Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziom budynku - Czy poprawnie wykonany

usernowy 27 Lut 2014 23:12 1899 9
  • #1 27 Lut 2014 23:12
    usernowy
    Poziom 7  

Witam Szanownych Formumowiczów

Mam pewne pytanie, które nie daje mi spokoju. Kiedyś ukończyłem szkołę średnią elektryczną ale nie pracuję w zawodzie więc proszę mnie traktować z lekka łagodnie.. co nie znaczy jednak że jestem ciemny jak smoła ;P

Dwa lata temu postawiłem domek instalację wykonałem sobie samemu coś tam w głowie zostało ze szkoły + praktyki + to co podpytałem znajomych pracujących w zawodzie.
    I tu w trakcie robienia instalacji miałem pewien dylemat jak prawidłowo wykonać uziemienie.
    Zrobiłem tak:

Licznik jest w ogrodzeniu i tam też jest punkt rozdziału PEN na PE i N.
    Wjechałem do budynku kablem 5x10mm2 do rozdzielni.
    Na budynku nie ma instalacji odgromowej bo nie ma takiej konieczności.
    Uziom Fundamentowy który wykonałem to bednarka wpleciona w zbrojenie fundamentów i dopięta drutem do zbrojenia na około budynku i wystawiona w jednym miejscu i wprowadzona do rozdzielni budynku.
    Uziom F. połączony z PE w rozdzielni.
    Uziom F.+ PE + GSW
    Bednarka to nie tylko kawałek dospawany do pręta od zbrojenia tylko ponad 40 metrowy kawał ocynkowanego płaskownika umieszczony w środku zbrojenia i do niego dowiązany drutem dla mnie to było sensowne gdyż za 10 czy więcej lat druty wiążące czy spaw mogą zgnić w fundamęcie a cała bednarka zawsze zostanie monolitem a puki co dodatkowo związana ze zbrojeniem(zresztą to też gdzieś zasłyszane od kogoś)

Teraz tak, co z przewodem Neutralnym jeśli ulegnie uszkodzeniu przed złączem (nie ma znaczenia z jakich przyczyn) to nie ma większego problemu bo jest uziemiony w punkcie rozdziału oraz poprzez uziom fundamentowy ale co jeśli ulegnie uszkodzeniu ot na przykład w skrajnym przypadku upali się w złączu, lub gdy zostanie zacięty w ogrodzie miedzy ZK a rozdzielnią?
    No wtedy mogło by uszkodzić urządzenia w domu gdyż obwód by się bez "N" zamknął, w zwiazku z tym zabiłem szpilkę przy budynku którą przewodem połączyłem z Neutralnym w rozdzielni(oczywiście szpilka NIE połączona z uziomem)
    w tym momencie doziemiłem Neutralny (dozmiemienie zera kiedyś taką słysząłem nazwę)

I tu według mnie jest wyższość rozdziału PEN w rozdzielni budynku nad rozdziałem w ZK z przyczyn, ot na przykład gdy zostanie uszkodzony kabel WLZ lub gdyby się upalił w złączu a po kolejne tańszy kabel bo 4x... a nie 5x...
    No dobrze ale ja wykonałem doziemienie Neutralnego ano tak bo wydawało mi się to logiczne ze względu na rozdział PEN w złączu. Gdyby rozdział był w rozdzielni budynku to bym nie robił go bo bym wyeliminował teoretycznie ostatni punkt możliwej awarii

Podsumowując zapewniłem wieksze bezpieczeństwo mieszkańców przez uziemienie ... dodatkowo zabezpieczyłem urządzenia od uszkodzenia.

Czy to wszystko wykonałem poprawnie i z głową czy jest tu błąd.

I proszę o nie wytykanie mi ewentualnie względu ekonomicznego bo to nie ma znaczenia w tym momencie a tylko i wyłącznie samą poprawność wykonania.

Pozdrawiam

0 9
  • #2 27 Lut 2014 23:16
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Aleś pan namieszał :
    - uziemił PE
    - uziemił N

Jaka hybryda z tego powstała ?

0
  • #3 27 Lut 2014 23:20
    usernowy
    Poziom 7  

Nie ma tu żadnej hybrydy tylko i wyłącznie jakieś tam moje pomysły:)

gdzie tu błąd ?

Tak uziemiony jest PE no i chyba prawidłowo myslę
    a N dodatkowo osobno uziemiony i tu też błędu nie widzę co najwyżej dodatkowe koszty:P

0
  • #4 27 Lut 2014 23:22
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Widocznie teraz nadeszła pora na naukę o układach sieciowych.
    Wówczas zrozumiesz błąd.

PS. I jak te dwa rozdzieli ? Na cztery ?

0
  • #5 27 Lut 2014 23:22
    kkas12
    Poziom 40  

Oczywiście, że jest błąd.
    Błąd zasadniczy, ponieważ raz rozdzielonych PE i N ponownie łączyć nie należy.
    "Doziemiając" przewód neutralny właśnie takie połączenie wykonałeś.
    Po co więc ta piąta żyła od złącza do budynku???

Od lat wałkujemy kwestię umiejscowienia miejsca podziału PEN.
    Jak widać nadaremnie.

Poczytaj Link

0
  • #6 27 Lut 2014 23:26
    usernowy
    Poziom 7  

kkas12 napisał:
    Oczywiście, że jest błąd.
    Błąd zasadniczy, ponieważ raz rozdzielonych PE i N ponownie łączyć nie należy.
    "Doziemiając" przewód neutralny właśnie takie połączenie wykonałeś.
    Po co więc ta piąta żyła od złącza do budynku???

Od lat wałkujemy kwestię umiejscowienia miejsca podziału PEN.
    Jak widać nadaremnie.

Poczytaj Link

Ależ ja ich ponownie nie łączyłem no chyba że połączenie uważasz poprzez ziemię.
    Przewód Neutralny w rozdzielni budynku jest dodatkowo uziemiony szpilką ale ona nie jest połączona z bednarką ani innymi częściami uziomu wykonanego dla PE połączonego z PE

0
  • #8 27 Lut 2014 23:33
    usernowy
    Poziom 7  

Hmmmm no racja w takim wypadku przez ziemię tak...
    Ale jaki to ma wpływ na poprawność działania ukłądu? poza tym że jak twierdzisz to błąd ?

0
  • #9 27 Lut 2014 23:35
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Jak tam działąją różnicówki ?

0
  • #10 27 Lut 2014 23:40
    usernowy
    Poziom 7  

Jednak działają
    Czyli jeśli dobrze rozumiem twoją wypowiedz upływ prądu który zmierzy różnicówka tak się zapętli. że w przypadku upływu przez obudowę urządzenia do PE a następnie przez odległość 2 m ziemi ta ilość prądu wróci do różnicówki od drugiej strony:O jakoś mi to tak nie działa jak piszesz no chyba że mam jakąś dziwną glebę na działce hmmm lub dziwne różnicówki

czyli aby było prawidłowo powinienem odciąć przewód od szpilki połączonej z N? hmmm ale to działa.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo