Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpiecznik regulowany 230V

adamadbe 28 Lut 2014 13:22 1659 8
  • #1 28 Lut 2014 13:22
    adamadbe
    Poziom 8  

WITAM!
    Poszukuję sposobu wykonania (schematu) bezpiecznika automatycznego prądu zmiennego o napięciu 230V (sieć), o regulowanym prądzie zadziałania.
    Taki bezpiecznik powinien mieć:
    - skokowo ustawiany prąd zadziałania w zakresie od 0,5 A do 5 A z rozdzielczością min. co 0,5 A
    - sygnalizację zadziałania np. LED
    - przycisk ponownego załączenia (reset).
    Proszę o pomoc.

0 8
  • #2 28 Lut 2014 14:22
    jacekko63
    Poziom 30  

Dla węższego zakresu prądowego wyłącznik Z-MS-4,0/2 plus styk pomocniczy Z-AHK firmy Moeller i lampka kontrolna.

0
  • #3 28 Lut 2014 22:12
    adamadbe
    Poziom 8  

Dzięki za podpowiedź ale szukam raczej schematu, wg. którego będę mógł samodzielnie wykonać taki bezpiecznik.

0
  • #4 01 Mar 2014 09:43
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Z zasady nie jest to skomplikowane, przekładnik prądowy albo bocznik i komparator, zatrzask oraz przekaźnik na wyjściu.
    Ale mogą być problemy techniczne, fabryczne wyłączniki nadmiarowo-prądowe mają solidne styki i komorę łukową żeby przy prądach zwarciowych rzędu kA wytrzymały kilka cykli, jeśli twój układ ma wytrzymać, rozłączyć zwarcie i jeszcze nadawać się do ponownego użytku dobór przekaźnika będzie bardzo ważny, zostaje jeszcze sprawa czasu reakcji czy obciążenie pobiera prąd rozruchowy który nie powinien wyzwolić bezpiecznika?

Cytat:
    Dzięki za podpowiedź ale szukam raczej schematu, wg. którego będę mógł samodzielnie wykonać taki bezpiecznik.

Znaleźć łatwo, jak jakiś znajdziesz to powiem ci czy się nadaje (:

0
  • #5 01 Mar 2014 12:09
    adamadbe
    Poziom 8  

Nie ma żadnego prądu rozruchowego. Bezpiecznik powinien być bezzwłoczny - jak najszybszy.

Wiem, że będą problemy z iskrzeniem styków i pewnie konieczny bylby jakiś wyrafinowany gasik. Dodatkowo element stykowy może też opóźniać zadziałanie bezpiecznika. No i wysoce prawdopodobne będą problemy z trwałością a ma być to przyrząd wielokrotnego użycia i na lata.

Dlatego marzy mi się rozwiązanie, gdzie elementem wykonawczym byłby półprzewodnik (tranzystor ? / triak ? / tyrystor ? ...).

-1
  • #6 01 Mar 2014 16:24
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Google znajduje kilka układów z triakiem ale wiadomo że triaka wyłączyć w dowolnej chwili się nie da, wyłączy się dopiero w następnym półokresie napięcia sieciowego, czyli w najgorszym przypadku pół okresu prądu zwarciowego musiał by wytrzymać.
    Lepszy był by IGBT, można by wyłączyć zanim prąd osiągnie ogromną, trudną do wyłączenia wartość, ale układ się skomplikuje: mostek, dławik do ograniczenia szybkości narastania prądu, zabezpieczenie przeciw-przepięciowe.

0
  • #7 02 Mar 2014 11:21
    adamadbe
    Poziom 8  

Pisząc, że bezpiecznik regulowany ma być jak najszybszy mam na myśli, że ma być co najmniej równie szybki jak bezpiecznik topikowy WTA, a przede wszystkim wcześniej zadziałać niż zabezpieczenie instalacji domowej.

Nie jestem pewien czy rozwiązanie z triakiem byłoby wystarczające ale myślę, że warto przetestować.

Zastosowanie IGBT prawdopodobnie będzie skomplikowane ale za to "najciekawsze". Niestety brakuje mi tu wiedzy.

Poproszę o schematy rozwiązania i z triakiem i z IGBT.

0
  • #8 10 Mar 2014 12:56
    adamadbe
    Poziom 8  

Czy nikt nie zna sposobu na wykonanie wyżej opisanego bezpiecznika?

0