych obrotach). Po zamontowaniu wszystkiego tak jak było po staremu dźwięk nasilił się i kontrolka zgasła. Myślę, że odgłos wycia dochodzi ewidentnie z pompy olejowej(praca trybów w pompie lub odgłos zasysania oleju). W tej sytuacji chyba zakupię nową pompę albo starą oddam do renowacji w celu sprawdzenia przyczyny.

Gdzie sprawdzić to ciśnienie?
    Jakiej firmy polecacie pompę oleju Hydrotor czy Hylmet?
  • Poziom 20  
    Czujnik jest z lewej strony przy filtrze. W celu dokonania pomiaru wykręcasz go, a następnie wkręcasz adapter z manometrem. Zużyta pompa oleju powoduje powyższe objawy. Nie używaj motoru w takim stanie. Osobiście kupowałem produkty z Hylmetu i nie miałem zastrzeżeń.
  • Poziom 6  
    Wczoraj została zamontowana inna pompa od c 330 (starszy model) lecz nic to nie zmieniło, dzieję się to samo co z poprzednią pompą oleju. Dzisiaj dostanę się do rozrządu. Bardzo możliwe, że wycie wytwarza mniejszy tryb (jest umieszczony na wale za kołem pasowym) który napędza tryb pompy olejowej. Mógł być wymieniony na nowy lub jest krzywo obsadzony na wałku.

Niestety, ciśnienia oleju nie zmierzę. Nie mam czym to zrobić.
  • Poziom 20  
    Sprawdź koniecznie luz miedzyzębny. Jeżeli jest on nieodpowiedni(za mały), powoduje hałaśliwą pracę przekładni zębatej.
  • Poziom 6  
    Zajrzałem dzisiaj do rozrządu. Tak jak myślałem, tryb który jest umieszczony na wale silnika i napędza tryb pompy jest do wymiany oraz blaszka która znajduje się pomiędzy tuleją od koła pasowego a wadliwym trybem (na blaszce widać odgnieciony tryb a otwór wpustu w blaszce jest wyżłobiony). W poniedziałek zakupie nowe części.

Luz sprawdzony, jest prawidłowy.