Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór wideodomofonu - z kolorowym wyświetlaczem

Adarkar 27 Feb 2014 13:27 4347 28
Optex
    Adarkar
    Level 15  
    Potrzebuję porady w doborze wideodomofonu kolorowego.
    Dom jednorodzinny, podłączenie YTDY 8x0,5 mm2.
    Długość linii przesyłania danych między kamerą a stacją bazową do 15 m.
    Chciałbym, aby była możliwość podłączenia 2 stacji bazowych.
  • Optex
    jann111
    Level 32  
    Witam,określ chociaż widełki cenowe bo wybór na rynku jest ogromny.Rozumiem,że potrzebujesz zestawu 2 monitory i kamera?
    Adarkar
    Level 15  
    Przeglądałem oferty wielu producentów i ceny są od 550 zł za baza + kamera + dodatkowa baza 550 zł a poprzez 2 w jednym w cenie 1200 - 1500 aż do systemów za 2k zł. Mnie zależy aby był najlepszy współczynnik jakość/cena. Zależy mi na bezawaryjności i łatwości montażu. Drugim życzeniem jest światło podczerwone w kamerze. Fajnie by było gdyby system miał jakieś dodatkowe funkcje typu możliwość robienia zdjęć lub podłączenia kamery IP.
    jann111
    Level 32  
    Kiedyś klient też chciał ze współczynnikiem jakoś/cena i padło na Genway.Ale bardziej z naciskiem na cena. :D .Ponad 2 lata od daty montażu i zero problemów.W większości jednak bazuję na takich firmach jak Commax,Kenwei czy Urmet .Z tych firm na pewno możesz wybrać zestawy ,które mają bajery o które pytałeś.A z montażem jest bardzo podobnie i bardzo prosto. Przeważnie 4 żyły między kamerą a monitorem + 2 żyły na elektrozaczep.Mówię tu oczywiście o analogowych.Klienci nastawieni na design bardzo często wybierają Kenwei-a.
    suworow
    Admin of Property security
    łatwość montażu, skuteczność itp w dużej mierze zależy do tego jak dobierzesz sprzęt do warunków instalacji/ okablowania
    Najłatwiej montuje się sprzęty typu orno eura wyposażone w zasilacze wtyczkowe gdzie elektrozczep zasilany jest z kamery.Łatwo się tez demontuje co w wielu wypadkach nie pozostaje tez bez znaczenia
    Pytania podstawowe istotne dla wyboru sprzętu:
    1. jak planujesz zasilić monitor ( monitor może być zasilany bezpośrednio z sieci 230V, przez dodatkowy zasilacz - dotyczy to zazwyczaj tych cieńszych i ładniejszych.)
    2. czy kabel idzie bezpośrednio z furtki na ścianę czy tez przechodzi przez jakąś puszkę/ rozdzielnię
    3.słupek wąski( metalowy) szeroki murowany
    4. jak wysoko jest wyprowadzony/ mozna wyprowadzić przewód na słupek.
    5. ogrodzenie proste czy furtka umieszczona w jakiejś wnęce przy załamaniu muru itp

Taj jak kolega wyżej sprawdzone to urmet, commax, o ciekawym wzornictwie kenwei,

Pozdrawiam
    dałeś to samo zapytanie w zabezpieczeniach ?może warto skasować ?
    Adarkar
    Level 15  
    Słupek będzie murowany więc nie ma problemów z wielkością i wysokością kamery, jest możliwość zasilenia elektrozaczepu 230V przez przekaźnik. Jeśli chodzi o monitor to i tu nie ma problemu ze względu na kotłownię za ścianą. Przewody przechodzą przez centralę alarmową.
    Zależy mi na niezawodności żebym po 3 latach nie musiał tego wyrzucić i montować następnego.

PS. Ten drugi post sobie wędruje z jednego tematycznego forum na inne i teraz trafił tutaj. Po prostu został w złym miejscu założony bo nie od razu trafiłem na to subforum. A potem nie wiedziałem jak go przenieść :(.
    suworow
    Adarkar wrote:
    jest możliwość zasilenia elektrozaczepu 230V przez przekaźnik
    Nie wiem co masz na myśli ale dałbym głowę żę ja Cię do tego nie namawiałem :)
    Ale reasumując. Rozumiem żę przewiercasz się przez ścianę do kotłowni tam masz 230V i tam bez problemu możesz sobie umieścic zasilacz/ zasilacze.
    Adarkar wrote:
    Przewody przechodzą przez centralę alarmową.
    W jakimś konkretnym celu?
    Adarkar wrote:
    Słupek będzie murowany więc nie ma problemów z wielkością i wysokością kamery
    Czyli wyprowadzenie przewodu na 1,6 metra od gruntu też wchodzi w grę?. Jeżeli nie jesteś bardzo przywiązany do symetrii to przewód wyprowadź sobie nie w połowie szerokości tylko bliżej krawędzi od strony furtki ( kamerka lepiej zgarnie stojących przed furtką
    Adarkar wrote:
    YTDY 8x0,5 mm2
    jezeli juz to YTDY 8X0,5mm ale to nie ma większego znaczenia bo i tak prędzej czy później zgnije Nie możesz położyć przewodu dostosowanego do układania w ziemi? Tego nigdy nie zrozumiem . Czy to tak trudno wykorzystywać materiały zgodnie z ich przeznaczeniem i nie robić sobie niepotrzebnych kłopotów?

Adarkar wrote:
    Drugim życzeniem jest światło podczerwone w kamerze
    jezeli doswietlenie podczerwienią to kenwei, jeżeli światłem białym to commax
    Adarkar wrote:
    Fajnie by było gdyby system miał jakieś dodatkowe funkcje typu możliwość robienia zdjęć lub podłączenia kamery IP.
    . Można podłaczyć kamerę pod wejście monitora ( maja je wszystkie commaxy i wiekszość z kenweia) na drugi panel bramowy lub pod dedykowane wejścia pod kamery. Oba sposoby są poprawne. Tyle że w domofonach nadal XX wiek i zdecydowana większość nadal chodzi po analogu i kamery IP nie obsłużą. Niech cie nie myli słowo " cyfrowy" w niektórych opisach. Co do nagrywania to ja wolę w takich wypadkach szczególnie gdy mowa o podłaczeniu dodatkowej kamery , postawić rejestrator.
    Pozdrawiam
  • Optex
    jann111
    Level 32  
    Podstawa to dobry kabel,najlepiej żelowany,nie przewód (biały) w peszlu. To nie to samo.
    Naiwięcej awarii w "niższych modelach" pojawia się w sezonie burzowym ,z wiadomych względów.Czasem padają zasilacze ale w/w firmy mają dobre wsparcie i serwis.Nawet jak kupisz coś za kilka tysięcy nie ma pewności ,że pożyje 10 lat.
    suworow
    W wyniku przepięć padają niestety i te lepsze.Tu nie ma reguły. Ryzyko to rośnie wraz z długością przewodu. To co my możemy w tej kwestii zrobić to unikać układania przewodów przy elektrycznych i ewentualnie zastosować zabezpieczenia ( ma takie w swojej ofercie np gde dystrybutor commaxa). całe szczeście takie sytuacje zdarzają się sporadycznie. Wydaje mi się że dobrze zainstalowany sprzęt te 10 lat powinien wytrzymać.
    Pozdrawiam
    Adarkar
    Level 15  
    Przewód dałem w pex-alu-pex i zabezpieczyłem wejście i wyjście przed wodą. Jak w tym przegnije to i z żelowanego nic nie zostanie.
    polak2760
    Level 12  
    Adarkar wrote:
    Przewód dałem w pex-alu-pex i zabezpieczyłem wejście i wyjście przed wodą. Jak w tym przegnije to i z żelowanego nic nie zostanie.

Nie powinno być problemów z przewodem, chociaż lepiej stosować kabel żelowany.

Do firm wyżej wymienionych warto jeszcze dodać markę leelen ( możesz w sumie podpiąć 4 stacje bramowe i 4 monitory w serii jb304 ), ostatnio producent dodał możliwość wyboru kolorów stacji bramowych z palety RAL ciekawa opcja czasem klienci chcą dopasować kolor do wypełnień metalowych ogrodzenia lub skrzynki na listy.

Pozdrawiam
    Adarkar
    Level 15  
    Na znanym portalu Alle... znalazłem coś takiego:
    Competition zestaw 2 x MT320C-CK2, 1 x SAC5C-CK czy byłby to dobry wybór?
    suworow
    andziab zapewni że tak bo to w końcu " dobry chińczyk", ja jako instalator pozostanę sceptyczny i poczekam.....
    pozdrawiam
    andziabb
    Level 20  
    I oczywiście podtrzymuję swoje zdanie, chińczyki robią złe i dobre rzeczy, a seria Competition jest akurat tym dobrym. Przeszukaj sobie forum na temat Competition.

Pozdrawiam
    suworow
    Za zastosowaniem danego produktu może przemawiać firma, poważny dystrybutor, jakość wykonania lub doświadczenie, . Competition to żadna marka a sprzęt jest zbyt krótko na rynku aby rzeczywiście ktokolwiek mógł sobie wyrobić o nim zdanie (pozytywne lub negatywne) i to samo dotyczy lelenia czy jakoś tam. Może to postawa z mojej strony nieco zachowawcza ale nie raz już przejechałem sie na sprzęcie wychwalanym przez sprzedawców... ( bez urazy)

Pozdrawiam
    andziabb
    Level 20  
    Ależ ja się nie obrażam, oczywiście ile ludzi tyle opinii. Ja opieram się na opinii instalatorów i oczywiście klientów. My sami nie sprzedamy sprzętu, którego najpierw nie przetestujemy. Dużo Was chwaliło taką markę Comelit, skontaktowałam się z nimi, zakupiliśmy sprzęt, przetestowaliśmy go i na prawdę sprzęt jest bardzo fajny.
    A wracając do Competition, jest bardzo dobry jak za takie pieniądze, a co najważniejsze serwis spisuje się na medal - jest bardzo szybki i dokonuje rzetelnej oceny i naprawy,a w razie powtórnej wysyłki tego samego sprzętu do naprawy wymieniają na nowy. Sprzedajemy ich sprzęt od około 3 lat i jeszcze się na nich nie zawiodłam :-)

Pozdrawiam
    suworow
    Widzisz a ja zainstalowałem kilkaset commaxów a do serwisu odesłałem na naprawę gwarancyjną jak na razie jeden monitor. ( poburzowców nie wliczam). Jeżdżę też na serwisy nie swoich instalacji. Przeważnie są to drobne usterki ( typu mikrofon) lub wynikające z nieprawidłowej instalacji. Poważniejsze usterki zazwyczaj dotyczą egzemplarzy w wieku około 10 lat. Sam/sama więc widzisz że raczej trudno winić mnie za to że nie szukam " nowości"

Pozdrawiam
    andziabb
    Level 20  
    To prawda, wszystkie te starsze urządzenia są bardziej wytrzymalsze niż te nowe, patrząc np. na sprzęty AGD, które wytrzymują ok 5 lat, a moja babcia jeszcze ma starą lodówkę Polara, która ma już grubo ponad 20 lat :-)
    A jak długo Competition wytrzyma, tego nikt nie wie.....przekonamy się za jakiś czas!
    Adarkar
    Level 15  
    A co pan poleca jako instalator?
    Adarkar
    Level 15  
    Trafiłem w sieci na takie videodomofony:

EURA SATURN 7"
    ORNO OR-VID-VT-1017
    Competition MT670C-CK2S/SAC 35C
    ALATRON VK-2505M

Czy możecie któryś z nich polecić czy wybrać Kenwei?
    Strasznie dziwnie wyglądają te nowe kamery Kenwei.
    andziabb
    Level 20  
    Pytanie zasadnicze - jaką kwotę chce Pan przeznaczyć na zakup wideodomofonu?
    suworow
    Co roku nowe nazwy i ten sam " chińczyk".
    Orno i eura juz pokazały co potrafią ale nie widze powodu aby nie dostały kolejnej szansy np od Ciebie, Tego czwartego nie znam. Competition trudno nazwać sprawdzonym ale też nie ma podstaw aby napisać że się nie sprawdza......
    Ja tam zawsze z commaxem. Setki założonych i praktycznie żądnych problemów.

Pozdrawiam
    Adarkar
    Level 15  
    A jaki zestaw by pan polecił Commaxa?
    Kamera z podświetlenie IR.
    suworow
    z tańszych monitorów to CDV 70K i CDV 70P. Co do kamerki to wszystkie mają doswietlenie, aczkolwiek nie zawsze ( całkowite ciemności ) to wystarcza.
    Dobierając kamerę warto "widzieć" słupek i otoczenie ( wysokość montazu, szerokość słupka, podejście do furtki,)
    poz
    amsszczecin
    Level 11  
    Ja zgodzę się z przedmówcą. Commax to dobra marka od dawna w polsce i od 45 lat na świecie. Jeżeli chodzi o polecenie sprzętu, wyróżniłbym jeszcze KENWEI. Przykładowy nie drogi, sprawny i dość popularny zestaw to np. panel KW-1380MC z monitorem KW-E703FC. KENWEI ma też nie drogie zestawy z linii ekonomicznej np. 136MC+430C. Za nie wielką kasę można mieć również monitor z serii 706 i 705. Do tego mają często promocje i rabaty dla klientów detalicznych.

Dodano po 31 [minuty]:

Jeszcze dodam, że podstawą są przewody. Nie żałujmy na dobrej jakości przewód i na ilość żył. Nawet najlepszy sprzęt nie będzie działał poprawnie jeśli okablowanie nie będzie sprawne. Przy okazji polecam mini przewodnik (poradnik) po wideodomofonach. Nie będzie może przydatny zawodowym instalatorom ale dla ludzi którzy dopiero zapoznają się z tematem jak najbardziej wideodomofon-pomoc.pl
    suworow
    Witam,
    Przeczytałem linkowany artykuł i owszem zawiera on kilka ogólnikowych, powierzchownych,ale pewnie dla kupującego ciekawych i przydatnych porad. . Na pochwałę zdecydowanie zasługuje np punt traktujący o zastosowaniu dodatkowej zewnętrznej kamery. Ale też nie sposób nie zauważyć braku niektórych podstawowych a istotnych informacji, pewnych niedomówień. i informacji wręcz szkodliwych. Tego typu " porady" skutkują tym że klienci układają sobie często w trakcie budowy okablowanie które nie uwzględnia odległości i związanych z nimi spadków napięć, zasilania samych monitorów, miejsca na zainstalowanie zasilaczy. Zbyt nisko wyprowadzają przewody pod kamery. 150 cm dla większości kamer to wcale nie jest optymalna wysokość montażu a ewentualne korygowanie kątem ustawienia kamery w panelu ma też niestety istotne wady. W poradniku znajdziemy też rażące błędy. Nie trzeba być wielkim znawcą kamer czy wideodomofnów drogi autorze by wiedzieć że 3,6mm to ogniskowa a nie kąt widzenia kamery.

Tak naprawdę mamy do czynienia z kolejnym typowym marketingowym bla bla bla , którego głównym celem jest ukierowanie klienta na zakup konkretnej marki/ marek u konkretnego sprzedawcy. ( 2 linkowane strony należą do jednej firmy, trzecia do samego autora).
    Pozdrawiam
    amsszczecin
    Level 11  
    suworow - przyłapałeś mnie. Faktycznie nie chodziło o kąt a o ogniskową 3,6mm. Nie zgodzę się jednak że 1,5 m nie jest dobrą wysokością dla paneli PIN-HOLE (bo o takie chodziło w treści). Dla większości urządzeń tego typu zaleca się montaż od 1,40 do 1,60 m. Przy niższym położeniu regulacja kąta widzenia ma istotne znaczenie. Oczywiście o ile panel nie jest zamontowany całkowicie nisko. Nie ma tam też nic o wyprowadzeniu przewodów na 1,5m. Uważam, że od tego są instalatorzy a nie klienci. I tak jak pisałem wcześniej poradnik (może dla ciebie bzdurny i ukierunkowany na konkretne marki) jest przeznaczony dla ludzi którzy dopiero się próbują zorientować w temacie. Poradnik nie jest zamknięty i liczę na pomoc w uzupełnieniu ciekawymi wpisami. Nie chcę natomiast produkować instrukcji dla instalatorów.
    suworow
    Piszesz żę poradnik jest dla klientów
    amsszczecin wrote:
    suworow - przyłapałeś mnie. Faktycznie nie chodziło o kąt a o ogniskową 3,6mm
    co interesuje klienta ogniskowa. Jego interesuje kąt.
    amsszczecin wrote:
    Dla większości urządzeń tego typu zaleca się montaż od 1,40 do 1,60 m
    1,4 podają chińskie instrukcje :)
    amsszczecin wrote:
    Przy niższym położeniu regulacja kąta widzenia ma istotne znaczenie.
    Owszem, ale nie jest to zbyt fortunne rozwiązanie i odbija się znacznie na jakości obrazu. Tam gdzie mamy wystawę południową w zasadzie należało by dopisać z gwiazdką " do użytku w pochmurne dni lub po zmroku.
    amsszczecin wrote:
    Nie ma tam też nic o wyprowadzeniu przewodów na 1,5m. Uważam, że od tego są instalatorzy a nie klienci.
    Ale jest porada że jest to optymalna wysokość. A z mojego dośiadczenia wynika że kamerę nalezy instalowac jak najwyżej i ewentualnie korygować w dół. O ile samą instalację sprzętu klienci są czasami skłonni powierzyć wyspecjalizowanym firmom , to okablowanie w nowo budowanych obiektach wykonują najczęściej sami. Tyle że na etapie okablowania tak naprawdę projektujemy system. Jeżeli czegoś na tym etapie nie wykonamy, wykonamy żle/ w niezbyt przemysłany sposób, to skorygowanie.tego bywa po prostu niemozliwe lub przekłada sie na funkcjonalność, koszty czy estetykę.
    Pozdrawiam
    amsszczecin
    Level 11  
    No dobra. Poprawię. Faktycznie miało to być ostrzeżenie aby nie montować za nisko, ale można to przeczytać jako zalecenie. Kąt widzenia można znaleźć na ogół w specyfikacji lub można obliczyć. Jednak uzupełnię informację o tę również słuszną uwagę. No i chyba potrzebny duży rozdział o przygotowaniu instalacji przed montażem (przewodach). Dziękuję za uwagi i za zainteresowanie. :-)