Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Używany wzmacniacz i nowe kolumny do 3000zł (łącznie)

sputnik69 26 Lut 2014 23:51 3393 30
  • #1 26 Lut 2014 23:51
    sputnik69
    Poziom 9  

EDYCJA
    Zgodnie z pierwszym zdaniem rozważyłem propozycję i z ampli 5.1 zrobiło się stereo do 3000zł

Zapraszam do przejrzenia rozwoju wątku :)

Zacznę od tego, że wezmę pod uwagę nawet bardzo różniące się od moich propozycje :)

Sprzęt będzie podłączony do komputera.

Mam aktualnie coś takiego:
    Asus Xonar U7 + Fiio e09k + Sennheiser HD650

Myślę o tym żeby sprzedać Asus Xonar U7 + Fiio e09k i kupić Xonar ST oraz amplituner (bądź wzmacniacz) oraz kolumny stereo, a za jakiś czas dokupienie kolumn do kina domowego.

Generalnie myśl jest taka żeby podłączyć sprzęt tak:
    Xonar ST - > bezpośrednio HD650
    Xonar ST - > wyjście optyczne/cyfrowe -> amplituner -> stereo i późniejsza rozbudowa.

Kolumny chciałbym nowe, a ampli albo nowy albo w bardzo dobrym stanie.

Da się stworzyć coś takiego żeby grało przyzwoicie?

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #3 27 Lut 2014 12:52
    sputnik69
    Poziom 9  

Jestem świadomy tego, że w cenie 1500 można zacząć szukać stereo i to najlepiej używanego.

1500 nie jest granicą nie do przeskoczenia na szczęście.

Powiem tak.

W edifier s550 dźwięk przestrzenny mi odpowiadał i był wystarczającej jakości.
    Muzyki na tym sprzęcie słuchałem jednak szału nie było. Głównie dlatego, że satelity są małe i za bardzo nimi szaleć się nie da, a sub w muzyce jakoś średnio pasował.

Niedawno miałem też przez chwilę wieżę Aiwa z dość mocnymi kolumnami. Zdziwiłem się, jak przyjemnie to grało.

Podsumowując. Jeśli to możliwe to chciałbym złożyć sobie 5.1 (może być 5.0 jeśli w filmach bas będzie na przyzwoitym poziomie). Frontowe głośniki powinny być w tym zestawie pełnowymiarowe.

I tak jak napisałem powyżej. Nie mam nic przeciwko temu żeby zacząć od ampli wielokanałowego + kolumny stereo, a za jakiś czas dokupić.

Z kolumn, te które wpadły mi w oko są np Jamo S606, Jamo S608 oraz Tonsile w podobnym przedziale cenowym (premium, fenix, melody i jeszcze maestro, ale to już trochę więcej PLN)

p.s.
    Moja przygoda z dźwiękiem wyglądała do tej pory tak:
    Creative p380 (5.1), Genius 5050, Edifier S550

Po awarii S550 zacząłem szukać słuchawek, które miałby mi czasowo pomóc w trakcie braku głośników.
    Koniec końców zamiast kupić jakieś plastikowe g... tylko na chwilę skończyłem z Sennheiserami HD650 na głowie i jestem zachwycony :)
    Obejrzałem nawet jakiś film, w którym efekty dźwiękowe były istotne i źle nie było :)
    W każdym razie przypuszczam, że niemal każde zestaw ampli 5.1 + kolumny stereo na front + pozostałe kolumny zagra lepiej niż to co do tej pory miałem

p.s.2.
    Może zastosować inne podejście.
    Co wg was da lepszy jakościowo efekt.
    Wykorzystanie stereo w filmach i w muzyce czy wykorzystanie 5.1/5.0 w filmach i w muzyce?
    Że się tak wyrażę. Która opcja będzie mniejszym złem :)

0
  • #4 27 Lut 2014 16:42
    Pablo1964
    Moderator

sputnik69 napisał:
    Która opcja będzie mniejszym złem

Moim zdaniem w budżecie do ok. 5000 zł zdecydowanie stereo. Napisz jeszcze, czego najwięcej słuchasz i w jakim pomieszczeniu.

0
  • #5 27 Lut 2014 18:08
    sputnik69
    Poziom 9  

Z wyborem kolumn chyba zaszalałem :)

Pokój ma jakieś 18 m więc przypuszczam, że jednak kolumny typu maestro są przegięciem więc nie będę upierał się przy jakichś kolosach.

Jeśli chodzi o muzykę to jest to naprawdę wszystko.
    Ostatnio wpadły mi w ucho utwory Lindsey Stirling (w zasadzie nie wiem co to za gatunek).
    Lubię od czasu do czasu posłuchać T. Love więc chyba rock.
    Lubię także Vocal Trance.
    Zdaje się, że Michael Jackson określany jest mianem Króla Popu więc będzie także Pop
    Rzadko, ale zdarzą się utwory z tzw. muzyki poważnej/klasycznej

Radia praktycznie nie słucham więc niby wystarczy sam wzmacniacz, ale jeśli da się w założonej kwocie kupić amplituner to tak na wszelki wypadek to bym preferował.

Co do kwoty to założyłem sobie mniej więcej tyle ile oddadzą mi za edifiery. Jednak w tych sprawach dość łatwo mnie przekonać więc rozważę każdą propozycję do 2k, ale może nie będzie to konieczne.

Tak wygląda pomieszczenie
    Po lewej stronie okno
    Niebieski - łóżko
    czarny - telewizor (można wywalić jakby co bo nie oglądam :) )
    szklany - niski stolik
    czarwony - komputer do którego ma być podłączony sprzęt grający
    żółty - piec kaflowy (za piecem zaznaczyłem kształt ściany)
    zielone - drzwi

0
  • #6 28 Lut 2014 18:11
    sputnik69
    Poziom 9  

Takie małe podbicie i przy okazji znalazłem coś takiego:
    http://allegro.pl/denon-avr-2805-pilot-stan-idealny-kurier-gratis-i4012560679.html
    oraz
    http://allegro.pl/technics-sa-ex310-perfekcyjny-stan-i4014092681.html

Może coś takiego i głośniki typu Tonsil Fenix?
    Używany amplituner jest dla mnie akceptowalny. Problem z tym, że z moją wiedzą nawet gdyby w środku wymienione było wszystko na chińszczyznę to i tak mogę się nie zorientować :)

0
  • Sklep HeluKabel
  • #7 28 Lut 2014 18:16
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

Ja bym badziej obstawał za stereo jak kolega Pablo1964.
    W przedziale do 2tyś zł można znaleźć wiele fajnych propozycji dobrze brzmiących, lecz głównie używanych.
    Do rocka mogą się nadawać wzmacniacze Haman Kardon. Niektóre mają bardziej konturowe brzmienie, które może się dobrze sprawdzić w tym gatunku muzyki.

0
  • #8 28 Lut 2014 18:56
    Pablo1964
    Moderator

Tonsil Fenix mają wyjątkowo ubogie, "kartonowe" brzmienie. Jeżeli musi być amplituner kina domowego, to tylko ten pierwszy - drugi nie posiada cyfrowych dekoderów dźwięku przestrzennego. Ale także ten pierwszy w zestawieniu z dwiema kolumnami da jedynie namiastkę dobrego dźwięku. No chyba, że przeznaczysz ok. 2000 zł na kolumny 5.1 dla niego...

0
  • #9 28 Lut 2014 19:41
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

To może warto się rozejrzeć za HK z serii AVR jeśli ma mieć jakiekolwiek zastosowanie w stereo. One jeszcze potrafią wystarczyć do typowej muzyki.

0
  • #10 28 Lut 2014 19:50
    Pablo1964
    Moderator

Ale dobry HK z kompletem kolumn ciężko będzie zmieścić w tym budżecie. A kupowanie AVR z dwiema kolumnami nie ma najmniejszego sensu. Budżet i tak zostanie nadwerężony i zakup pozostałych kolumn tym samym przeciągnie się w czasie. Prawdopodobnie do momentu, gdy sprzęt się już znudzi.

0
  • #11 28 Lut 2014 19:53
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

W miarę dobry używany AVR z początku XXI w. można kupić za kilkaset złotych jeśli dopisze szczęście to całkiem wysoki model np. AVR340 a za 1000zł można kupić na start dobre fronty a z czasem rozbudowywać system.

0
  • #12 28 Lut 2014 19:58
    Pablo1964
    Moderator

Rafal_JSN napisał:
    AVR340 a za 1000zł można kupić na start dobre fronty a z czasem rozbudowywać system
    Pablo1964 napisał:
    Budżet i tak zostanie nadwerężony i zakup pozostałych kolumn tym samym przeciągnie się w czasie. Prawdopodobnie do momentu, gdy sprzęt się już znudzi.

Moim zdaniem lepiej kupić dobre stereo i później je wymienić w razie potrzeby. Po co męczyć się, słuchając AVR z dwiema kolumnami? To przecież żadne kino a w muzyce też mu daleko do dobrego wzmacniacza stereo.

0
  • #13 28 Lut 2014 20:01
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

Pablo1964 napisał:
    Moim zdaniem lepiej kupić dobre stereo i później je wymienić w razie potrzeby. Po co męczyć się, słuchając AVR z dwiema kolumnami?

Może faktycznie to lepsza opcja, w tym budżecie można znaleźć przyzwoity zestaw stereo, oczywiście używany.

0
  • #14 28 Lut 2014 20:20
    sputnik69
    Poziom 9  

0.
    Czy zestaw stereo musi być cały używany? Chodzi mi głównie o kolumny.

1.
    Chyba najważniejsza rzecz, od której powinienem zacząć temat.
    Czy w kwocie 1500-1700 można sobie złożyć coś co będzie lepsze niż Edifier S550?

2.
    Może być to istotna informacja. Edifier S550 w filmach czy grach mi pasował bardzo z tym, że ostatnio zdarzyła się awaria (pisałem o tym na forum) i na początku marca powinienem odzyskać pieniądze za ten zestaw.
    Co do jakości dźwięku w muzyce to też nie uważałem jej za złą. Inna sprawa, że małe satelity i duży sub nie grały ze sobą dobrze, ale z mojego punktu problemem nie była jakość tylko to, że bass po prostu za mocno walił.

3.
    Kolejna informacja, która może nawet mnie ośmieszy.
    Pisałem już o słuchaniu z aiwy.
    Wieża z takimi głośnikami:
    Jak dla mnie grało to ładnie, a efekty w filmach i ilość basu po prostu mnie zaskoczyła.

4.
    Czy ewentualna sprzedaż Sennheiser HD650 i dołożenie pieniędzy wpłynęłoby znacznie na wybór sprzętu?
    HD650 mam w zasadzie nowe więc niezłe pieniądze powinienem z nich wyciągnąć (choć trochę szkoda sprzedawać :) )

5.
    Może zamiast kolumn podłogowych jakieś monitory dałoby się kupić w rozsądnej cenie?

0
  • #15 28 Lut 2014 22:11
    Pablo1964
    Moderator

Ad.1. Nikt nie zabrania zakupu nowych kolumn. Radzimy używane ze względu na niski budżet.
    Ad.2. Wychodzę z założenia, że powinniśmy iść do przodu, czyli nowy sprzęt powinien grać zdecydowanie lepiej niż stary a nie podobnie.
    Ad.3. j.w.
    Ad.4. Ty najlepiej wiesz czy potrzebujesz słuchawek.
    Ad.5. W przypadku stereo warto oczywiście zainteresować się dobrymi monitorami. Np. STX MX140.

0
  • #16 01 Mar 2014 02:06
    sputnik69
    Poziom 9  

JEDNAK STEREO :) 2500-3000zł
    Nie wiem czy lepsze byłyby monitory czy kolumny podłogowe.

W zasadzie nigdy nie katuję siebie czy sąsiadów głośną muzyką jednak lubię mieć zapas.
    Jeśli chodzi o muzykę to jest to jak napisałem wyżej mix wszystkiego.
    Sprawdzałem słuchawki beyerdynamic i sennheiser. Brzmienie tych drugich bardziej do mnie przemawia bo beyery (DT990) grają dla mnie za ostro przy tonach wysokich także dla mnie raczej cieplejsze brzmienia, z dobrą ilością detali, ale nie kłujących w uszy nawet przy wielogodzinnych odsłuchach.
    W sumie charakter słuchawek sennheiser hd650 byłby idealny

Z monitorów oczywiście STX MX 140 są do przemyślenia.
    Z tego co wyczytałem do tej pory niezłe wydają się być Magnat Quantum 673

Z podłogowych od początku zainteresowanie wzbudziły Tonsile Maestro 180, a przy oglądaniu monitorów w oko wpadły mi Magnat Quantum 675 choć budżet trzeba by było podciągnąć o jakieś 1000 zł co w przypadku sprzedaży słuchawek powinno być do osiągnięcia.
    Może nawet quantum 677 z tym, że obawiam się, że trudno będzie znaleźć do nich wzmacniacz żeby zamknąć się w 3000zł

Sprzęt podany wyłącznie z tego co przeczytałem.
    O wzmacniaczach mam niemal zerowe pojęcie więc proszę o wskazanie kilku modeli, którymi warto się zainteresować.
    W miarę możliwości używane i nowe tak żeby wzmacniacz + nowe kolumny zmieściły się w 2500-3000zł. Chyba, że np quantum + wzmacniacz da się zamknąć w 1500zł i będzie to rozwiązanie przyjemne dla ucha.

Głośniki z mocną preferencją na nowe. Wzmacniacz niekoniecznie, ale używany też raczej igiełka. Sam dbam o sprzęt aż do przesady więc nie chcę kupić szrotu.

0
  • #17 01 Mar 2014 11:41
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

Do tych 2500-3000zł można kupić już porządny sprzęt biorąc pod uwagę sprzęt mieszany tzn. używany + nowy.
    Ja bym spróbował z Denon PMA-860 albo PMA-1060, do niego Tonsil Maestro S, Mission M35i.
    W tym budżecie można już wybierać.

0
  • #18 01 Mar 2014 12:23
    sputnik69
    Poziom 9  

Jakieś inne kolumny podobnej klasy w podobnej cenie?
    Przyznam, że przed zakupem chciałbym choćby przez chwilę sprawdzić jak grają i stąd była moja propozycja odnośnie quantum. Opinie mają dobre i znalazłem je w Warszawie :)

0
  • #19 01 Mar 2014 12:49
    Pablo1964
    Moderator

sputnik69 napisał:
    Przyznam, że przed zakupem chciałbym choćby przez chwilę sprawdzić jak grają

Wreszcie padło najważniejsze zdanie w tym wątku. Oczywiście, najważniejszy jest osobisty odsłuch i Twoja subiektywna ocena. Traktuj wszystkie nasze propozycje jako sprzęt wart posłuchania. Ale bez wcześniejszego odsłuchu nie podejmuj ostatecznej decyzji.

0
  • #20 01 Mar 2014 13:33
    sputnik69
    Poziom 9  

PMA-860 jest w niezłej cenie, ale są to pojedyncze sztuki.
    Podobnie z 1060.

W związku z powyższym proszę o kilka innych przykładów przyzwoitych wzmacniaczy.

0
  • #21 01 Mar 2014 15:55
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

Pamiętaj że im wyższy model za czym idzie wydajniejszy, to w przyszłości będzie mniej kłopotów gdybyś chciał zmienić kolumny na mocniejsze ale i również łatwiej potem odsprzedać taki sprzęt.

0
  • #22 02 Mar 2014 04:22
    sputnik69
    Poziom 9  

To może Mission MX5 oraz któryś z tych:
    Marantz 2216B
    Yamaha CA-610
    Kolumny będę mógł pewnie odsłuchać w poniedziałek. Wzmacniacze zbyt mocne nie są, ale za to pięknie wyglądają :)

Ewentualnie żeby jednak nie pchać się w już wiekowe modele to polecony wyżej PMA-860

p.s.
    Lubię dźwięk taki jaki prezentują moje aktualne słuchawki. Raczej ciepły, ze sporą ilością basu. Z mojego punktu widzenia mają niezłą ilość detali i odpowiednią ilość tonów wysokich jednak nie męczą w tym pasmie w ogóle.

p.s.2
    Przy tych kwotach będzie pewnie ciężko, ale może coś z pilotem?

0
  • #23 02 Mar 2014 11:40
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

Denony z serii PMA-x60 grają właśnie ciepło dlatego zostały polecone ale tylko wyższe modele.
    Jeśli Ci się podobają te kolumny Mission MX5 to możesz spróbować zestawić je z którymś z wymienionych Denonów. Może to zagrać ciekawie.
    Ja na HK980 odsłuchiwałem Magnat Supreme 800, Magnat Quantum 555, Klipsch RF-62, Canton GLE-470 no i JBL ES100 i spodobało mi się połączenie Quantum 555 z tym HK, ale to wgl inna strona brzmienia niż Denon.
    Z tego co widzę jesteś z Wa-wy, więc wlot do Marek ulica Jórskiego 56 sklep Audio-Świat albo M1 Marki Media Markt ale tam mocno nie ma możliwości normalnego odsłuchu bo zlikwidowali salę odsłuchową. Tam możesz sprawdzić jaki typ brzmienia będzie Ci pasował. W Audio-Świecie jest kilka modeli Denona, Yamahy, Harmana Kardona i Marantza więc zestaw sobie jakieś połączenie i napisz jakie Ci się najbardziej spodoba i będzie wiadomo czego szukać, nie żałuj sobie też odsłuchu sprzętu ze znacznie wyższej półki czego ja żałuję, bo mogłem sobie porównać jak miałem tam taką możliwość przy zakupie HK980 ;)

0
  • #24 02 Mar 2014 11:57
    sputnik69
    Poziom 9  

Audio-świat mam pod domem :)
    Pisałem do nich przed chwilą czy są w stanie obniżyć cenę na MX5 bo w innym salonie w Wawie znalazłem za 1111zł za sztukę. Jeśli nie będą z tym walczyć to może nawet złapią klienta jutro.

1. Czy do tej półki cenowej powinienem już wybierać jakieś konkretne przewody czy wystarczy nie kupić syfu

2. Z denonem nie wybrzydzam bo i nieźle wygląda i cena jest przystępna. Proszę jeszcze o wskazanie jednego czy dwóch wzmacniaczy, które w tej cenie można sprawdzić. Może znajdę gdzieś w Warszawie bądź pobliżu.

0
  • #25 02 Mar 2014 12:01
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

Przewody wzmacniacz->kolumny wystarczą zwykłe 2x2,5mm kw OFC czyli miedź beztlenowa, a sygnałowe do wzmacniacza np. PC-> wzmacniacz ekranowany najlepiej podwójnie, z DVD/CD czy jakiego kolwiek odtwarzacza wystarczą pojedyńczo ekranowane.

Jeśli chodzi o solidne wzmacniacze to mogę jeszcze polecić:
    Pioneer A-656/A-757
    Harman Kardon PM655/PM665/HK670/HK970 (seria PM bez VXi)
    Yamaha A-720/A960 II
    To są dobre wzmacniacze, bez większych wad, ale ich brzmienie się różni.

0
  • #26 02 Mar 2014 16:20
    sputnik69
    Poziom 9  

Jeszcze jedno pytanie odnośnie mocy wzmacniaczy.
    Gdzieś na forum jest link do do kanału reduktor szumu na YT.
    Obejrzałem i chcę się upewnić czy chociaż mniej więcej załapałem.

Powiedzmy, że mamy kolumny 100W 8 Ohm
    1. Jeśli wzmacniacz będzie miał mniej to będzie ok do czasu kiedy przesterujemy. Wtedy głośniki wysoko-tonowe mogą ulec zniszczeniu.

2. Wzmacniacz 100W na kanał. Teoretycznie ok, ale jeśli przekręcenie gałki na max powoduje przesterowanie to głośnik można uszkodzić (najszybciej wysokie tony)

3. Wzmacniacz pow 100W na kanał -> wszystko będzie ok jeśli nie ustawimy poziomu głośności zbyt wysoko. W innym wypadku można uszkodzić i wysoko i nisko tonowca

4. Wzmacniacz 4 Ohm -> będzie się męczyć z kolumnami, ale nie powinno się nic stać
    5. Wzmacniacz 4 Ohm -> można uszkodzić głośniki

6. Chyba najistotniejsza rzecz. Tak na wyczucie to to przy 100W kolumnach wzmacniacz przydałby się w okolicy 105W na kanał. Opór taki sam jak w głośnikach.

7. Przykładowo MX5, które na razie są na moim celowniku wg producenta wymagają wzmocnienia 25-200W. Spora rozbieżność więc jak to jest?
    Zamierzam przekopać całe allegro, ale nie chcę podawać tu do oceny modeli od czapy.

Proszę o ewentualną korektę i litość jeśli napisałem straszne głupoty.

0
  • #27 02 Mar 2014 16:33
    Pablo1964
    Moderator

sputnik69 napisał:
    4. Wzmacniacz 4 Ohm -> będzie się męczyć z kolumnami, ale nie powinno się nic stać

A niby dlaczego miałby się męczyć?
    sputnik69 napisał:
    5. Wzmacniacz 4 Ohm -> można uszkodzić głośniki

Każdym wzmacniaczem możemy uszkodzić każde głośniki, jeżeli będziemy sterować nim bezmyślnie.
    sputnik69 napisał:
    6. Chyba najistotniejsza rzecz. Tak na wyczucie to to przy 100W kolumnach wzmacniacz przydałby się w okolicy 105W na kanał. Opór taki sam jak w głośnikach.
    Na pewno nie jest to rzecz najistotniejsza. Najistotniejsze jest włączenie funkcji myślenia u użytkownika.
    sputnik69 napisał:
    7. Przykładowo MX5, które na razie są na moim celowniku wg producenta wymagają wzmocnienia 25-200W. Spora rozbieżność więc jak to jest?
    Przyjęli założenie, że użytkownik jest istotą rozumna. Wtedy granice tolerancji są znacznie szersze.
    Bez urazy ale nie da się wszystkiego opisać cyferkami. Czasami trzeba pomyśleć. A wtedy wszystko stanie się znacznie prostsze.

0
  • #28 02 Mar 2014 16:44
    sputnik69
    Poziom 9  

Jak każdym to każdym. Pytam nie dlatego, że chcę się znęcać nad sąsiadami :)

Mając kolumny 100W tak samo łatwo uszkodzić je wzmacniaczem 50W jak 150W?

Wracając do MX5.
    Skoro producent podaje tak duży zakres to nie ma znaczenia co wybiorę?
    Podejrzewam, że 25W na kanał to jednak trochę mało do tych sporych kolumienek.

Powyżej napisałeś, że najważniejszy będzie odsłuch.
    Z parametrów na papierze i ze względu na cenę pasuje mi podany wyżej denon pma-860, ale w tej chili to albo kupno w ciemno albo podróż w Polskę.
    Dlatego przeglądam wszystkie oferty z Wawy i okolic.

0
  • #29 02 Mar 2014 18:08
    Pablo1964
    Moderator

sputnik69 napisał:
    Mając kolumny 100W tak samo łatwo uszkodzić je wzmacniaczem 50W jak 150W?

Oczywiście.
    sputnik69 napisał:
    Podejrzewam, że 25W na kanał to jednak trochę mało do tych sporych kolumienek.

W pierwszej kolejności patrz na metraż swojego pokoju i do niego dobierz kolumny.

0
  • #30 02 Mar 2014 18:19
    sputnik69
    Poziom 9  

Metraż podałem w wypowiedzi nr 5.
    Jest to ok 18m2.
    Ze strony Rafal_JSN padła sugestia odnośnie Mission M35i więc założyłem, że metraż został uwzględniony.
    O MX5 pisałem bo rozmiar niemal ten sam.

0