Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bezpiecznik regulowany 230V

28 Feb 2014 13:22 1962 8
  • Level 9  
    WITAM!
    Poszukuję sposobu wykonania (schematu) bezpiecznika automatycznego prądu zmiennego o napięciu 230V (sieć), o regulowanym prądzie zadziałania.
    Taki bezpiecznik powinien mieć:
    - skokowo ustawiany prąd zadziałania w zakresie od 0,5 A do 5 A z rozdzielczością min. co 0,5 A
    - sygnalizację zadziałania np. LED
    - przycisk ponownego załączenia (reset).
    Proszę o pomoc.
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 30  
    Dla węższego zakresu prądowego wyłącznik Z-MS-4,0/2 plus styk pomocniczy Z-AHK firmy Moeller i lampka kontrolna.
  • Level 9  
    Dzięki za podpowiedź ale szukam raczej schematu, wg. którego będę mógł samodzielnie wykonać taki bezpiecznik.
  • Level 43  
    Z zasady nie jest to skomplikowane, przekładnik prądowy albo bocznik i komparator, zatrzask oraz przekaźnik na wyjściu.
    Ale mogą być problemy techniczne, fabryczne wyłączniki nadmiarowo-prądowe mają solidne styki i komorę łukową żeby przy prądach zwarciowych rzędu kA wytrzymały kilka cykli, jeśli twój układ ma wytrzymać, rozłączyć zwarcie i jeszcze nadawać się do ponownego użytku dobór przekaźnika będzie bardzo ważny, zostaje jeszcze sprawa czasu reakcji czy obciążenie pobiera prąd rozruchowy który nie powinien wyzwolić bezpiecznika?

Quote:
    Dzięki za podpowiedź ale szukam raczej schematu, wg. którego będę mógł samodzielnie wykonać taki bezpiecznik.

Znaleźć łatwo, jak jakiś znajdziesz to powiem ci czy się nadaje (:
  • Level 9  
    Nie ma żadnego prądu rozruchowego. Bezpiecznik powinien być bezzwłoczny - jak najszybszy.

Wiem, że będą problemy z iskrzeniem styków i pewnie konieczny bylby jakiś wyrafinowany gasik. Dodatkowo element stykowy może też opóźniać zadziałanie bezpiecznika. No i wysoce prawdopodobne będą problemy z trwałością a ma być to przyrząd wielokrotnego użycia i na lata.

Dlatego marzy mi się rozwiązanie, gdzie elementem wykonawczym byłby półprzewodnik (tranzystor ? / triak ? / tyrystor ? ...).
  • Level 43  
    Google znajduje kilka układów z triakiem ale wiadomo że triaka wyłączyć w dowolnej chwili się nie da, wyłączy się dopiero w następnym półokresie napięcia sieciowego, czyli w najgorszym przypadku pół okresu prądu zwarciowego musiał by wytrzymać.
    Lepszy był by IGBT, można by wyłączyć zanim prąd osiągnie ogromną, trudną do wyłączenia wartość, ale układ się skomplikuje: mostek, dławik do ograniczenia szybkości narastania prądu, zabezpieczenie przeciw-przepięciowe.
  • Level 9  
    Pisząc, że bezpiecznik regulowany ma być jak najszybszy mam na myśli, że ma być co najmniej równie szybki jak bezpiecznik topikowy WTA, a przede wszystkim wcześniej zadziałać niż zabezpieczenie instalacji domowej.

Nie jestem pewien czy rozwiązanie z triakiem byłoby wystarczające ale myślę, że warto przetestować.

Zastosowanie IGBT prawdopodobnie będzie skomplikowane ale za to "najciekawsze". Niestety brakuje mi tu wiedzy.

Poproszę o schematy rozwiązania i z triakiem i z IGBT.
  • Level 9  
    Czy nikt nie zna sposobu na wykonanie wyżej opisanego bezpiecznika?