Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat zasilacza. Wzmacniacz samochodowy Sony XM-3020S.

Jayvon 04 Apr 2005 22:27 2741 19
    Jayvon
    Level 10  
    Witam!!!Posiadam wzmacniacz samochodowy Sony XM-3020S. Chciałbym podłączyc go u siebie w domu. Niestety niewiem jaki zasilacz mam do niego zastosować. Być może znacie jakiś producentów lub linki do stron na których można by było taki zasilacz zakupić lub samemu złożyć. Pozdrawiam!!!
    Przeniosłem z: Schematu/instrukcji... [h]
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    pol032
    Level 24  
    witam
    moze wystarczy zasilacz od komputera 12volt 20 amper
    karolark
    Level 42  
    najtaniej i najprosciej zasilacz od kompa
    ma 12 V i prad mozesz z niego wyciagnac kilkanascie amper :-)

Dodano po 47 [sekundy]:

o spoznilem sie ale pomysly te same :-)
    lukasb9
    Level 28  
    popieram... po co kombinowac? albo AT i wtedy bez problemu a jak masz ATX to zewżyj zielony kabelek we wtyku od zasilacza do masy i ruszy (jak nie zielony to trzeba poszukać)
    w większosci zielony
    szon
    Level 18  
    ale koledzy moim zdaniem zasilacz ATX sie nie nadaje to jest praca impulsowa.Tylko zasilacz tradycyjny i do tego wykonany samodzielnie,każdy szanujący sie elektronik amator powinien wykonać własnoręcznie zasilacz.
    Jayvon
    Level 10  
    To może dostane jakiś schemacik do wykonania , albo polecicie mi jakąś aukcje intenetową na której można coś zakupić bo raczej pierwsza opcja odpada gdyż mam ograniczony czas na majsterkowanie

Pozdrawiam.
    karlos79
    Level 33  
    To może szanowny Kolega użyje przycisku szukaj,albo poszpera na www.google.pl
    Jaka jest moc znamionowa tego wzmacniacza, bo od tego zależy dobór elementów do zasilacza?
    k4be
    Level 31  
    nie szkodzi że zasilka impulsowa, przecież wzmacniacz samochodowy też ma przetwornicę :]
    Jayvon
    Level 10  
    Spróbuje z zasilaczem od komputera :-). W najbliższych dniach zdam relacje czy ten pomysł się sprawdził.
    karlos79
    Level 33  
    Na temat stosowania zasilaczy komputerowych do sprzętu audio zdania są mocno podzielone, wystarczy poczytać dyskusje na ten temat.
    Ja jestem raczej za zastosowaniem konwencjonalnego zasilacza - trafo, blok prostowniczy i porządny kondensator.
    Kolego k4be z co sie stanie ze wzmacniaczem jeśli padnie zasilacz? Chyba znane są Ci przypadki spalenia połowy bebechów w kompie? :P
    Pozdrawiam
    karolark
    Level 42  
    no co do bezpieczenstwa to zawsze jest mozliwosc awarii ale teraz to przeciez wiekszosc sprzetu ma zasilacze impulsowe i jakos na szczescie to wszystko pracuje i oczywiscie trzeba tez wziac pod uwage cene i gabaryty przy wiekszej mocy to trafo moze byc spore i ciezkie :-)
    szon
    Level 18  
    Jeszcze raz podkreślam że powienien to być tradycyjny zasilacz.Zrobiłem sobie ostatnio grajka do kuchni a mianowicie do jednej obudowy wsadziłem radyjko somochodowe i CD ROM.Przy próbie zasilania z ATX radia pojawiły się zakłócenia przy zasilaczu tradycyjnym jest ok.
    karolark
    Level 42  
    no a co powiesz na to ze w kompach tez pracuja karty RTV i jakos dobrze i czysto pracuja moze cos nietak z tym ezgemplarzem zasilki :-)
    bogdan_10
    Level 20  
    Kolega szon ma racje. A przedewszystkim trzeba widzić jakiej mocy jest wzmak bo co można uzyskać za moc z12v. Przetwornice to robi się najnarniej na +-38v.
    karolark
    Level 42  
    w poscie jest mowa o radiu samochodowym a tam prawdopodobnie jest 12V :-)
    karlos79
    Level 33  
    Kolego karolark tak pracyją i mają się świetnie.
    Nie mam pewnosci w 100% jak to jest na prawde, ale na PG w kompie napięcie z zasilacza jest filtrowane i doprowadzane do kart.
    Poza tym każde urządzenie ma na pokładzie swoje obwody filtracji zasilania, filtry LC.
    Nie wiem możliwe, że jeśli popracuje się nad filtracją zasilania to wzmacniacz będzie pracować poprawnie.
    Tylko powiedz mi w jakim profesjonalnym, albo audiofilskim wzmacniaczu masz zasilacz impulsowy?
    Pozdrawiam
    bogdan_10
    Level 20  
    A przetwornicy to no nie miał jeszcz raz jakiej on jest mocy [wzmak]. Czy był zasilany napięciem pojedyńczym czy symetrycznym.
    karolark
    Level 42  
    kolego karlos oczywiscie w audiofilskim sprzecie sa standartowe zasilacze nic niezastapi dobrego i zaekranowanego trafa i baterii kondensatorow ale dalej twierdze ze to drogie :-( a w tym poscie jest o zasilaniu radia samochodowego ktoer trudno zaliczyc do tej klasy i moim skromnym zdaniem zwykly at tutaj sie idealnie sprawdzi :-)
    mielnicz
    Level 14  
    Racja. AT powinien się w tym przypadku dobrze sprawdzić. Co prawda może się zdarzyć, że będą jakieś zakłucenia, ale można popracować nad filtracją.
    Jeżeli już nic z tego nie wyjdzie to proponuję rozwiązanie z klasycznym trafem, tzn... przejść się do sklepu, kupić jakiś kondensator filtrujący, podłączyć to do prostownika do ładowania akumulatorów w samochodzie i mamy "klasyczne, audiofilskie" rozwiązanie. A jeśli już baaardzo się nie chce kupować czegokolwiek to wyciągnąć jakiś stary akumulator, powinien wygładzić lepiej niż kondensator.
    Niby na zaciskach ładowarki jest troszkę wyższe napięcie niż 12V, ale na akumulatorze w czasie pracy silnika też jest wyższe, więc... powinno jeździć ;P
    karlos79
    Level 33  
    No pewnie.
    Kupić zasilacz do kompa, a jeśli się nie uda to iść do sklepu po trafo i całą reszte.
    Tylko po co wydawać kase , tracić czas i nerwy na jakieś eksperymenty, jesli sposób z konwencjonalnym zasilaczem, to po prostu pewniak.
    Dla mnie koniec tematu koniec i kropka.
    Pozdrawiam.
    P.S
    Sposób z prostownikiem i akumulatorem pozostawie bez komentarza :P
    Może był by dobry,tylko po co zagracać pokój zbędnymi rupieciami? :)