Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

reg. pokojowy - spadek temp kotła

28 Lut 2014 01:28 2130 5
  • Poziom 9  
    Witam. Mam piec na ekogroszek 25kW oraz sterownik przy nim electronics SP 18L oraz sterownik pokojowy euroster 2006. powierzchnia do ogrzania to ok 300m. Ogrzewam na razie zamknięta ocieplona budowę. Martwi mnie praca mojego ogrzewania a mianowicie. Mam temp zadana ustawiona na 70st zawór 3-drożny na 2 prze co przy temp zadane mam grzejniki ciepłe nie parzą w ręce ale i nie są letnie. Wiadomo kiedy euroster ma temp zadana to piec na co temp jest powyżej zadanej i piec działa w podtrzymaniu. w momencie spadku temp w pokoju pompa co włacza się i dzieje się tak. Grzejniki rozgrzewają się piec działa jeszcze na podtrzymaniu jakieś 30 min i zaczyna temp co spadać. W jakiej 20 min z 75st spadnie na 43 w tym czasie sterownik pieca (a grzejniki stygną przy tym nastawieniu zaworu 3d) powoli rozgrzewa piec ale i pracuje dmuchawa zaczynając 28% i podwyższa powoli a temp ciągle spada (minimalna moc dmuchawy ustawiona na 14%). Wydaje mi się ze spadaj do temp 43 st nie jest zdrowy dla kotła. Prosiłbym szanowne grono o wypowiedz co na ten temat uważają.

Edytuj
  • Poziom 38  
    To jest kociol stalopalny i nie wymagaj od niego pracy jak od kotla gazowego, sterowanie i automatyka nigdy nie sprosta temu, bo kociol ma zbyt duza bezwladnosc, aby moc szybko reagowac na zmiany temp. i zmieniajacego sie poboru ciepla.
    To podtrzymanie to to samo co swieczka w kotle gazowym, a przy kazdym uruchomieniu kotla temperatury powrotu sa nizsze.
    Z opisu , to mam wrazenie ze przekombinowales parametry grzewcze jak na CO na bazie kotla stalopalnego i mocy minimalnej przy podtrzymaniu. Tu bylo by to bledem projektu CO, chyba ze takie parametry sa tymczasowe, a nie docelowe.
    Nie piszesz nic o temperaturze wszystkich pomieszczen ogrzewanych tym CO, ale smiem podejrzewac ze utrzymujesz dosc rozne temp. roznych pomieszczen i podczas podtrzymania, niektore nie sa dogrzane, mimo ze kociol wchodzi w stan podtrzymania.
    Podnies temp, na grzejniki, to powinno sie troche poprawic.
    Schemat CO z pewnoscia by tu nie zaszkodzil, jak i dokladniejszy opis twoich wymagan od CO. :-)
  • Poziom 9  
    Ciężko określić temp w pomieszczeniach. Raczej jest z nią ok. Mnie martwi spadek temp CO zęby nie doszło do korozji niskotemperaturowej. Co do parametrów to niewiele ma miałem tam do ustawień. W instrukcji wynikało ze musiałem okreslic minimalna moc dmuchawy (tak zęby się nie zatrzymała) i na tej mocy minimalnej określić dawkę i na mocy max też określić dawkę zęby kopczyk nie opadał i tyle.
  • Poziom 38  
    Zastanow sie nad wylaczaniem kotla, bo wtedy masz krotsze okresy kondensacji, zamiast ciaglej podczas czuwania.
    Wlasnie te wszystkie automatyki kreuja jedynie wyzsze koszty, bo musisz palic nonstop.
    Wyobraz sobie ze to czuwanie to co najmniej 1 kW w komin. :-(

Narysuj schemat CO, bo cos mi sie widzi ze masz pokielbaszony obieg przez zawor 3 drogowy.
    Odpowiedz tez na poprzednie pytania, bo Tobie moze sie wydawac cos nieistotne, a moze byc glowna przyczyna, lub wskaznikiem gdzie jest blad.
  • Poziom 9  
    dodałem prosty schemat w 1 poście. co do pytań o temp to tak są rożne temp w zależności od kondygnacji, im wyżej tym cieplej. sterownik jest na parterze a są jeszcze piwnica i 1 piętro. Wszędzie głowice na grzejnikach nastawione na 5. Wydaje mi się ze te różnice spowodowane są tym ze nie ma jeszcze drzwi wewnątrz budynku
  • Poziom 38  
    Zaznacz na schemacie lub wyjasnij, przeplyw przez zawor 3 drogowy.
    Ktoredy idzie obieg z regulowana temp. wody, na grzejniki, czy na powrot kotla.

Sadze ze lepsze bylo by rozwiazanie jakie narysowalem obok twojego.

Dodano po 12 [minuty]:

Na twoim schemacie (jak sie domyslam), obnizasz temp. wody w obiegu CO na grzejniki (jesli zawor prawidlowo zamontowany), a w moim ustawiasz temp, na powrocie do kotla, a temperatura obiegu to temp. zadana na kotle.
    Jak zmniejszy sie odbior ciepla przez grzejniki, to wzrosnie temp. zadana i kociol przejdzie na czuwanie, ale nie obnizy sie temp. powrotu.
    Oczywiscie pompa musi pracowac takze podczas czuwania i 1 lub dwa grzejniki najblizej kotla, powinny byc bez glowic termostatycznych.
    Nie wiem jak kociol jest zabezpieczony na wypadek zagotowania, wiec dobrze bylo by, abys przy okazji narysowal i opisal, czy jest to uklad otwarty, jak podlaczony zbiornik, lub schladzanie itp.