Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transil oraz PE. Wzrost potenciału na linii PE wzgledem masy.

mlodyfn 27 Lut 2014 20:30 957 6
  • #1 27 Lut 2014 20:30
    mlodyfn
    Poziom 9  

Witam,
    chce zabezpieczyć linię zasilania do dość drogiego urządzenia. Z zasilacza mam 12 [V], GND oraz linie PE. Po podłączeniu układu jak na poniższym schemacie musialem wyrównać napięcie miedzy GND a PE przez 10nF na 2 kV. Stad moje pytanie czy mój tok rozumowania jest poprawny, jeżeli nastąpi wzrost potenciału na linii PE (np. ESD do obudowy urządzenia) a ten potenciał będzie większy niż 0,6 [V] od potenciału na masie to czy wstawiony transil pomiędzy masa a PE nie zacznie przewodzić dość dużego pradu. Urządzenie zabrałęm na testy EMC gdzie bardzo zły pan strzelał z 6 kV do obudowy urządzenia, która była podpięta do linii PE. Po strzale płyta głowna w tym urządzeniu zawieszała się. Transil oraz PE. Wzrost potenciału na linii PE wzgledem masy.

0 6
  • #2 28 Lut 2014 07:55
    TyPeczek
    Poziom 23  

Mało prawdopodobne mi się to wydaje. Jeżeli masz dobre odprowadzanie prądu z obudowy przez PE to ESD (bardzo mała energia) nie powinna robić problemów. Bardziej to mogło się stać przez indukcję, pewnie masz płytę główną za blisko obudowy, albo ścieżki (przewody) od PE źle zaprojektowane.

0
  • #3 28 Lut 2014 09:23
    mlodyfn
    Poziom 9  

Witam,
    tak zasadniczo masz racje, cała obudowa jest z litego metalu. Były to strzały kontrolne po małej modyfikacjach. Po dodaniu dodatkowej blaszki nad płytą główną (nie jest podłaczona do niczego) po strzale zawiesza mi sie plyta głowna wychodzi na to iż powstała pewna pojemność miedzy PE a urządzeniem. Ale czy układ transil, warystor -> linia -> PE jest w ogole stosowany oraz jest poprawnym układem.

0
  • #5 28 Lut 2014 10:19
    mlodyfn
    Poziom 9  

Obie linie chce mieć oddzielone. Dla emisji promieniowanej urządzenia duzo lepsze efekty.

0
  • #6 28 Lut 2014 10:48
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

mlodyfn napisał:
    Były to strzały kontrolne po małej modyfikacjach. Po dodaniu dodatkowej blaszki nad płytą główną (nie jest podłaczona do niczego) po strzale zawiesza mi sie plyta głowna

Czemu ta blaszka nie podłączona? To klasyczny ekran wewnętrzny, powinien być połączony do GND.

0
  • #7 28 Lut 2014 11:30
    mlodyfn
    Poziom 9  

Podłacze do gnd ukladu, niestety przez dysk SSD bo ta blaszka jest podparciem dla niego. Transil musi zostac zmieniony na dwukierunkowy po szybkim teście transila z zasilaczem laboratoryjnym, gdy potenciał PE się podniesie (np. esd) dioda przewodzi prad do masy.

0