Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar predkosci obrotowej silnika silnika

Gadgetpl 05 Kwi 2005 02:09 2735 7
 • #1 05 Kwi 2005 02:09
  Gadgetpl
  Poziom 2  

  Byc moze temat ten ju zbyl poruszany, jednak znalazlem wszystko i nic :(
  Chodzi o pomar predkosci obrotowej silnika, korzystajac z tarczy z otworami - zliczanie impulsow, przetworzenie na predkosc obrotowa (obr/min). Na czym to moge zrobic, czy wystarczy zwykly licznik czy tez mikrokontroler? ..i podstawowa sprawa, jak?

  P.S.
  Potrzebuje takze schematu zasilacza 0-24V/10A z ograniczeniem pradowym.
  Calosc ma tworzyc uklad:regulacja predkosci obrotowej silnika pradu stalego(regulacja napieciem), pomiar predkosci obrotowej.

  0 7
 • #2 05 Kwi 2005 03:38
  LordBlick
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Jak na mój gust idealne zadanie dla mikrokontrolera, jeżeli chcemy z klawiaturki wprowadzić zadaną prędkość i obserwować obroty na wyświetlaczu. Jezeli nie trzeba aż takich bajerów, to można to też zrobić analogowo : przetwornik f/U + wzmacniacz operacyjny sterujący zasilaczem, a zadaną prędkość obrotową regulujemy potencjometrem. Odczyt zgrubny prędkości zwykłym woltomierzem po przeskalowaniu. Wszystko zależy, co sobie zleceniodawca życzy i jaką możliwość wybierze.... ;)
  Light-I

  0
 • #3 05 Kwi 2005 08:05
  RSP
  Poziom 27  

  Jak dokładny ma być ten pomiar i regulacja.

  0
 • #4 05 Kwi 2005 08:29
  szaro
  Poziom 19  

  regulacje silnika najlepiej zrealizowac na PWM wiec wystarczy ci tylko tranzystor i pare elementow
  pozdrawiam
  irek

  0
 • #5 05 Kwi 2005 10:03
  Gadgetpl
  Poziom 2  

  Regulacja PWM odpada. Zalozenie jest takie:
  - zasilacz z regulowana amplituda napiecia
  - pomiar predkosci obrotowej silnika (pomiar tachometryczny tez odpada, ze wgledu na niewielkie moce silnikow, zbyt duze obciazenie mechaniczne ukladu)
  A dokladnosc...hmm... +/- kilkana obr/min, wglednie dokladny pomiar, ma to byc uklad laboratoryjny, jako pomoc dydaktyczna.

  0
 • #6 05 Kwi 2005 10:33
  RSP
  Poziom 27  

  Jak to ma być układ laboratoryjny to niestety bez procka się nie obejdzie. Żeby uzyskać dokładność jednego obrotu na minutę z możliwością odczytu w czasie „rzeczywistym” to trzeba mierzyć z dokładnością chociaż jednego obrotu na sekundę. W takim układzie tarcza z co najmniej 10-oma otworami i pomiar impulsów wytwarzanych przez układ dioda IRED fototranzystor . Natomiast napięcie wyjściowe sterowane PWM ale na kondensatorze z którego wartość średnia będzie podawana przez jakąś „końcówkę mocy” na wyjście zasilacza.

  0
 • #7 05 Kwi 2005 13:26
  diag
  Spec od samochodów

  Do czasów µP takie drobiazgi robilo się w taki sposób:
  na silniku tarcza z otworkmi+żarówka + fororezystor
  sygnał na multiwibrator astabilny- do wyjścia miernik wychylkowy
  regulacja obrotów może być na specjalizowanym scalaku ul1901M lub innym
  Mozna układ z pętlą sprzeżenia tzn dać regulator na wzm operacyjnym w zaleznosci od tego co napędza silnik o charakterystyce PI lub PID.

  0
 • #8 26 Kwi 2005 17:48
  Michał_Z
  Poziom 10  

  Może ja pomogę. Musze zrobic na laboratorium z mikrokontrolerów program do mokrokontrolera serii Microchip serii 18F. Dokładnie chodzi o sterowanie slinikiem prądu stałego za pomocą PWN, do pomiaru prędkości używam czujnika obrotowo impulsowego 360 imp/dział, prędkość zadaje za pomocą potencjometra. ideą całego układu jest to aby utrzymać stalą prędkość przy zmiennym obciążeniu. Jeżeli interesują Cię jakieś dalsze informacie na ten temat to służę pomocą!

  0