Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zestaw solarny PV 12V jakie wybrać akumulatory i regulator MPPT ?

jacksambol44 27 Feb 2014 01:27 6339 5
    jacksambol44
    Level 9  
    Witam

Mój pierwszy post i mówiąc szczerze mało ogarniam temat bo to nie moja działka zawodowa.

Posiadam 2 panele solarne jedne o mocy 150W prąd ładowania ok 9A a drugi o mocy 100W prąd ładowania ok 5,5A W sumie panele podają 250W. Panele oczywiście 12V

Do tego posiadam Turbine Istra Brezze ok 500W 12V wraz z hybrydowym regulatorem ładowania HYBRID Laderegler 12 Volt /700 Watt gdzie 500W to turbina i 200W panele. Mam tez zwykły regulator ładowania 12A za ok 40 zl.

Moje pytanie takie. Z powodu że system musi działać na 12V to pierwsze jakie akumulatory zakupić. Wiem że koledzy testują swoje elektrownie i zapewne mają już doświadczenie jakie akumulatory najlepiej się nadają bądź jakiej firmy.

JA zastanawiałem się nad zwykłym akumulatorem firmy AutoPart o pojemności 1x 175AH 12V Potem czy nie lepiej kupić 2 akumulatory tej samej firmy ale o pojemności 120 AH 12V. Jestem zielony bo ja budowlaniec i nie wiem jakiej firmy najlepiej by się nadawał akumulator oraz jaka pojemność.

Muszę też uwzględnić fakt że turbina pracuje sporadycznie i wiec są sytuacje że tylko stoi. Ale gdy będą podmuchy wiatru możne się poprawić jej praca.

Kolejne pytanko chodzi o inny regulator ładowania jaki wybrać co możecie polecić tylko dla samych paneli.
    ------------------------
    Do akumulatora zostanie podłączona bezpośrednio zwykła przetwornica 12V dająca czysty sinus na wyjściu 1000W. Będzie ona pracowała cały czas. Natomiast to co będę z niej pobierał może być żarówka 120W przez 6 godzin lub grzejnik 420 W przez 1,5 godzinny max Takie będzie wykorzystywanie układu a czasem nie będzie nic robione. Wiem ze dużo zależy od akumulatora ale jaki wybrać ? jaką firmę.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi. Wskazówki.
    CzystyZYSK
    Level 24  
    Jeżeli akumulator będzie rozładowywany, to musi być to żel albo chociaż AGM - kwasiak samochodowy umrze bardzo szybko - szkoda Twoich pieniędzy.
    jacksambol44
    Level 9  
    Witam Tak akumulator będzie rozładowywany. Ponieważ same baterie słoneczne nie utrzymają mi przetwornicy. A wieczorami jednak prąd będzie pobierany z akumulatora. Na razie opieram się tylko na tych dwóch panelach słonecznych. Ponieważ turbina wiatrowa w większości stoi. Ma zbyt mały maszt bo zaledwie 4 metry. do tego stoi między budynkami. Są dni ze szaleje jak głupia przez chwile a są dni ze stoi. Ale jak nie ma wiatru to co się dziwić. Może gdyby maszt był wyższy było by inaczej.

Wracając do sprawy akumulatorów. Z twojej wypowiedzi wynika że szkoda kasy na akumulatory kwasowo ołowiowe chyba ze te będą wykonane w technologii AGM. Wynika też z twojej wypowiedzi że zwykły akumulator żelowy też długo nie potrzyma i najlepiej inwestować też w akumulatory żelowe AGM.

Zostaje teraz zdecydować się na konkretną firmę. Jednka widąc ceny akumulatorów żelowych i kwaso ołowiowych w systemie AGM jeśli to prawda w tym ostatnim przypadku to rozbieżność cenowa jets okropna. Za 100Ah 12 v jednej firmy trzeba dać 600zł a w jeszcze innej ponad 1200zl za ta samą pojemność.

JAK porównamy to z np Akumulator do maszyn rolniczych
    AutoPart Plus ARL170R-61-10D
    Pojemność: 170Ah; prąd rozruchowy: 1000A za 500-550 zł to szok cenowy bo za taki sam aku żel z AGM już trzeba zapłacić 1800zł chyba ze 900zł ale to firma, farmie nie równa.

Możne koledzy pochwalą się swoimi doświadczeniami (bankami aku jakie posiadają w swoich elektrowniach a używają już ich od dłuższego czasu.
    CzystyZYSK
    Level 24  
    Witam

Parę aku HAZE HZB widziałem i wydaje się, że się sprawdzają. Cena też nie odstrasza raczej ;-)
    jacksambol44
    Level 9  
    Po wpisaniu akumulator AGM w wuja google wyskoczyła masa firm. Jak wiadomo jest tez chińszczyzna w którą można się wtopić. Własnie tego się też obawiam że mogę zakupić akumulator który może pożyje z 2-6 miesięcy i padnie bo wyjdzie ze firma dopiero się uczy produkcji aku. Więc postawiłem an osoby które już postawiły swoje elektrownie i zarazem przetestowały metoda prób i błędów akumulatory różnych firm. Sma kiedyś zakupiłem aku do auta i po roku padł bo okazało się że firma była lipna a teraz nawet już nie istnieje.
    CzystyZYSK
    Level 24  
    Tez napisalem marka haze :-)