Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw solarny PV 12V jakie wybrać akumulatory i regulator MPPT ?

27 Lut 2014 01:27 5598 5
 • Poziom 9  
  Witam

  Mój pierwszy post i mówiąc szczerze mało ogarniam temat bo to nie moja działka zawodowa.

  Posiadam 2 panele solarne jedne o mocy 150W prąd ładowania ok 9A a drugi o mocy 100W prąd ładowania ok 5,5A W sumie panele podają 250W. Panele oczywiście 12V

  Do tego posiadam Turbine Istra Brezze ok 500W 12V wraz z hybrydowym regulatorem ładowania HYBRID Laderegler 12 Volt /700 Watt gdzie 500W to turbina i 200W panele. Mam tez zwykły regulator ładowania 12A za ok 40 zl.

  Moje pytanie takie. Z powodu że system musi działać na 12V to pierwsze jakie akumulatory zakupić. Wiem że koledzy testują swoje elektrownie i zapewne mają już doświadczenie jakie akumulatory najlepiej się nadają bądź jakiej firmy.

  JA zastanawiałem się nad zwykłym akumulatorem firmy AutoPart o pojemności 1x 175AH 12V Potem czy nie lepiej kupić 2 akumulatory tej samej firmy ale o pojemności 120 AH 12V. Jestem zielony bo ja budowlaniec i nie wiem jakiej firmy najlepiej by się nadawał akumulator oraz jaka pojemność.

  Muszę też uwzględnić fakt że turbina pracuje sporadycznie i wiec są sytuacje że tylko stoi. Ale gdy będą podmuchy wiatru możne się poprawić jej praca.

  Kolejne pytanko chodzi o inny regulator ładowania jaki wybrać co możecie polecić tylko dla samych paneli.
  ------------------------
  Do akumulatora zostanie podłączona bezpośrednio zwykła przetwornica 12V dająca czysty sinus na wyjściu 1000W. Będzie ona pracowała cały czas. Natomiast to co będę z niej pobierał może być żarówka 120W przez 6 godzin lub grzejnik 420 W przez 1,5 godzinny max Takie będzie wykorzystywanie układu a czasem nie będzie nic robione. Wiem ze dużo zależy od akumulatora ale jaki wybrać ? jaką firmę.

  Będę bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi. Wskazówki.
 • Poziom 24  
  Jeżeli akumulator będzie rozładowywany, to musi być to żel albo chociaż AGM - kwasiak samochodowy umrze bardzo szybko - szkoda Twoich pieniędzy.
 • Poziom 9  
  Witam Tak akumulator będzie rozładowywany. Ponieważ same baterie słoneczne nie utrzymają mi przetwornicy. A wieczorami jednak prąd będzie pobierany z akumulatora. Na razie opieram się tylko na tych dwóch panelach słonecznych. Ponieważ turbina wiatrowa w większości stoi. Ma zbyt mały maszt bo zaledwie 4 metry. do tego stoi między budynkami. Są dni ze szaleje jak głupia przez chwile a są dni ze stoi. Ale jak nie ma wiatru to co się dziwić. Może gdyby maszt był wyższy było by inaczej.

  Wracając do sprawy akumulatorów. Z twojej wypowiedzi wynika że szkoda kasy na akumulatory kwasowo ołowiowe chyba ze te będą wykonane w technologii AGM. Wynika też z twojej wypowiedzi że zwykły akumulator żelowy też długo nie potrzyma i najlepiej inwestować też w akumulatory żelowe AGM.

  Zostaje teraz zdecydować się na konkretną firmę. Jednka widąc ceny akumulatorów żelowych i kwaso ołowiowych w systemie AGM jeśli to prawda w tym ostatnim przypadku to rozbieżność cenowa jets okropna. Za 100Ah 12 v jednej firmy trzeba dać 600zł a w jeszcze innej ponad 1200zl za ta samą pojemność.

  JAK porównamy to z np Akumulator do maszyn rolniczych
  AutoPart Plus ARL170R-61-10D
  Pojemność: 170Ah; prąd rozruchowy: 1000A za 500-550 zł to szok cenowy bo za taki sam aku żel z AGM już trzeba zapłacić 1800zł chyba ze 900zł ale to firma, farmie nie równa.

  Możne koledzy pochwalą się swoimi doświadczeniami (bankami aku jakie posiadają w swoich elektrowniach a używają już ich od dłuższego czasu.
 • Poziom 24  
  Witam

  Parę aku HAZE HZB widziałem i wydaje się, że się sprawdzają. Cena też nie odstrasza raczej ;-)
 • Poziom 9  
  Po wpisaniu akumulator AGM w wuja google wyskoczyła masa firm. Jak wiadomo jest tez chińszczyzna w którą można się wtopić. Własnie tego się też obawiam że mogę zakupić akumulator który może pożyje z 2-6 miesięcy i padnie bo wyjdzie ze firma dopiero się uczy produkcji aku. Więc postawiłem an osoby które już postawiły swoje elektrownie i zarazem przetestowały metoda prób i błędów akumulatory różnych firm. Sma kiedyś zakupiłem aku do auta i po roku padł bo okazało się że firma była lipna a teraz nawet już nie istnieje.
 • Poziom 24  
  Tez napisalem marka haze :-)