Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat zasilacza 230v/10v,5v. Poprawny?

ciastek207 27 Feb 2014 23:10 1518 2
Altium Designer Computer Controls
    ciastek207
    Level 9  
    Witam, na potrzeby zbudowania sterownika oświetlenia schodowego, muszę zbudować najpierw zasilacz transformujący napięcie sieciowe 230 VAC na 10 VDC i 5 VDC. Wyjście 5 VDC będzie służyło do zasilania systemu mikroprocesorowego oraz diod sygnalizacyjnych, natomiast przeznaczeniem wyjścia 10 VDC jest zasilenie dwóch nadajników i dwóch odbiorników podczerwieni oraz trzech cewek przekaźników. To mój pierwszy projektowany zasilacz i zwracam się z kilkoma pytaniami:
    -Czy schemat zasilacza jest poprawny?
    -Czy takie wartości bezpieczników nie są zbyt duże?
    -Czy wystarczy taki transformator jak na schemacie, czy mogę dać mniejszy?
    Schemat zasilacza 230v/10v,5v. Poprawny?
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    tomgart
    Level 25  
    Cześć
    Może nie po kolei jak zadałeś swoje pytania, ale w mojej opinii:

Za duże masz pojemności 2x6600 uF Będą bardzo dużym obciążeniem w momencie włączenia zasilacza. Umiejscowienie bezpieczników 1A co najmniej dyskusyjne - powinny być na wyjściu.
    Bezpiecznik 2 A na wejściu to 460W obciążenia, a ty masz trafo 40VA. Chociaż przy tak dużych pojemnościach może być taka wartość ( bezpiecznika) wcale nie pozbawiona sensu.

Nie piszesz nic o poborze prądu urządzeń które będą zasilane, więc trudno odnieść się do mocy transformatora, ale raczej te 40VA to za dużo.

Pozdrawiam
    GT
    ciastek207
    Level 9  
    Dziękuję za spostrzeżenia.

Fakt jest błąd wynikający z roztrzepania. Bezpiecznik przed transformatorem miał być na 200 mA .
    Bezpieczniki 1 A mają zabezpieczyć stabilizatory przed zniszczeniem (tak na zaś). W układach zasilanych będą jeszcze dodatkowe zabezpieczenia na mniejsze prądy.

Co do pojemności, to obniżę do 4700 uF i sądzę,że powinno być dobrze.

Jeśli chodzi o pobór prądów to sądzę, że dla 5V pobór nie powinien być większy niż 400 mA, a dla 10V nie większy niż 800 mA. Są to wartości szacowane z niewielkim marginesem błędu.