Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw solarny PV 12V jakie wybrać akumulatory i regulator MPPT ?

jacksambol44 27 Lut 2014 01:27 4326 5
  • #1 27 Lut 2014 01:27
    jacksambol44
    Poziom 7  

Witam

Mój pierwszy post i mówiąc szczerze mało ogarniam temat bo to nie moja działka zawodowa.

Posiadam 2 panele solarne jedne o mocy 150W prąd ładowania ok 9A a drugi o mocy 100W prąd ładowania ok 5,5A W sumie panele podają 250W. Panele oczywiście 12V

Do tego posiadam Turbine Istra Brezze ok 500W 12V wraz z hybrydowym regulatorem ładowania HYBRID Laderegler 12 Volt /700 Watt gdzie 500W to turbina i 200W panele. Mam tez zwykły regulator ładowania 12A za ok 40 zl.

Moje pytanie takie. Z powodu że system musi działać na 12V to pierwsze jakie akumulatory zakupić. Wiem że koledzy testują swoje elektrownie i zapewne mają już doświadczenie jakie akumulatory najlepiej się nadają bądź jakiej firmy.

JA zastanawiałem się nad zwykłym akumulatorem firmy AutoPart o pojemności 1x 175AH 12V Potem czy nie lepiej kupić 2 akumulatory tej samej firmy ale o pojemności 120 AH 12V. Jestem zielony bo ja budowlaniec i nie wiem jakiej firmy najlepiej by się nadawał akumulator oraz jaka pojemność.

Muszę też uwzględnić fakt że turbina pracuje sporadycznie i wiec są sytuacje że tylko stoi. Ale gdy będą podmuchy wiatru możne się poprawić jej praca.

Kolejne pytanko chodzi o inny regulator ładowania jaki wybrać co możecie polecić tylko dla samych paneli.
    ------------------------
    Do akumulatora zostanie podłączona bezpośrednio zwykła przetwornica 12V dająca czysty sinus na wyjściu 1000W. Będzie ona pracowała cały czas. Natomiast to co będę z niej pobierał może być żarówka 120W przez 6 godzin lub grzejnik 420 W przez 1,5 godzinny max Takie będzie wykorzystywanie układu a czasem nie będzie nic robione. Wiem ze dużo zależy od akumulatora ale jaki wybrać ? jaką firmę.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi. Wskazówki.

0 5
  • #2 27 Lut 2014 10:18
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Jeżeli akumulator będzie rozładowywany, to musi być to żel albo chociaż AGM - kwasiak samochodowy umrze bardzo szybko - szkoda Twoich pieniędzy.

0
  • #3 28 Lut 2014 13:09
    jacksambol44
    Poziom 7  

Witam Tak akumulator będzie rozładowywany. Ponieważ same baterie słoneczne nie utrzymają mi przetwornicy. A wieczorami jednak prąd będzie pobierany z akumulatora. Na razie opieram się tylko na tych dwóch panelach słonecznych. Ponieważ turbina wiatrowa w większości stoi. Ma zbyt mały maszt bo zaledwie 4 metry. do tego stoi między budynkami. Są dni ze szaleje jak głupia przez chwile a są dni ze stoi. Ale jak nie ma wiatru to co się dziwić. Może gdyby maszt był wyższy było by inaczej.

Wracając do sprawy akumulatorów. Z twojej wypowiedzi wynika że szkoda kasy na akumulatory kwasowo ołowiowe chyba ze te będą wykonane w technologii AGM. Wynika też z twojej wypowiedzi że zwykły akumulator żelowy też długo nie potrzyma i najlepiej inwestować też w akumulatory żelowe AGM.

Zostaje teraz zdecydować się na konkretną firmę. Jednka widąc ceny akumulatorów żelowych i kwaso ołowiowych w systemie AGM jeśli to prawda w tym ostatnim przypadku to rozbieżność cenowa jets okropna. Za 100Ah 12 v jednej firmy trzeba dać 600zł a w jeszcze innej ponad 1200zl za ta samą pojemność.

JAK porównamy to z np Akumulator do maszyn rolniczych
    AutoPart Plus ARL170R-61-10D
    Pojemność: 170Ah; prąd rozruchowy: 1000A za 500-550 zł to szok cenowy bo za taki sam aku żel z AGM już trzeba zapłacić 1800zł chyba ze 900zł ale to firma, farmie nie równa.

Możne koledzy pochwalą się swoimi doświadczeniami (bankami aku jakie posiadają w swoich elektrowniach a używają już ich od dłuższego czasu.

0
  • #4 28 Lut 2014 16:59
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Witam

Parę aku HAZE HZB widziałem i wydaje się, że się sprawdzają. Cena też nie odstrasza raczej ;-)

0
  • #5 28 Lut 2014 17:31
    jacksambol44
    Poziom 7  

Po wpisaniu akumulator AGM w wuja google wyskoczyła masa firm. Jak wiadomo jest tez chińszczyzna w którą można się wtopić. Własnie tego się też obawiam że mogę zakupić akumulator który może pożyje z 2-6 miesięcy i padnie bo wyjdzie ze firma dopiero się uczy produkcji aku. Więc postawiłem an osoby które już postawiły swoje elektrownie i zarazem przetestowały metoda prób i błędów akumulatory różnych firm. Sma kiedyś zakupiłem aku do auta i po roku padł bo okazało się że firma była lipna a teraz nawet już nie istnieje.

0
  • #6 28 Lut 2014 21:58
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Tez napisalem marka haze :-)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo