Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie pompy głębinowej

28 Lut 2014 10:14 7917 8
 • Poziom 2  
  Witam,
  Proszę o pomoc w wyjaśnieniu elektrykowi jakie powinien zrobić mi zabezpieczenia na linii zasilającej pompę głębinową używaną tylko do podlewania.
  Instalacja elektryczna jest z lat 80 i tak samo pompa (2,2kW, 3 fazy, model nieznany). Pompa jest w studni o głębokości 34m, 3 metry nad dnem i 7 metrów pod lustrem wody. Sezonowe wachania wody nie przekraczają jednego metra. Pompa ma przewód 35 metrów 4x2,5 połączony z instalacją domową na szczycie studni. Ze studni do rozdzielni prowadzi nowy przewód 4x2,5 około 10 metrów.

  Oryginalna instalacja zawierała bezpieczniki topikowe, a pompa była włączana przez wyłącznik ciśnieniowy sterujący czterema stycznikami. 10 lat temu ta część została rozebrana ponieważ styczniki były bardzo awaryjne. Obecnie pompą steruję ręcznym wyłącznikiem, a woda płynie do systemu nawadniającego z pominięciem hydroforu.

  W zeszłym roku elektryk wymieniał mi rozdzielnię i zabezpieczenia z topikowych na instalacyjne. Powiedziałem mu co ma zrobić i zostawiłem go z matką. Co skończyło się tym, że pompa ma tylko zabezpieczenie nadprądowe trzybiegunowe. Elektryk uznał, że to wystarczy, a mnie nie było, żeby się wykłócić.

  W tym roku planuję przerobić instalację podlewania i przepuszczać wodę przez hydrofor. Ponieważ muszę wymienić wyłącznik ciśnieniowy i podłączyć go do pompy to muszę znowu zainwestować w elektryka. Tylko, że tym razem chcę mu dokładnie przekazać co ma zrobić. I tu proszę o poradę:
  - jakie zabezpieczenia powinienem dołożyć (nie planuję zabezpieczenia przed suchobiegiem, ponieważ poziom wody prawie się nie zmienia, ale zdarzają się zaniki jednej fazy)
  - gdzie zabezpieczenia powinny być umieszczone - pomiędzy zaworem ciśnieniowym, a pompą, czy między zaworem, a rozdzielnią?

  Z góry dziękuję za pomoc i wyjaśnienia
 • AdexAdex
 • AdexAdex
 • Poziom 26  
  bsawa napisał:
  Elektryk uznał, że to wystarczy, a mnie nie było, żeby się wykłócić.
  Jakie to jest zabezpieczenie? Jeżeli to jest dobrze dobrany wyłącznik silnikowy, to w zupełności wystarczy.
 • Poziom 2  
  Witam forumowiczów, odgrzeję trochę temat.
  Planuję zabezpieczyć pompę głębinowa urządzeniami schneidera, a konkretnie:
  stycznik LC1K0910P7 4 kW 230V AC
  termik LR2K0314 5,5...8,0 A
  Przekaźnik nadzorczy napięciowy MMR17-PDC-A230-108
  wszystko zamknięte w skrzynce z przyciskami START STOP.
  Dodam jeszcze pewnie nadprądówkę np. c10 na początku obwodu.
  Zamieszczam schemat podłączenia zabezpieczeń i bardzo proszę o sprawdzenie. Parametry pompy na drugim zdjęciu. Dziwi mnie również fakt, że producent jako przewody fazowe daje żyły koloru brązowego, czarnego i ....niebieskiego czy to często spotykana praktyka? Pompa pracuje bez podłączenia do przewodu neutralnego więc nie ma możliwości zainstalowania wył. RCD. Dodatkowy przewód ochronny nie wiem czy jest sens podłączać bo pompa i tak będzie zanurzona w wodzie czyli bardzo dobrze uziemiona.... Czy moje rozumowanie jest poprawne?? Czy należałoby instalować jeszcze coś przed suchobiegiem pompy?
  Ps. pompa zanurzona na głębokości ok. 23m, przewód pion OW 4x2,5mm a w poziomie do rozdzielni yky 4x2,5mm około 40m. Pozdrawiam
 • Moderator
  k.dark napisał:

  Planuję zabezpieczyć pompę głębinowa urządzeniami schneidera,


  Ty przeczytaj zalecenia producenta odnośnie pompy i tego konkretnego typu, którego nie podajesz, a opisujesz nie wiadomo co. W dokumentacji pompy powinieneś mieć wszystko napisane, jak i czym zabezpieczać.
 • Poziom 2  
  pompę dostałem bez dokumentacji i bez jakiejkolwiek instrukcji, w internecie też o to ciężko, na pompie jest jeszcze oznaczenie 4r14t i być może to jest typ pompy. Wymienione zabezpieczenia posiadam i chciałbym je wykorzystać i pytanie czy jest to możliwe wg pokazanego schematu/ konfiguracji? Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Moderator Elektrotechnika
  k.dark napisał:
  Pompa pracuje bez podłączenia do przewodu neutralnego więc nie ma możliwości zainstalowania wył. RCD.

  Bzdura, jeśli instalacja na to pozwala to zabudować RCD należy .
  k.dark napisał:
  Dodatkowy przewód ochronny nie wiem czy jest sens podłączać

  Należy podłączyć .
  k.dark napisał:
  i tak będzie zanurzona w wodzie czyli bardzo dobrze uziemiona..

  Kolejna bzdura, woda nie jest uziemieniem.
  k.dark napisał:
  Czy należałoby instalować jeszcze coś przed suchobiegiem pompy?

  Przy tej głębokości było by wymagane.
  k.dark napisał:
  przewód pion OW 4x2,5mm

  Przewód typowy OW czyli dziś według nowego nazewnictwa to HO5RR-F 300/500V
  nie nadje się do tej pompy . Bo nie może być używany w pomieszczeniu o dużej wilgotności . A studnia takową jest .
  Musisz kupić przewód HO7RN8-F 450/750V lub OGŁ 0.6/1kV lub płaski OGŁp 0.6/1kV to przewody do pomp głębinowych .
  W razie kłopotu z zakupem minimalny wymagany środowiskiem przewód to HO7BN4-F 450/750V
  Ciekawe jak kolega połączy ten przewód z pompy z tym przewodem gumowym.
 • Poziom 2  
  Ok fajnie już coś wiem:) A czy rozrysowany schemat jest ok? Zastanawia mnie tylko jak ma działać różnicówka w tym przypadku, przecież suma prądów wypływających nie będzie równa sumie powracających, przecież nie ma N-ki... różnicówka będzie rozłączać obwód czy nie tak? Co prawda instalacja nie jest przystosowana do wyłącznika różnicowoprądowego ale mogę zrobić tzw "wyspę" w miejscu podłączenia pompy.

  Dodano po 24 [minuty]:

  już wiem o jaką różnicówkę chodzi, nie każda potrzebuje N-ki do działania. pozdrawiam

  Dodano po 3 [godziny] 36 [minuty]:

  Czy mógłby ktoś sprawdzić czy rozrysowany schemat połączeń jest prawidłowy? Byłbym bardzo wdzięczny.
 • Poziom 2  
  Witam,
  Stanęło na tym, że zaprosiłem do siebie Pana Wojciecha. Emerytowanego instalatora z zakładu energetycznego. Po wyjaśnieniu czego potrzebuję zrobił mi dedykowaną skrzyneczkę (stycznik, bezpiecznik nadprądowy, różnicowy i jeszcze jeden, o który nie zapytałem). Wszystkie części i robocizna wyszły mnie poniżej 1000zł. W tym roku wymieniłem również pompę na wydajniejsą i aktualnie jestem zadowolony. Przeżyłem już przecięcie koparką kabla do studni i awarię transformatora na ulicy. Jak na razie u mnie strat nie było. Także ja polecam przekazanie prac zawodowcom.